سرلشکرقاسم سلیمانی | ‍Qasem Soleimani » اخبار سردار حاج قاسم سلیمانی http://qasemsoleimani.ir قاسم سلیمانی | Qasem Soleimani Mon, 24 Jul 2017 00:30:45 +0000 fa-IR hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.0.18 سردار سلیمانی: تمامیت ارضی، استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم http://qasemsoleimani.ir/article/20723.html http://qasemsoleimani.ir/article/20723.html#comments Fri, 21 Jul 2017 07:53:03 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=20723 تمامیت ارضی و استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم و اگر شهدا نبودند و از خانواده خود نمی‌گذشتند امروز عزت کشور ما پایدار نبود.

 

مراسم یادواره شهدای کن

به نقل از خبرگزاری تسنیم، سرلشگر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه عصر روز گذشته (پنج‌شنبه ۲۹تیر) در مراسم یادواره شهدای کن اظهار داشت: ما دینی نسبت به شهدا داریم که ریشه در بن اعتقادات ما دارد و ما نسبت به درک این جایگاه بنا به قول حضرت امام عاجز هستیم.

وی افزود: اگر چه نسبت به این جایگاه معرفت نداریم اما به چگونگی حصول به این جایگاه معرفت داریم. کسی نمی تواند بگوید که نسبت به چگونه رسیدن به مقام شهادت معرفت ندارد و هر انسانی می تواند به این مقام نایل شود.

فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: ما تمامیت ارضی و استقلال و عزت خودمان را مدیون شهدا هستیم و اگر شهدا نبودند و از خانواده خود نمی گذشتند امروز عزت کشور ما پایدار نبود.

سرلشکر سلیمانی تصریح کرد: دوران دفاع مقدس یک الگویی است برای همه دوره های انقلاب و این دوران تجربه موفقی برای همه دوران ها است.ما برای حفظ استقلال کشور نیازمند برپای آن دوران هستیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم جامعه خودمان را که مهمترین نگرانی در آن تربیت جامعه است را راهنمایی کنیم باید به ویژگی های دفاع مقدی برگردیم.یکی از ویژگی های جنگ حاکمیت دین بر آن بود.

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه یکی دیگر از ویژگی های دفاع مقدس فضای مدیریتی حاکم بر آن بود گفت: اگر جامعه ای می خواهد منزه بشود اولین چیزی که در آن تاثیر دارد مدیران جامعه هستند. اگر بر رفتار مدیران اصول اعتقادات بصورت عملی استوار بود آنها موفق می شوند. اگر در رفتار مسئول اعتقادات محوریت داشت این اثر تربیتی بزرگی دارد.

وی ادامه داد: در جنگ عارفترین عرفا تربیت شدند این امر بدلیل حجم بالای دینداری بود که حضرت امام تاثیر زیادی در آن داشت.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به داستان حضرت ابراهیم گفت: تمام کفار در مقابل حضرت ابراهیم ایستادند و بعضی سرمایه خود را برای خرید هیزم و سوزاندن حضرت ابراهیم هزینه کردند. در همین داعش دیدم که افرادی از اینکه نوبت عملیات انتحاری آنها به تاخیر افتاده ناراحت هستند.

فرمانده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: فرهنگ شهید جز موثرترین کار های فرهنگی است و ما برای اینکه جامعه مان به حقیقت خودش باز گردد باید این فضا رابرای همه نوع افراد آماده کنیم.

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/20723.html/feed 0
سرلشکر قاسم سلیمانی :داعش در عراق بیش از ۲ هزار جوان را دست بسته سر برید/ حشدالشعبی ارتش عراق را حزب‌الهی کرد http://qasemsoleimani.ir/article/20574.html http://qasemsoleimani.ir/article/20574.html#comments Tue, 18 Jul 2017 13:59:46 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=20574 فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: ۲۲۰۰ نفر از جوانان دانشکده اسپایکر عراق را دست بسته سربریدند و تیرباران کردند و طفل نوزاد را از بغل مادرش جداکرده و جلوی چشم مادر سوزاندند.

سردار سلیمانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)

 

به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم، سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دیدار با دانشجویان این دانشگاه  ضمن تبریک انتخاب لباس سبز پاسداری، گفت: انتخاب شغل پاسداری، نشان از بصیرت، تربیت خاص خانوادگی و بلند نظری ویژه شما جوانان است که قابل تقدیس و احترام است.

وی با اشاره به تحولات منطقه و اذعان دوست و دشمن به روند رو به رشد انقلاب اسلامی در داخل و خارج از مرزها، اظهار داشت: عوامل مختلفی در توفیق به این پیروزی‌ها نقش دارند اما بعضی از عوامل، عوامل مادر هستند و نقش اساسی در حصول موفقیت‌ها ایفا می‌کنند، رهبری و ایدئولوژی ملت ایران است که باعث این موفقیت‌ها شده است.

فرمانده نیروی قدس سپاه دانشگاه را توصیه به تقوا کرد و افزود: آنچه که رهبر ایران در آن اصرار می‌کنند و یا از آن پرهیز می‌کنند، برگرفته از حکمت ایشان است که ما آن را نمی‌بینیم ، ۵ یا ۱۰ سال بعد به آن خواهیم رسید. آن زمان که حضرت امام به گورباچوف گفت که من صدای شکستن استخوان کمونیسم را می‌شنوم، این ناشی از حکمت ایشان بود، صدایی را که با هزارن کیلومتر فاصله از شوروی می‌شنید و گورباچوف در دل مسند حکومت شوروی نمی‌شنید. این معنای حکمتی را می‌دهد که برگرفته از تقوای ایشان بود و فقط مختص معصومین اولیای دین نیست بلکه مردم عادی هم می‌توانند حکمت را در زندگی خود جاری سازند، یک خیاط، یک آهنگر و تک تک شما دانشجویان می‌توانید به حکمت برسید اگر تقوا داشته باشید.

سرلشکر سلیمانی با اشاره به تحولات منطقه و جشنی که برای آزاد سازی موصل برگزار شد، تصریح کرد: در تحولات منطقه، حوادث خیلی سنگینی را برای ما تدارک دیده بودند که همه‌اش هم فقط بخاطر ما و برای نابودی  انقلاب اسلامی بود که شکست مفتضحانه‌ای هم متحمل شدند. در سوریه نیز، نظام قانونی سوریه پلی به جبهه مقاومت است، چه در لبنان و چه در فلسطین، هر آدم عاقلی باید درک کند که شکست در این جنگ شکست برای ما محسوب می‌شود که به لطف خدا جبهه مقاومت در این مناطق بر مستکبرین پیروز شده است.

وی ضمن اشاره به تاریخ جنگ‌های مذهبی و اعتقادی در تاریخ، گفت: در هیچ دوره‌ای از تاریخ، در زمان بربرها و تاتارها، حتی در حمله مغول، تاریخ شاهد این همه خشونت، توحش و سختی نبوده است. ۲۲۰۰ نفر از جوانان دانشکده اسپایکر عراق را دست بسته سربریدند و تیرباران کردند، هزاران زن و دختر ایزدی را بین خودشان به حراج گذاشتند و طفل نوزاد را از بغل مادرش جداکرده و جلوی چشم مادر سوزاندند. در تاریخ همچنین توحشی نداشته‌ایم، این‌ها فتنه‌های بزرگی در برابر ما بود که سربلند از آن بیرون آمدیم و نباید این فتنه‌های بزرگ و خانمان سوز را با سیاست خلط کرد. نباید حرف‌های ناروا از روی ترس زد، ما که در حال رفتن هستیم اما این تاریخ است که این دوره را برای آیندگان شرح خواهد داد.

فرمانده نیروی قدس سپاه با ناکام ماندن راهبردهای امریکا و اسرائیل در منطقه، عنوان کرد: آمریکا و اسرائیل خیال می‌کردند که با ایجاد یک جریان، یک ارتش اعتقادی و مذهبی می‌توانند ایران را به زانو در آورند اما نتیجه آن چه شد؟ با ورود علما و مراجع عراق و تشکیل حشد الشعبی، با قدرت اعقادی و مذهبی مردم جلوی داعش گرفته شد و ورود حشدالشعبی به ارتش عراق، ارتش عراق را نیز به یک ارتش حزب الهی تبدیل کرد و توانستن بر اعتقادات باطل تکفیری پیروز شده و خلیفه به ناحق نشسته را از موصل اخراج کنند.

سرلشکر سلیمانی با برشمردن ویژگی اصلی پاسداری، دانشجویان را مخاطب قرار داد و خاطرنشان کرد: حضرت علی(ع) در جنگ‌ها با زخم‌های فراوان در جلوی سپاه می‌تاختند و به سربازان می‌گفتند جلو بیایید و همیشه مردم را با خود همراه می‌کردند. فرماندهان سپاه همیشه باید در جلوی سپاه باشند بگویند بیا، دستور برو در سپاه معنا ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ویژگی‌ دوم، تعصب، اعتقاد و اطمینان به ولی‌فقیه داشته باشد نه فقط اطمینان به ولایت فقیه. بعضی‌ها می‌گویند ما به ولایت فقیه اعتقاد داریم، این یک وظیفه مشهود و در چارچوب قانون اساسی است، اما اعتقاد پاسداران به ولی فقیه ویژه‌تر باید باشد که نه فقط رای خود را بلکه میل خود را نیز باید به ولی فقیه بدهد، پاسداران باید این ویژگی را داشته باشند و مرز بندی‌ها و دوستی‌ها و دشمنی‌هایشان  بر مدار ولی فقیه باید باشد.

داعش در عراق بیش از 2 هزار جوان را دست بسته سر برید/ حشدالشعبی ارتش عراق را حزب‌الهی کرد

سردار سلیمانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)

سردار سلیمانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)

سردار سلیمانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)

سردار سلیمانی در دیدار با دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع)

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/20574.html/feed 0
قاسم سلیمانی؛ نگهبان ایران http://qasemsoleimani.ir/article/20514.html http://qasemsoleimani.ir/article/20514.html#comments Mon, 17 Jul 2017 18:36:01 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=20514

نویسندهلوییس ایمبرت

دیپلماسی ایرانی: ژنرال با گام های بلند در یک هوای مه آلود و سرد از جادهٔ پایین قلعهٔ حلب عبور می کند. در عکسی که دسامبر ۲۰۱۶ فردای سقوط دژ شورشیان سوری از او منتشر شده، چهره اش جدی و سخت است. مثل همیشه در میدان نبرد با لباس غیرنظامی ظاهر شده و یک دستار سبز رنگ دور پیشانی اش بسته است. قاسم سلیمانی با دقت خرابه ها را بررسی می کند و از پیروزی اش لذت می برد.

 

هفده ماه جلو تر در ژوییه ۲۰۱۵ منابع آمریکایی و خاورمیانه ای گزارش دادند که این فرمانده ارشد ایرانی به مسکو رفته تا نقشه های سوریه را جلوی ولادیمیر پوتین باز کند؛ او خودش را آماده کرده بود که همراه با روسیه وارد جنگ در سوریه شود. بی شک بشار اسد ادامه حیاتش را مدیون اوست.

پیش تر حتی از سال ۲۰۱۲ سلیمانی به همراه قوای ایرانی موظف شده بود جنبش اعتراضی بر ضد حکومت سوریه را ساقط کند و شورشیان مسلح ضد حکومت بشار اسد را سرکوب نماید و از حکومت اسد که متحد همیشگی تهران بوده و هست در برابر حملات مخالفان مسلح حفاظت کند.

این چنین است که قاسم سلیمانی قدرتمند ترین مرد خاورمیانه ۳۷ سال با جنگ زندگی کرده است. اولین رویارویی او با جنگ به سال ۱۹۸۰ بر می گردد زمانی که خودش را متعهد کرد تا از نظام انقلابی بسیار جوان ایران که مورد تهدید و اشغال دیکتاتور عراق صدام حسین قرار گرفته بود دفاع نماید.

قاسم سلیمانی در سال ۲۰۰۰ به عراق بازگشت اما این بار به عنوان مربی و مستشاری نظامی. در آن زمان او برای میانجی گری و حل و فصل اختلاف بین احزاب شیعه و دولت بغداد در عراق بسر می برد.

از تابستان ۲۰۱۴ شروع به تامین مالی و آموزش و سازماندهی شبه نظامیان شیعه عراقی برای جنگ با داعش (دولت اسلامی عراق و شام) کرد که پیش از این او را سخت احترام و تکریم می نمودند.

انسانی با صبر و حوصله، این ژنرال دو ستاره که بلندپایه ترین فرمانده سپاه پاسداران (اصلی ترین نیروی نظامی ایران) محسوب می شود در عین حال فرمانده نیروی ویژه و برگزیده ای به نام قدس (نام اورشلیم به عربی) است که تلاش می کند اوضاع در خاورمیانه و خاورنزدیک را به شکل مطلوب نظام ایران در بیاورد.

قاسم سلیمانی به آنچه در ادبیات رسمی ایرانی «محور مقاومت» نامیده می شود استحکام بخشیده است. این محور مقاومت، تهران را از ورای عراق و سوریه و لبنان به مدیترانه متصل می کند. این محور مقاومت به فرماندهی سلیمانی از حماس فلسطینی حمایت می کند و در عین حال از حرکت های اعتراضی مسلحانه در کشورهای پادشاهی عرب در حوزه خلیج فارس نیز پشتیبانی می کند. او ترکیه را به عقب نشینی وادار کرده و عربستان سعودی را خشمگین نموده است. قاسم سلیمانی تلاش می کند تمام منطقه را تحت تاثیر قدرت ایران قرار بدهد.

«به چهر های افسانه ای باور دارید؟» پرسش تحسین برانگیزی که عبدالله گنجی – مدیرمسئول روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران – برای قاسم سلیمانی بکار برد، به نظر نمی رسد ظاهرسازی باشد؛ آن هم درباره کسی که بخش عمدهٔ عمر کاری خودش را در سایه سپری کرده است و اکنون یک چهره ایده آل تبلیغاتی است بویژه بعد از بحران سوریه و ظهور ناگهانی دولت اسلامی این دشمن قسم خوردهٔ ایران شیعه.

او چهره جدید جمهوری اسلامی است؛ مدافع متواضع از کشوری که بربریت جهادیست ها را دفع و تلاش می کند به مردم کشورش اطمینان بدهد که فراموش کنند جنگ همه جا و در تمامی مرز ها هست.

چه گوارای ایرانی اغلب همه دنیا را زیر نظر دارد

برای محمدحسین جعفریان نیز قاسم، ملکوتی است. جعفریان سابقه فعالیت خبری و رسانه ای در مناطق جنگی ایران-عراق را دارد و زندگی قاسم سلیمانی را طی سال های طولانی در زمینه فعالیت های نظامی و نیز مناطق عملیاتی مد نظر داشته و با ژنرال دوستی نزدیک دارد. جعفریان می گوید: قاسم سلیمانی مبارزه خیر علیه شر را هدایت می کند آن هم با دست خالی! برای جعفریان که خود را باورمند به ایدهٔ عدالت اجتماعی انقلاب اسلامی ایران و صدور این انقلاب به فراسوی مرزهای ایران می داند، قاسم سلیمانی سند و سمبل زنده بودن این ایدئولوژی انقلابی در منطقه است.

جمهوری اسلامی ۳۸ ساله شده است و به مرور از منش انقلابی اش فاصله می گیرد. تکنوکرات های توبه کرده گردش اصلی کار در دولت میانه روی حسن روحانی را به دست گرفته اند و تلاش می کنند دور دوم ریاست جمهوری حسن روحانی را در ۱۹ می ۲۰۱۷ را نیز بدست بگیرند. (این گزارش مربوط به دو هفته پیش از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران است).

فرماندهان سابق جنگ ایران و عراق به درجه داران ستاد، مردان تجارت و سیاستمداران -همچون باقر قالیباف که رقیب روحانی در انتخابات ریاست جمهوری است – تبدیل شده اند اما سلیمانی، چه گوارای ایرانی همچنان صبح برمی خیزد و دنیا را زیر نظر می گیرد و نگاهی به فراسوی مرزهای ایران دارد.

عبدالله گنجی می گوید: از ابتدای انقلاب اسلامی او (قاسم سلیمانی) در جنگ بوده و مثل ما زندگی راحتی نداشته است. افرادی مثل او می ترسند که راحت روی تخت بمیرند. او می خواهد شهید از دنیا برود.

سلیمانی آرزوی خودش را در برابر دوربینی در سال ۲۰۰۹ در مرز عراق چنین بیان می کند: میدان نبرد بهشت گمشدهٔ انسانیت است؛ بهشتی که تقوی و عمل انسان ها در بالا ترین جایگاه قرار دارد.

امروز قاسم سلیمانی یک مرد قدرتمند و خودساخته است با صدایی آرام که گویی در حال خواندن رمان گابریل گارسیا مارکز است.

در اصل سلیمانی پسر یک دهقان فقیر در کرمان واقع در جنوب ایران بوده است. در ۱۳ سالگی بعد از ۵ سال مدرسه اجباری برای کارگری ساختمان به مرکز استان می رود و درست در این زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ اتفاق می افتد. در ۲۲ سالگی این مرد جوان ریزنقش و در عین حال خوش اندام و شیفتهٔ فرهنگ و پرهیزگار به جای شلوار پاچه گشاد و پیرهن یقه شکاری، یونیفرم ارتش تازه تولد یافته را بر تن کرد و به سپاه پاسداران انقلاب پیوست.

او به سپاه پاسداران پیوست همراه با انقلابیون دو آتشه، روحانیون و ملی گرا ها و کسانی که نظام بدون تسویه ایشان را به استخدام در آورده بود تا خلأ قدرت نظامی حاصل از سقوط رژیم شاه که در فوریه ۱۹۷۹ اتفاق افتاده بود را پر کند.

امروز آنچه او خالصانه پرورش می دهد و تلاش می کند زنده نگه دارد خاطره قهرمانان جنگ با عراق و مبارزان قدیم نزد جوانان بسیجی مساجد محلات است. همه می دانند که سلیمانی اگر آبرو و اعتبار مستحکمی برای خودش دست و پا کرده به دلیل فرماندهی او در عملیات های کماندویی و شناسایی پشت خطوط دشمن است.

رادیو عراق دوره صدام حسین در زمان جنگ ایران و عراق او را یک افسانه خواند که در عین حال دشمنی است که باید نابود شود. سلیمانی در عراق عشق به شهیدان را یاد گرفت.

بی اعتمادی و بدگمانی اش به غرب محصول حمایت غرب از صدام حسین در زمان جنگ ایران و عراق است و بویژه آنکه وقتی دیکتاتور سابق عراق بمب های گاز شیمیایی را در جبهه های نبرد با ایران و نیز علیه شهروندان غیرنظامی به کار گرفت غرب اعلام انزجار نکرد.

جنگ ایران و عراق به اتمام رسید و سلیمانی فرماندهی پاسداران در منطقه محل تولدش (کرمان) را بر عهده گرفت و سپس او را به استان همجوار سیستان و بلوچستان فرستادند برای جنگ با گروههای شورشی منتسب به اقلیت های سنی و قاچاقچیان مواد مخدر در مرز افغانستان. او سپس در ۱۹۹۸ به فرماندهی نیروی قدس برگزیده شد درست یکی دو سال بعد از به قدرت رسیدن طالبان در کابل که در آن زمان یک شکست و ناکامی برای ایران محسوب می شد.

فرشاد قربانپور روزنامه نگار اصلاح طلب نزدیک به دولت روحانی می گوید: «کمی بعد نامش را شنیدیم هنگامی که تظاهرات گسترده دانشجویی در ژوئیه ۱۹۹۹ در تهران فراگیر شده بود. نامه ای با امضای تعدادی از فرماندهان سپاه خطاب به رئیس جمهور اصلاح طلب محمد خاتمی منتشر شد که در آن از رئیس جمهور وقت خواسته شده بود جلوی اغتشاشات را بگیرد در غیر آن صورت تهدید به مداخله کرده بودند».

سلیمانی اما حتی تا آن زمان هنوز واقعا چهره نشده بود. در آن مقطع او یک چرخ دنده دستگاه نظامی بود، یکی از فرماندهان سایه که از نفوذ غرب بر روی جامعه مدنی جوان ایران سخت نگران هستند. این فرماندهان در این نفوذ تهدید انقلاب های رنگی را می بینند که به گمان ایشان تلاش می کند برای انقلاب اسلامی نقطه پایانی باشد.

این نگرانی در تابستان ۲۰۰۹ دوباره ظاهر شد، طی اعتراضات خیابانی به انتخاب مجدد رئیس جمهور محمود احمدی نژاد که به شدت سرکوب شد.

در عین حال آن زمان سلیمانی در مرکز قدرت ایرانیان یک شاهین نبود. او خیلی سریع خودش را متمایز می نمود همچون یک کار شناس نظامی (تاکتیسین) و در عین حال عملگرا (پراگماتیک).

درست بعد از حملات انتحاری ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا خودش را برای حمله و اشغال افغانستان آماده می کرد. ایران سخت نگران وجود نیروهای نظامی آمریکایی در مرزهای خودش بود. سلیمانی اما جرئت کرد یک ژست خطرناکی بگیرد آن هم در تهران؛ جایی که نفرت از آمریکایی ها و عدم همکاری با ایشان یک خط قرمز محسوب می شد.

حسین موسویان معاون وقت شورای عالی امنیت ملی و نزدیک به حسن روحانی در آن زمان می گوید: «او آمد و مقابل شورای عالی امنیت ملی از همکاری با آمریکایی ها برای سرنگونی رژیم طالبان در افغانستان و به قدرت رساندن حامد کرزای دفاع کرد.»

در یک هتل در ژنو سوئیس دیپلمات های ایرانی که از راه دور توسط سلیمانی هدایت می شدند به ملاقات مخفی رایان کروکر از دیپلمات های ارشد وزارت خارجه آمریکا رفتند. کروکر بعد ها در مصاحبه ای با نیویورکر تایید کرد که در آن ملاقات اطلاعات زیادی که خوابش را هم نمی دیدند از ایرانی ها در زمینه موقعیت نظامی طالبان، نقشه ها و طرح های عملیاتی بدست آورده بود.

آرزوی لاوروف برای دیدن سلیمانی

۲۹ ژانویه ۲۰۰۲ این همکاری فروریخت و به پایان رسید. جرج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه اش در سازمان ملل متحد ایران را در کنار عراق و کره شمالی محور شرّ نامید. آمریکایی ها خودشان را برای تهاجم به عراق آماده می کردند. یکبار دیگر تعجب و حیرت گذشته و نیز نگرانی از احاطه و محاصره شدن توسط آمریکایی ها از شرق همچون غرب، رهبران ایران را فراگرفت اما ترجیح دادند فرصت طلایی را غنیمت شمرند زیرا آمریکایی ها آماده می شدند بد ترین دشمن ایران یعنی صدام حسین را از میان بردارند.

در حالیکه واشنگتن تلاش می کرد نیروهای اپوزیسیون عراقی در تبعید را به استخدام درآورد، تهران به سرعت شبکه های خودش را فعال کرده و به سراغ قدیمی ها رفته بود.

علی الادیب یکی از رهبران حزب شیعه عراقی الدعوه می گوید: «تهران از سال های دهه ۱۹۸۰ یک نیروی نظامی شیعه عراقی در تبعید از میان وفاداران به خود را تشکیل داده بود که سلیمانی هم در میان ایشان بوده است و من ایشان را در آن سال ها ملاقات کردم».

الادیب در ادامه می افزاید: «سلیمانی یک سیاستمدار، یک استراتژیست و نه فقط یک نظامی است؛ او گوش می دهد ولی در عین حال نشان نمی دهد که تایید می کند اما واقعا گوش می دهد و با همه صحبت می کند؛ شیعه ها، کرد ها، سنی ها و حتی اعضای سابق حزب بعث».

از طریق واسطه های عراقی، سلیمانی مذاکره و چانه زنی با آقای کروکر برای تشکیل اولین دولت انتقالی در بغداد را از ۲۰۰۳ از سر گرفت با این پیش شرط که کاندیداهایی که مضر منافع ایران هستند باید کنار گذاشته شوند.

سوار شدن ژنرال سلیمانی بر دستگاه قدرت ایران از دید ناظران و بازیگران مهم خارجی هم دور نمانده است. سرگئی لاوروف که در دیدارش از تهران سال ۲۰۰۵ در یک هتل بزرگ در مرکز تهران اقامت داشت و برنامه های دیدار فشرده ای برای وزیر خارجه روسیه در نظر گرفته شده بود به یک روزنامه نگار که برای مصاحبه به دیدارش رفته بود گفت: «می خواهم فقط دو نفر را ببینم؛ رهبر [آیت الله] علی خامنه ای و سلیمانی.»

آمریکایی ها در عراق همچون افغانستان هم برای مدت طولانی ماندگار شدند. پس از اینکه واشنگتن متقاعد شد یک ماجرای نظامی جدیدی را به راه بیاندازد [و از همکاری گذشته ایران با آمریکا برای سرنگونی طالبان نتیجه آن شد که بوش ایران را محور شر نامید!] اما این بار سلیمانی تلاش کرد در کشور همسایه با آمریکایی ها مقابله کند. او متحدین عراقی خود را مسلح کرد از جمله ابومهدی موسوم به المهندس یک دوست ۳۴ ساله که از سوی واشنگتن متهم به سازماندهی یک سری عملیات انتحاری برنامه ریزی شده در دسامبر ۱۹۸۳ در کویت علیه سفارت آمریکا و فرانسه شده بود و پنج کشته برجای گذاشته بود که همگی کویتی بودند و این به تلافی حمایت غرب از صدام حسین در جنگ ایران و عراق صورت گرفته بود.

این عراقی موسوم به المهندس که سال های طولانی در ایران زندگی کرده بود و به فارسی روانی صحبت می کند، بسیار دوست دارد یک تیتر افتخار آمیز را به نام دوست و حامی اش بچساند و بگوید: سید قاسم سلیمانی فرم خاصی که فرزندان و نوادگان پیامبر اسلام را از بقیه متمایز می کند.

سلیمانی در بغداد یک شبکه شبه نظامی را تشکیل و سازماندهی کرد که از حزب الله لبنان – که در سال های دهه ۱۹۸۰ در درهٔ بقاع لبنان به کمک سپاه پاسداران تشکیل شده بود – الگوبرداری شده بود.

عماد مغنیه [فرمانده عملیات مخصوص حزب الله لبنان که در سال ۲۰۰۸ توسط اسرائیل در دمشق کشته شد] به بغداد آمد. قیس الخزالی روحانی جوان عراقی می گوید: «عماد مغنیه برای ما یک قهرمان بود زیرا او با اسرائیل جنگیده بود». قیس الخزالی مامور اعدام و پاکسازی نیروهای بجا مانده از زمان صدام است. او همچنین در اعدام خلبان های عراقی که در جنگ ایران و عراق در فاصله سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ در بمباران ایران شرکت داشته اند نقش برجسته ای داشته است. الخزالی می افزاید: «حزب الله به ما آموزش داد. آن ها به ما یاد دادند که چگونه مین های هدایت شونده را بسازیم و بر ضد نیروهای آمریکایی در عراق بکار ببریم. سپاه پاسداران تجربه جنگ معمولی با عراق را داشت این خیلی برای ما مفید نبود اما حزب الله لبنان جنگجوهای جنگ شهری بودند و شورش بر ضد یک ارتش اشغالگر را تجربه کرده بودند».

در آن زمان بر اساس گزارش رسمی سازمان های اطلاعاتی آمریکایی، سلیمانی به بشار اسد توصیه کرده بود که مرزهای سوریه به عراق را بگشاید تا جهادیست های سنی اقصی نقاط دنیا برای مبارزه با قوای آمریکایی به عراق بروند. این اقدام به جنگ شهری در عراق شتاب بخشید. در میان این جنبش جهادی که از بخش عراقی القاعده متولد شده بود خیلی زود لبه تیز حملاتشان را متوجه شیعیان عراق کردند که از میان آن دولت اسلامی یا داعش متولد شد.

«یک شخصیت واقعا شیطانی»؛ این تعبیری است که ژنرال دیوید اچ پترائوس فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق که در ژانویه ۲۰۰۷ به روی کار آمد در گفتگوهای خصوصی اش همواره وقتی از سلیمانی یاد می کند بکار می بندد. ژنرال پترائوس موفق شد در تمام کشور صلح و آرامش را برقرار نماید با این شیوه که اقوام و عشایر سنی را به جنگ علیه القاعده ترغیب نماید. در سال ۲۰۱۱ ارتش آمریکا، عراق را ترک کرد. باراک اوباما می خواست خودش را از مشکلات منطقه خلاص کند.

در نتیجه ایران صاحب تنها قدرت خارجی در عراق شد و سلیمانی تلاش کرد که ثبات را در کشور همسایه مستقر نماید اما متحدان شیعهٔ محلی او اعم از احزاب و نظامیان آشکارا دولت را به اتخاذ سیاست های فرقه ای مجبور کردند. نوری المالکی نخست وزیر عراق سنی ها را از خود دور کرد و آنها را به دشمنان دولت خودش تبدیل کرد و اقداماتش موجب شد که جهادی های داعش به قدرت بازگردند.

حمید المطلق نماینده سنی مجلس از بغداد می گوید: «این یک شکست نبود این موفقیت سلیمانی بود و در عین حال بی سابقه و باورنکردنی. ایران با فشار روی رهبران سیاسی فاسد و فرقه ای، ملت عراق را به دو پاره تقسیم کرده است. سیاستمداران شیعه و فرماندهان نظامی و شبه نظامی حتی جرات نمی کنند از روبرو به چشمان سلیمانی مستقیم نگاه کنند، از او فرمان می برند، سخت از او می ترسند و در برابر او ضعیف هستند».

لبخند و تواضع

تصرف موصل توسط حکومت اسلامی (داعش) در تابستان ۲۰۱۴ نشانگر اوج شورش سنی ها علیه قدرت نوری المالکی بود. دولت عراق وقتی جهادی ها به سوی پایتخت حمله ور شدند به لرزه درآمد و ظرف ۴۸ ساعت ایران، سلیمانی را همراه با ده ها افسر خودش به بغداد فرستاد تا به عراقی ها کمک کنند. ابومهدی المهندس می گوید: «به لطف سلیمانی بود که اربیل پایتخت کردستان عراق توسط داعش به تصرف درنیامد. ما آنجا همه با هم بودیم از ۴ اوت آمریکایی ها آنجا را رها کرده بودند. تازه بعد از دو ماه از حمله داعش به اربیل برگشتند». ابومهدی المهندس در آن زمان فرماندهی یک گروه داوطلب بسیج مردمی را برعهده داشت، یک گروه اساسا شیعه که در پاسخ به فراخوان و فتوای آیت الله سیستانی اصلی ترین قدرت مذهبی شیعه در عراق تشکیل شده بود و این درست در حالی بود که ارتش عراق در برابر داعش از هم پاشیده شده بود.

سلیمانی به یک شخصیت محبوب مردمی تبدیل شد. آرزوی بودن کنار او و گرفتن عکس سلفی با او در خطوط جنگ برای رزمنده ها افزایش یافته بود. ژنرال که مستمرا با یک نیم لبخند معنادار ظاهر می شد نوعی تواضع متظاهرانه را به نمایش می گذاشتوو به متحدین ایران اطمینان می داد و در عین حال ایرانیان را از نگرانی استقرار یک خلیفه جهادی در نزدیکی مرزهای ایران راحت می کرد.

علی الادیب از اعضای بلندپایهٔ حزب الدعوه عراق می گوید: «سلیمانی برای محافظت از دولت ایران می جنگد اما برای او این جنگ اعتقادی و مذهبی است. اعتقاد دینی بیشتر به انسان انگیزه می دهد تا باورهای ناسیونالیستی».

در حالیکه سلیمانی و متحدین اش به دلخواه خود جنگ را به پیش می راندند ژنرال پترائوس پیش بینی می کرد جهادیزم در این کشور موفق خواهد شد. او همان زمان در گفتگویی با لوموند تحت عنوان «امپراطوری ایران و متحدین فرقه گرای آن» گفته بود: «تهدیدی که در درازمدت بر روی عراق سنگینی خواهد کرد شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران هستند که تمامی امکانات خودشان را برای تخریب و تضعیف قدرت سیاسی بغداد به کار می بندند.»

در سوریه کشور همسایهٔ عراق، مخالفان بشار اسد انتقادات خودشان را بر روی اشغالگری نیروهای خارجی بویژه ایرانی متمرکز کرده اند. شبه نظامی گری بین المللی به رهبری سلیمانی وسعت و گسترهٔ بی سابقه ای به خود گرفته است: بر پایه اعلام مرکز تحقیقات روسیه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار جنگجو آماده پخش و مستقر شدن در هر زمان لازم در منطقه هستند. سربازان ایرانی با کمتر از ۳۰۰۰ مرد در این میان اقلیت هستند. حزب الله لبنان بخش مهمی از این نیرو را تشکیل می دهد. شبه نظامیان عراقی نیز به این نیرو کمک می کنند. همچنین واحد افغان ها و پاکستانی ها که از میان جمعیت گستردهٔ شیعیان مهاجر در ایران به استخدام در آمده اند. تعدادی از فرماندهان ایشان از سال های دهه ۱۹۹۰ در سپاه پاسداران سازماندهی شده بودند تا با طالبان بجنگند.

«در دمشق که شیعیان حدود ۱ تا ۲ درصد جمعیت را دربر می گیرند تفرقه ایجاد کرده بودند.» فیلیپ اسمیت محقق دانشگاه مریلند در آمریکا ضمن بیان این مطلب و نیز تحسین صبوری و دوراندیشی ایرانیان می گوید: «اولین شبکه سوریه ای در خدمت منافع ایران حول شیعیان عراقی در تبعید در دمشق شکل گرفت. عراقی هایی که سپاه پاسداران آن ها را در سال های ۲۰۰۰ در سوریه سرپناه داده بودند با این نیت که روزی شاید به آن ها نیاز پیدا کنند.»

در واشنگتن کار شناسان، اراده و شکل ایدئولوژیکی که پاسداران و شبکه شبه نظامی گری بین المللی را به اتحاد می رساند، چنین ترسیم می کنند: فرمان برداری مذهبی و سیاسی از رهبری معنوی ایرانیان. اما این پیوند ها که مخلوطی از منافع و رفاقت در مبارزه است لزوما به اطاعت پذیری تمام و کمال منجر نمی شود.

ابومهدی المهندس می گوید: «ایرانی ها می خواهند ما قوی باشیم اما نه خیلی زیاد. ما یک ارتش قوی در عراق نیاز داریم و در عین حال یک مذاکره کننده و چانه زن قوی تر در برابر ایران.»

در صحنه حزب الله لبنان نیز دو صدای منتقدانهٔ نا شناس بر ضد سلیمانی برخاسته است. این صداهای منتقد سلیمانی را متهم می کنند که از اعراب لبنانی به عنوان گوشت جلوی توپ استفاده می کند.

ژنرال علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می گوید: «فرد تصمیم گیر نیست، نظام تصمیم گیر است. این بدان معناست که دستور سلسله مراتبی از فرماندهان سلیمانی از تهران به او ابلاغ می شود. سلیمانی به تهران می آید، وضعیت مناطق جنگی را توضیح می دهد، ما تصمیمات استراتژیک را اتخاذ می کنیم تا او اجرا نماید».

اما به نظر می رسد سلیمانی یک خودمختاری گسترده ای بویژه در زمینه عراق دارد‍. شمخانی می افزاید: «او نقشه های نبرد را ترسیم و برقرار می کند. او تصمیم می گیرد و اقدام می کند. ما دخالتی در انتخاب تاکتیک او نداریم. او لیاقت و کارایی لازم برای انجام ماموریتش را دارد».

عبدالله گنجی مدیرمسئول روزنامه جوان متعلق به سپاه پاسداران می گوید: «در سپاه سلیمانی هم سطح سایر فرماندهان سه گانه (هوایی، دریایی، زمینی) است.»

یک تحلیلگر سیاسی که نخواست نامش ذکر شود در تهران گفت: «سلیمانی همیشه دسترسی سریع و آسانی به [آیت الله] خامنه ای دارد و این عاملی است که می تواند به او نفوذ و تاثیرگذاری ویژه ای بدهد.»

در سینمای تهران حداقل سه فیلم بلند در ستایش ژنرال سلیمانی تولید و پخش شده است که یکی از آن ها انیمیشن بوده است. این زیاده روی در تبلیغ رسانه های حکومتی برای سلیمانی می تواند این باور را ایجاد کند که تلاشی برای آماده سازی شغل سیاسی در جریان است.

احمد سلامتیان نماینده سابقا انقلابی و ناظر محتاط کنونی جمهوری اسلامی می گوید: «رئیس جمهور روحانی تالیران [نمونهٔ مرد دیپلماسی تاریخ فرانسه] است، ملای دیپلمات که به قدرت رسیده است از طریق امور خارجه. اما قاسم سلیمانی ناپلئون است برخاسته از درجه نظامی و ژنرال شهرت و آوازه اما ایران امروز یک ناپلئون نمی خواهد!»

در سپتامبر ۲۰۱۶ وقتی که شایعه کاندیداتوری اش برای انتخابات ریاست جمهوری در ایران پیچید، قهرمان ملی، تمامی بلندپروازی ها را در یک اطلاعیه رد کرد: «او یک سرباز باقی خواهد ماند تا پایان زندگی اش انشاالله».

صادق زیباکلام تحلیلگر اصلاح طلب می گوید: «اگر قاسم سلیمانی نقش خودش را با تکیه بر اعتماد تمامی جریانات سیاسی ایرانی ایفا کرده مشخصا به دلیل همین عدم وابستگی آشکار اوست. او بدون جانبداری به جریانات سیاسی ملی ایران می نگرد».

در جریان به خاکسپاری مادرش در تهران سپامبر ۲۰۱۳ سلیمانی مرد گشایش با غرب، وزیر خارجه ایران محمدجواد ظریف را در آغوش گرفت که نشان از نزدیکی این دوست. در عین حال او جهاد پسر عماد المغنیه فرمانده کاریزماتیک حزب الله لبنان که در ژانویه ۲۰۱۵ توسط تیرهای هلی کوپتر اسرائیلی در خاک سوریه کشته شد را نیز همچون پدرش در آغوش گرفت.

منبعروزنامه لوموندمترجمسراج میردامادی

 

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/20514.html/feed 0
کدام دیپلماسی کار خون شهید نصیری‌ها را انجام می‌دهد؟/ ما در عراق، سرباز بی‌ادعای ملت عراق هستیم/حشدالشعبی شجره طیبه و ابومهدی شهید زنده است http://qasemsoleimani.ir/article/20479.html http://qasemsoleimani.ir/article/20479.html#comments Mon, 17 Jul 2017 09:03:31 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=20479 فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: جهان اسلام پس از خساراتی که از گروه خوارج تحمل کرد پدیده ای به تلخی داعش که آتشی در خانواده اسلام افکند به خود ندیده است و جنایات این گروهک کم نظیر است.

خبرگزاری فارس: کدام دیپلماسی کار خون شهید نصیری‌ها را انجام می‌دهد؟/ ما در عراق، سرباز بی‌ادعای ملت عراق هستیم/حشدالشعبی شجره طیبه و ابومهدی شهید زنده است

به گزارش خبرنگار گروه حماسه و مقاومت سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  در مراسم اربعین سردار نصیری حضور یافت و طی سخنانی اظهار داشت: این مجلس دو شانیت دارد، اول پاسداشت شخصیت شهید و وجه دوم مربوط به آن چیزی است که این شهید در راهش شهید شد.

سردار سلیمانی ادامه داد: شهید نصیری از بدو تاسیس تا تجهیز و جهاد و شهادت در کنار سپاه بدر عراق بود و این یعنی وفاداری، البته این تلاشها را بصورت گمنام انجام می‌داد و از اولیا الهی بود و در جامعه ما مخفی بود.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: اقدامات دیپلماسی خیلی اقدامات خوبی است و از آن استفاده می‌کنیم اما برخی گره‌ها و حل مشکلات فقط با دیپلماسی حل نمی‌شود و اتفاقات دیگری است که از همه رفتارهای دیپلماسی عبور می‌کند و پیوندها ایجاد و یخ‌ها را آب می‌کند و خون شهید نصیری از این موارد است.

وی تاکید کرد: کدام دیپلماسی می‌تواند کار خون شهید نصیری و تقوی و همدانی و صدها شهید دفاع را انجام دهد؟

سردار سلیمانی اظهار داشت: پدیده سیاه و شومی به نام داعش، فکری بسیار خطرناک است که خسارت بزرگی به عالم اسلام زد و جهان اسلام غیر از خسارت های اولیه اش در دوره خوارج حادثه ای به این تلخی که آتش در خانواده اسلام به وجود بیاورد و این حجم خسارت به خود ندیده است.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه تقدیر این بود شهید تقوی اولین سردار ایرانی در عراق باشد و بعد از او سرداری با همان خصوصیت یعنی سردار نصیری هم به شهادت برسد، یادآور شد: او در دفاع مقدس مثل یک پدر و برادر مهربان در لشکر بدر حمایت می‌کرد؛ همان جوانانی که از دست صدام فرار کردند، این لشکر شجره طیبه ای شد که موفقیت های دیگری برای عراق ارمغان آورد.

وی گفت: بعضی از برادران عراقی ما از روی ادب و محبت و از سر لطف خود را سرباز مقام معظم رهبری معرفی می‌کنند؛کاری که فرزندان ملت ایران در خدمت به مردم عراق کردند، سربازی زیر بیرق فرماندهان عراق آن هم بدون ادعا بود، سردار تقوی فرمانده بود اما برای اینکه فرهنگی را صادر کند یک سرباز جلودار بود، کجای دنیا یک ژنرال تفنگ دست می‌گیرد و جلوی سربازان می‌جنگد؟ این فرصت طلبی نیست. خدمت و وفای صادقانه است؛ مهندس ابومهدی که شهید زنده است با ٤٠ سال مبارزه توانست انبارهای تسلیحاتی ایران را در دست خود بگیرد؛ جمهوری اسلامی مثل امریکا نبود که پول عراق را بگیرد اما وقت ضرورت اسلحه ندهد؛ به محض اینکه نخست وزیر عراق درخواست کرد ایران جنگنده های سوخو ٢٤ عراقی را برایشان فرستاد، وزارت دفاع کشورمان سه‌شیفته کار کرد و برای حشد الشعبی و ارتش عراق سلاح ساخت .ما با افتخار سرباز ابومهدی هستیم و این جبهه را حق می‌دانیم و سربازی در آن افتخار است.

سردار سلیمانی افزود: من می خواهم عوامل پیروزی در موصل را بر شمارم: اولا بدانیم پدیده داعش و پدیده تکفیر به شکل عام در تاریخ جهان در نوع جنایت کم نظیر بوده که فکر نمی‌کنم هیچ یک از رسانه‌ها آن را منتشر کنند چرا که قلب و چشمی تحمل دیدن آن را ندارند؛ اینکه بیش از دوهزار زن را دست به دست بین خود فروختند بدون اینکه حدود شرعی را بدانند، شما یک نمونه طفلی را دیدید که با خنده و تفریح سر بریدند. در دیاله کودکی را از مادر گرفتند روی آتش سرخ کردند و لای پلو گذاشتند و برای مادر فرستادند،این در تاریخ نایاب است، چطور برای ریزگردها جلسه اضطراری می‌گذاریم اما برای این خوارج که از خوارج هم بدترند جلسه نمی‌گذاریم؟

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه امروز حضور در جشن ملت عراق حق همه ملت های جهان است و پیروزی همه بشریت محسوب می‌شود، گفت: ملت عراق و سوریه حق بزرگی سر مردم دنیا دارند. این پیروزی برخاسته از یک مرد در یک خانه محقر است یعنی آیت‌الله سیستانی، این فقیه حکیم و موقعیت شناس در موارد متعددی کشور عراق را نجات داد، در زمان اشغال و موقع نوشتن قانون اساسی، شکل گیری دولت ها، در محبت به کردها، ایشان عبای خود را پدرانه گشود و ملت عراق را در آن جای داد این مرجع نه تنها حامی شیعه بود بلکه حامی تک تک مردم عراق است.

وی تاکید کرد: این حکیم به موقع به پا خاسته، جوانان عراق را به خروش وادار کرد و اثر فتوای ایشان گروه های حشد الشعبی را به وجود آورد، خون جوانان شیعه برای نجات جوانان اهل سنت روی زمین ریخت که ارزشمند است و نشان داد این ملت را کسی نمی تواند از هم تفکیک کند، کار جوانان عراقی در حمایت از مردم خود بی نظیر بود که همه اینها تاثیر فتوای آیت الله سیستانی بود، گروه‌های مختلف حشد الشعبی زیر بیرق مرجعیت جمع شدند.

سردار سلیمانی تصریح کرد: مقام معظم رهبری خواستند جمهوری اسلامی بدون چشمداشت همه امکانات خود را در اختیار نیروهای مسلح عراق قرار دهد؛ حشد یک شجره طیبه بزرگ است و نقشش در پیروزهای عراق بی بدیل است، حشد یک امر واجب و ضروری برای ملت عراق بود که برای همیشه نگاه های توطئه امیز را در عراق خنثی کرد‌، درواقع حشد یک ارتش قدرتمند بزرگ و عامل دیگر پیروزی ارتش و دیگر نیروهای مسلح عراق است.

وی ادامه داد: فرماندهان لشکرهای زیادی در عراق در جلوی صفوف رزمندگان خود به شهادت رسیدند از این رو آنها یک ارتش قدرتمند و لایق هستند، عامل چهارم دولت و پارلمان عراق است؛ نمی‌توان تاثیر شخصیت ها را نادیده گرفت مثل دکتر عبادی یا شیخ عامری که شهید زنده است.

سردار سلیمانی با بیان اینکه حزب الله لبنان نیز تجربیات خود را به حشد الشعبی آموخت و جا دارد من دست سید بزرگوار حسن نصرالله را ببوسم، افزود: ملت ایران با اهدا بهترین فرزندان و سرداران خود با پشتیبانی های به موقع توانست سهمی در این پیروزی داشته باشد و از این بابت سربلند است و سند آن شهید تقوی و نصیری و صدها شهید دیگر در سوریه و عراق هستند. نویسندگان و هنرمندان کشور ما به جای پرداختن به چیزهای کوچک و ترویج مسائلی که جامعه را به ناکجا آباد سوق می‌دهد به این صحنه بیایند. امروز جان ناقابل ما برای انقلاب و شهدای این ملت ناقابل است؛ باید از خدا بخواهیم عاقبت بخیر و شهید این راه شویم و صداقت خود را اثبات کنیم.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با بیان اینکه پارلمان عراق چه در تاسیس حشد الشعبی چه حمایت از دولت و حضور نماینده ها در میدان نقش داشت، تصریح کرد: امروز همه ملت عراق با هم متحد شدند و فهمیدند خودشان باید امورشان را در دست بگیرند.
فارس

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/20479.html/feed 0
تصویری از سردار سلیمانی که صهیونیست‌ها را ترساند http://qasemsoleimani.ir/article/19930.html http://qasemsoleimani.ir/article/19930.html#comments Sat, 17 Jun 2017 16:31:50 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=19930 “یوسی میلمان” روزنامه نگار و تحللگر امور امنیتی اسرائیل، از عکس منتشر شده سردار قاسم سلیمانی در مرز اردن، سوریه و عراق در کنار رزمندگان افغان مدافع حرم موسوم به لشکر “فاطمیون”، ابراز نگرانی کرد.

 

پایگاه اینترنتی “عربی ۲۱″ با انتشار این مطلب نوشت: میلمان در مقاله ای که روزنامه صهیونیستی “معاریو”آن را منتشر کرد، ادعا می کند: “این عکس می تواند نشان پیروزی ایران در صورت موفقیت در تحکیم سلطه بر گذرگاه های مرزی بین عراق و سوریه باشد زیرا ایران به این طریق سلطه خود را بر این بخش از خاورمیانه مستحکم خواهد کرد؛ سناریویی که خاطر اسرائیلی ها را آزرده می کند”.

وی مدعی شد: “ایران سال هاست که برای ایجاد پیوند زمینی میان ایران، عراق و سوریه و از آنجا ارتباط با لبنان و دریای میدترانه تلاش می کند و در صورت تحقق این امر می توان گفت که “هلال شیعی” زمینی تشکیل شده است.”

این تحلیلگر صهیونیست ادعا کرد: درست است که ایران به رابطه هوایی خود با اسد و حزب الله ادامه می دهد اما واقعیت این است که  این ارتباط و پیوند زمینی، موانع پیش روی ایران برای ارسال سلاح و نیرو را کاهش خواهد داد و به این ترتیب اسرائیل به سختی خواهد توانست در این مسیر مانع ایجاد کند.”

وی با تاکید بر این که حضور پر رنگ ایران در سوریه، هزینه سنگینی برای رژیم صهیونیستی خواهد داشت، گفت: این حضور به معنی احیاء جبهه شمال شرقی اسرائیل خواهد بود؛ جبهه ای که با  سرنگونی رژیم صدام و جنگ داخلی در سوریه، تهدید آن برای اسرائیل از بین رفت، اما در این صورت نیروهای اسرائیل مجبور می شوند همواره در حال آماده‌باش در این منطقه باشند و این امر هزنیه سنگینی برای اسرائیل به دنبال دارد.

این نویسنده صهیونیست با اشاره به این که اردن و آمریکا نیز از این امر نگرانند، گفت: بر همین اساس حمله ماه گذشته نیروهای آمریکایی به نیروهای سوریه در جنوب این کشور و حملات هوایی آمریکایی ها به اهدافی در منطقه تنف(منطقه ای که سردار سلیمانی در آن عکس گرفته است)، غیر منتظره نبود.

وی تاکید کرد که به همین علت بنا به اذعان  دستگاه های اطلاعاتی غربی، اردن در حال بررسی امکان مداخله نظامی در سوریه با هدف ایجاد مناطق حائل مرزی در داخل سوریه، است و شاه اردن حمایت سعودی و آمریکا را نیز در این زمینه ، جلب کرده است.

این روزنامه نگار صهیونیست در ادامه خاطرنشان کرد که نیروهای ویژه برخی کشورها نطیر آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، لهستان و..به صورت محرمانه ماموریت هایی برای جمع آوری اطلاعات و انجام عملیات در داخل این کشور انجام می دهند و همزمان برخی گروه های تندرو میانه رو سوریه را نیز آموزش می دهند.

العالم

 

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/19930.html/feed 0
لشگر فاطمیون به مرز عراق و سوریه رسید؛ اقامه نماز شکر به همراه «حاج قاسم»+تصاویر اختصاصی http://qasemsoleimani.ir/article/19365.html http://qasemsoleimani.ir/article/19365.html#comments Mon, 12 Jun 2017 10:00:05 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=19365 نیروهای افغانستانی مدافع حرم در ادامه عملیات‌ خود به مرز عراق و سوریه رسیدند و در کنار سردار سلیمانی نماز شکر اقامه کردند.

به گزارش خبرنگار تسنیم، نیروهای افغانستاتی مدافع حرم «لشکر فاطمیون» در ادامه عملیات‌های خود از ماه گذشته حرکت خود را به سمت مرز عراق و سوریه آغاز کردند.

پس از تلاش گسترده نیروهای فاطمیون و هم‌پیمانان در محور مقاومت، دو روز پیش این نیروها توانستند با عبور از سد حملات هوایی آمریکا، خود را به مرز عراق و سوریه برسانند.

اقامه نماز شکر به همراه سردار سلیمانی در مرز عراق و سوریه

سوریه و عراق بیش از ۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که تا پیش از عملیات موصل، داعش بیش از ۴۰۰ کیلومتر از مرز را که عمدتا در مناطق بیابانی است، در کنترل داشت.

از نظر میدانی پیشروی تا مرز سوریه و عراق در واقع به معنی اخراج کامل داعش از بخش شرقی استان موصل  خواهد بود. با رسیدن به مرز عراق و سوریه، قطع ارتباط نیروهای داعش با خاک سوریه برآورده خواهد شد.

اکنون نبردی جدی میان آمریکا وگروه‌های تحت هدایتش با ارتش سوریه و متحدانش بر سر این‌که چه کسی در مناطق مرزی جنوب سوریه مسلط باشد، شکل گرفته است.

 

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/19365.html/feed 0
ماموریت جدید «شاهزاده تاریکی» ؛ «هدف قراردان فرمانده سپاه قدس» http://qasemsoleimani.ir/article/18539.html http://qasemsoleimani.ir/article/18539.html#comments Sat, 03 Jun 2017 10:14:25 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=18539 پس از اینکه روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی از تعیین مدیر بخش عملیات ویژه ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) پرده برداشت و از  «مایکل دی.آندرا» به عنوان مدیر جدید این بخش نام برد، تحلیل و تفاسیر زیادی از این اقدام جدید دولت ترامپ علیه ایران ارائه شد.
به گزارش تابناک، نیویورک تایمز در گزارش خود اعلام کرد که یکی از اهداف اصلی انتصاب «آندرا» به عنوان مامور جدید عملیات ویژه ایران در سازمان سی.آی.ای ایجاد ناامنی در ایران و «تغییر رژیم» است.
در ادامه، منابع خبري بامداد شنبه گزارش داده‌اند سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا)، بخش جديدی را با مأموريت گردآوري و تحليل اطلاعات مربوط به ايران تشکيل داده است. روزنامه وال‌استريت‌ژورنال با نقل اين خبر از قول مقام‌هاي آمريکايي اين تصميم را نشان دهنده تصميم ترامپ براي قرار دادن ايران در اولويت‌هاي اصلي جاسوسان آمريکايي تعبير کرده است.
در ادامه شاهد اظهار و نظر یکی از مقامات دولت باراک اوباما بودیم. سوزان مالونی، مشاور اسبق وزارت خارجه آمریکا پس از خبر تعیین یک مدیر جدید بخش ایران در سیا در صفحه توئیتر خود نوشت: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سیاست تغییر نظام ایران را در دستور کار قرار داده است».
اما همه تحلیل ها معطوف به موارد بالا نبود و روزنامه آمریکایی «واشنگتن اگزمینر» در تحلیلی متفاوت نوشت که این اقدام جدید دولت ترامپ نه برای ایجاد ناامنی در داخل ایران بلکه برای مقابله با تحرکات بین المللی این کشور صورت گرفته است.
این روزنامه آمریکایی نوشت؛ « آن هایی که نگران اند که رویکرد تهاجمی «آندرا» در عملیات های مربوط به ایران نیز اعمال شود و ممکن است بر اثر آن توافق هسته ای لغو شود یا حتی جرقه یک درگیری میان تهران-واشنگتن به وجود آید، ترس و نگرانی شان بی خود است».
نخست به این دلیل که «آندرا» اختیار تام برای انجام هرکاری که بخواهد را ندارد. افسانه بزرگ در مورد سازمان سیا این است که این سازمان ماهیتی لاقید و بدون محدودیت دارد؛ اما باید دانست که سازمان سیا مانند تقریبا هر سازمان دولتی در ایالات متحده در درجه اول تحت لوای یک دیوان سالاری است و این ساختار مانعی بر سر راه یک فرد یا گروهی از افراد است تا کارهای با ریسک بالا را به سرعت انجام دهند.
به عبارت ساده، اگر آندرا بخواهد یک عمل تهاجمی خاص انجام دهد نیاز به تایید رهبری طبقه هفتم لانگلی ویرجینیا(مقر سازمان سیا) دارد. همچنین اگر او بخواهد کاری با ریسک بالا را انجام دهد، رئیس سازمان سیا یعنی « مایک پامپئو» باید اجازه اش را دونالد ترامپ اخذ کند.
 [عکس: 470340_710.jpg]

 مقر سازمان سیا در لانگلی ویرجینیا
از سوی دیگر، ماموریت میز ایران در سازمان سیا، جمع آوری اطلاعات در مورد اقدامات، مقاصد و منافع ایران است. این کار بر روی جذب و حفظ شبکه سی.آی. ای در مقابل عوامل و جاسوس های ایرانی در داخل و خارج کشور متمرکز است.
این چالشی بسیار سختی برای سیا است چراکه که سرویس هاس اطلاعاتی ایران اعم از وزارت اطلاعات و ارگان های انقلابی نظیر سپاه پاسداران مهارت ویژه ای در به دام انداختن جاسوس ها دارند(آنچه ضد اطلاعات نامیده می شود).
اما نکته کلیدی در اینجاست که ماموریت سازمان سیا در ایران بسیار متفاوت تر از ماموریت های این سازمان در یمن یا پاکستان است. در مورد اخیر توانایی سازمان جاسوسی آمریکا بر روی جمع آوری اطلاعات برای حمله به مواضع تروریست ها متمرکز است اما در مورد ایران، سازمان جاسوسی آمریکا با جمع آوری اطلاعات دنبال درک این است که عناصر مختلف در ایران قرار است در گام های بعدی خود چه اقداماتی انجام دهند.
در جاهایی ممکن است نیاز وجود داشته باشد که سی.آی.ای از تهدید و خشونت علیه مقامات و سازمان های مشخص ایرانی استفاده کند و اینجا همان جایی است که رویکرد تهاجمی «آندرا» می تواند مفید واقع شود.
در همین زمینه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به رهبری قاسم سلیمانی می تواند یکی از چنین اهدافی باشد. سپاه قدس همواره یکی از عواملی بوده که مواضع، نیروها و اهداف آمریکا در خاورمیانه را مورد هدف قرار داده و در دوره باراک اوباما نیز اقدامات این گروه نادیده گرفته شد.
به همین جهت عملیات های مخفیِ جدید سازمان سیا علیه ایران به جای داخل این کشور، بر نیروهای این کشور در خارج از ایران و از جمله سپاه قدس متمرکز خواهد شد که بزرگترین تهدید موجود برای آمریکا در لبنان و عراق قلمداد می شود و در همین راستا «آندرا» مناسب ترین و بهترین شخصی است که برای این ماموریت مهم در نظر گرفته شده است.
///////////////////////////////////////
آفتاب :
دی آندرا کیست و چرا انتصاب او می‌تواند مهم باشد؟‌ او رییس گروه شکار بن لادن و رهبر کارزار پهپادی امریکا در یمن و پاکستان بوده است. او همچنین رهبری گروه عملیاتی سیا برای به شهادت رساندن عماد مغنیه از فرماندهان حزب‌الله لبنان در همکاری با موساد اسرائیل را برعهده داشته است. سابقه وی در افغانستان و گرویدن به اسلام، لقب‌های «شاهزاده تاریکی» و «آیت‌الله مایک» را به وی داده است.
آیت‌الله مایک، مسئول جدید بخش ایران در سیا/ پیام آن برای تهران چیست؟
نیویورک‌تایمز می‌نویسد ایران یکی از سخت‌ترین اهداف سیا است چرا که امریکا هیچ سفارتخانه‌ای برای خدمات دیپلماتیک در آن کشور ندارد
رابرت ایتینگ که از مقام‌های پیشین سیا بوده می‌گوید که اندرا درگیر در برنامه پهپادهای امریکایی در خاورمیانه بود و می‌تواند برنامه بسیار تهاجمی اما هوشمندانه‌ای را علیه ایران تدارک ببیند. نکته جالب آن که آندرا علیرغم آن‌که در هدف قرار دادن اسلام‌گرایان زیادی دست داشته اما خود به اسلام گرویده است و همسرش نیز مسلمان و از اعضای سیا است.
«واشنگن اگزماینر» روزنامه دست‌راستی در مقابل گزارش روزنامه «نیویورک تایمز» نزدیک به دموکرات‌ها و چپ‌های به ادعای آن روزنامه درباره مسئول جدید بخش ایران اشاره می‌کند و معتقد است که نیویورک‌تایمز می‌خواهد افکار عمومی را منحرف کند. واشنگتن اگزماینر اشاره می‌کند که اندرا نمی‌خواهد مشابه کاری که در یمن و پاکستان انجام داده را درباره ایران تکرار کند.
این روزنامه درباره اهداف احتمالی آندرا می‌نویسد: «آندرا رییس مرکز ضد تروریسم سازمان سیا بوده است. این میراث برخی را نگران کرده است. آنان نگران هستند که آندرا همان رویکرد عملیاتی را درباره ایران در پیش گیرد و باعث برهم خوردن برجام و یا حتی ایجاد یک درگیری نظامی با ایران شود. نخست آن که باید گفت آندرا اختیار تام انجام هر کاری را ندارد. او باید مجوز را از مقام‌های عالی‌رتبه‌تر دریافت کند. مانند هر سازمان و نهاد دولتی دیگری در امریکا سازمان سیا نیز در درجه نخست یک دیوانسالاری است و این ساختار مانع آن می‌شود که یک فرد یا یک تشکیلات در درون آن به انجام کارهای خطرناک مبادرت ورزد؛ به عبارت ساده‌تر او باید برای هر کاری نخست رضایت مایک پمپئو رییس سیا را جذب کند و پس از آن امضای ترامپ را دریافت نماید. به نظر می‌رسد حرف‌هایی چون آغاز جنگ با ایران از سوی آندرا که توسط دموکرات‌ها مطرح می‌شوند یاوه محض باشند».
این روزنامه درباره اهداف احتمالی آندرا می‌نویسد: او احتمالا هدفش جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با منافع، مقاصد و اقدامات ایران خواهد بود. همچنین به احتمال زیاد سردار سلیمانی جزو اهداف درجه یک آندرا است.

 

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/18539.html/feed 1
حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای مردمی عراق به چه معناست؟ http://qasemsoleimani.ir/article/18452.html http://qasemsoleimani.ir/article/18452.html#comments Fri, 02 Jun 2017 08:38:16 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=18452 پایگاه خبری «نیوزویک» در گزارشی ضمن اشاره به پیشروی‌های اخیر نیروهای بسیج مردمی عراق (حشدالشعبی) نوشت که این نیروها که تحت حمایت مستشاری ایران هستند در حال پاکسازی مرزهای غربی عراق با سوریه هستند.

گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
نیوزویک نوشت: حشدالشعبی در ادامه عملیات خود علیه تروریست‌های داعش موفق شدند پیشروی گسترده‌ای در مناطق مرزی عراق و سوریه داشته باشند و انتظار می‌رود به نیروهای ارتش سوریه در مبارزه علیه تروریست‌های داعش بپیوندند.
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
این پایگاه آمریکایی در ادامه نوشت: بسیج نیروهای مردمی عراق در مبارزه خود با تروریست‌های داعش در محور غربی استان نینوی پیشروی بسیار مهم و راهبردی را در طول مرزهای عراق و سوریه داشته‌اند و این واحد مردمی در عراق یکی از یگان‌های حاضر در عملیات موصل به شمار می‌رود.
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
رویترز نیز گزارش داد که نیروهای بسیج مردمی عراق موفق شدند خطوط پشتیبانی داعش را قطع کرده و چندین روستا را در مناطق مرزی عراق و سوریه از اشغال داعش آزاد کنند.
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
«احمد الاسدی» از سخنگویان حشدالشعبی نیز در مصاحبه با آسوشیتد پرس گزارش داد: این پیروزی اولین گام در راستای آزادسازی مناطق مرزی با سوریه و نیز انگیزه‌ای برای ارتش سوریه است تا پاک‌سازی مناطق مرزی عراق و سوریه را از سمت این کشور آغاز کند.
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
پایگاه خبری نیوزویک در ادامه ضمن اشاره به حضور سردار سلیمانی در مرزی عراق و سوریه در کنار نیروهای حشدالشعبی نوشت: حضور سردار سلیمانی در این منطقه بلافاصله پس از آزادسازی روستاهای مناطق مرزی نشان دهنده اهمیت این اقدام حشدالشعبی است.
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
نیروهای بسیج مردمی عراق روز دوشنبه در ادامه عملیات خود علیه تروریست‌های داعش به مرز سوریه رسیدند و «هادی العامری» دبیر کل سازمان بدر و از فرماندهان حشدالشعبی اعلام کرد که از روزهای آینده نیروهای حشدالشعبی عملیات پاکسازی مرز عراق و سوریه را آغاز خواهند کرد.
گزارش رسانه‌های آمریکایی از عملیات موصل؛ از پیشروی گسترده حشدالشعبی تا حضور سردار سلیمانی در کنار نیروهای بسیج مردمی عراق
در حال حاضر نیز نیروهای بسیج مردمی عراق ده‌ها کیلومتر از مناطق مرزی عراق و روسیه را پاکسازی کرده‌اند.
]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/18452.html/feed 0
«قاسم سلیمانی قطر را هک کرده است» http://qasemsoleimani.ir/article/17777.html http://qasemsoleimani.ir/article/17777.html#comments Fri, 26 May 2017 17:57:44 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=17777 سپهبد ضاحی خلفان معاون رییس پلیس دبی مواضع اخیر قطر علیه برخی کشورهای حوزۀ خلیج فارس را به قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه ایران نسبت داد.


العالم – ایران
به گزارش پایگاه سی ان ان عربی، وی با انتشار توییتی نوشت: «این یک هک رایانه ای نبود بلکه هک سیاسی از سوی قاسم سلیمانی ضد وحدتی بود که در کنفرانس های اخیر حاکم بود».
خلفان، همچنین، مدعی شد: «اگر قاسم سلیمانی با وزیر خارجه قطر دیدار نکرده بود، روزنامه های سعودی خبرش را منتشر نمی کردند».
وی افزود: «زمانی می گفتیم قطر خارج از گروه تک سرایی می کند، امروز می گویم قطر به قلب خنجر می زند. وقتی می گوییم قطر منظورمان سیاستمداران آن است نه مردم عزیز آن. در زمانی که جهان با عربستان سعودی برای مقابله با ایران همراه شده، قطر ضد عربستان و در کنار ایران ایستاده است. حکمت این کار چیست»؟
خلفان، همچنین، نوشت: «الجزیره ۱۰ سال قبل یک شبکه تاثیر گذار بود اما امروز شبکه های اجتماعی ماهیت آن را افشا کردند وروشن شده است که تین شبکهتفرقه افکن است. قطر تمام اشخاص کینه توز نسبت به کشورهای خلیج (فارس) را در رسانه های خود جمع کرده و ما را مزدورمی نامد … دیوانه ها».

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/17777.html/feed 0
پیام تبریک سردار «قاسم سلیمانی» به «اسماعیل هنیه» http://qasemsoleimani.ir/article/17596.html http://qasemsoleimani.ir/article/17596.html#comments Wed, 24 May 2017 08:13:50 +0000 http://qasemsoleimani.ir/?p=17596 «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران در پیامی انتخاب «اسماعیل هنیه» به ریاست دفتر سیاسی حماس و نیز انتخاب «یحیی السنوار » به عنوان رئیس دفتر سیاسی این جنبش در نوار غزه  را تبریک گفت.

بر اساس گزارش شبکه «المیادین» در این پیام خطاب به هنیه آمده است: امیدوار به تلاش‌های شما برای ریشه‌دواندن و نهادینه کردن مقاومت در امتداد خط جهادی جنبش حماس هستیم.

وی افزود: امیدواریم به دستان شما خیری که به سود ملت فلسطین است رقم بخورد؛ استکبار و ابزار صهیونیستی‌اش دنبال ضربه زدن به امت هستند.

فرمانده سپاه قدس ایران سپس تأکید کرد: استکبار جهانی و مزدور صهیونیستی آن دنبال منحرف کردن جهاد امت از مسیر اسلامی آن هستند، اینها به دنبال ربودن قدس هستند آنهم در لحظه‌ای سخت که حامیان این شهر دچار ضعف اراده شده‌اند و از آن دست کشیده‌اند.

قاسم سلیمانی سپس تصریح کرد: جز مردان بزرگ، دست به انجام دستاوردهای بزرگ در شرایط دشوار نمی‌زنند؛ به دوراندیشی شما –همانگونه که با شما عهد بسته‌ایم- برای رسیدن به آینده‌ای بهتر که در آن بحران‌های داخلی با زیرکی حل می‌شود، چشم دوخته‌ایم.

وی در ادامه گفت: به تلاش‌های شما برای بازگشت دوباره آرمان فلسطین در صدر مبارزه جهانی مسلمانان و آزادگان چشم دوخته‌ایم، بر این نکته تأکید می‌کنیم که همگان باید به در خدمت آرمان فلسطین باشند و اجازه ندهیم که این مساله قربانی منافع دیگران و برخی صف‌بندی‌ها شود.

فرمانده سپاه قدس ایران تصریح کرد: امیدواریم سعی و تلاش شما تا آزادسازی مسجدالاقصی و تمام خاک فلسطین به دست قهرمانان فلسطینی ادامه یابد و قدس مانند گذشته دوباره به مکان دیدار تمامی مسلمانان و مسیحیان  تبدیل شود.

]]>
http://qasemsoleimani.ir/article/17596.html/feed 0