Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

آیا نسل بعدی داعش در راه است؟

روزنامه ایندیپندنت نوشت آژانس اجرای قانون اروپا (یوروپل) در گزارش سالیانه خود به اتحادیه اروپا در خصوص تروریسم اعلام کرده است دست‌کم ۵۰ کودک انگلیسی در مناطق تحت تصرف داعش زندگی می‌کنند و ۳۱ هزار زن که به این گروه تروریستی پیوسته‌اند، باردار هستند.

این گزارش همچنین هشدار داده است که نسل جدید عناصر داعش خطرناک‌تر و بسیار نگران‌کننده است. طبق گزارش یوروپل، نسل جدید که از فرزندان اروپایی‌های ملحق شده به داعش هستند، همچنان در حال افزایش‌اند؛ چرا که شمار “عروس‌های جهادی” همچنان روبه افزایش است.
آیا نسل بعدی داعش در راه است؟
فرزندان تروریست‌های خارجی در آینده تهدیدی امنیتی برای کشورهای اتحادیه اروپا به حساب می‌آیند. تروریست‌هایی که از عراق و سوریه باز می‌گردند، سبب ادامه تهدید تروریستی اتحادیه اروپا از طریق فعالیت‌های بازپروری، جمع‌آوری پول، جذب و انتشار تفکر افراط‌گرایی خواهند شد؛ همچنان که الگو و نمونه‌ای برای افراط گرایان احتمالی دیگر خواهند بود.

در گزارش یوروپل آمده است ۵۰۰۰ شهروند اروپایی برای پیوستن به گروه تروریستی داعش به عراق و سوریه سفر کرده‌اند؛ همچنان که ۴۰ درصد از هلندی‌هایی که به مناطق تحت تصرف داعش می‌روند، زن هستند و قدرت کمتری برای فرار دارند. داعش همچنین اقدام به ازدواج با دختران می‌کند تا در صورت فوت همسرانشان، قادر به ادامه فرزند‌آوری باشند.

در گزارش یوروپل آمده است که داعش به این زنان اجازه مبارزه نمی‌دهد و وظیفه اصلی آنها آموزش و تربیت کودکانشان متناسب با ایدئولوژی این گروه تروریستی است.

یک گزارش که از سوی مرکز مبارزه با تروریسم منتشر شد نشان داد ۸۹ درصد از کودکان سربازی که برای داعش مبارزه می‌کردند، در سال ۲۰۱۵ کشته شده‌اند.

آیا نسل بعدی داعش در راه است؟
اما به راستی فرآیند استخدام در داعش چیست

یک زن اردنی که در راه پیوستن به گروه تروریستی تکفیری داعش از تصمیم خود منصرف شد، از فرآیند ۱۴ ماهه استخدام در این گروه تروریستی پرده برداشت. به گفته وی، عناصر داعش وی را به همراه ده‌ها زن دیگر در اردوگاه مخفی این گروه تروریستی در ترکیه اسکان داده بودند.

این زن گفت: به همراه ۵۰ زن دیگر در اردوگاه مخفی گروه تروریستی داعش در ترکیه به سر می‌بردم. در این اردوگاه، یک صفحه تلویزیون بزرگ قرار داشت که به طور مداوم تصاویر و فیلم‌های گردن زنی و اعدام نشان می‌داد. به سختی توانستم از دست سه نفر از مراقبان داعش فرار کنم و با هواپیما به اردن بازگردم.

آیا نسل بعدی داعش در راه است؟
آگهی استخدام داعش
تروریست‌های داعش که در سال‌های اخیر صدها تن از اساتید دانشگاه و مهندسان عراقی و سوری حاضر در اراضی این کشور که دارای تخصص‌های مختلف از پزشکی تا مکانیک بودند را اعدام کردند، حالا به دلیل نبود نیروهای متخصص در این مناطق، آگهی استخدام برای جذب افراد متخصص در رشته‌های مکانیک، معدن و… داده‌اند.
مخلص بودن برای داعش و ایمان داشتن به این گروه، شرط اصلی کسب این شغل‌ها اعلام شده است!!!
به نوشته روزنامه تایمز انگلیس، داعش اعلام کرده است که حقوق ۲۲۵ هزار دلار در سال را برای این شغل‌ها می‌پردازد. داعش تلاش می‌کند با این استخدام‌ها، فرار گسترده مهندسان متخصص از مناطق تحت سیطره‌اش و شکست‌های پی‌درپی در جبهه نظامی را جبران کند.

انتشار این آگهی استخدام، با واکنش‌های طنزآمیزی در میان کابران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است. یکی از کاربران نوشت: آیا داعش برای شمارش جنازه کشته‌شدگان نیازمند حسابدار نیست؟ فرد دیگری هم نوشت: رزومه را به چه زبانی ارسال کنیم؟ عربی، انگلیسی یا داعشی؟

آیا نسل بعدی داعش در راه است؟
تحقيقات به عمل آمده از بازداشت‌شدگان داعش در مناطق مختلف جهان نشان می‌دهد که اين افراد از طريق شبکه‌های عنکبوتی که کار آنها ارتباط گیری از طریق اینترنت است به استخدام گروه تروریستی داعش در آمده‌اند. با این حال وسايل ارتباطی که داعش از آن ها برای دعوت و تبليغ استفاده می‌کند بسيار متنوع بوده است. هرچند که این گروه بیشتر بر رسانه‌های تصويری و شنيداری و اينترنت برای نشر پيام‌ها و فرهنگ  غلط خود به مخاطبان تکيه داشته است، اما نحوه دعوت مستقيم و ميدانی، از طريق به کارگيری مبلغان و افراد به اصطلاح صالح در میان خودشان و رهبران می‌باشد که در بين جوانان و گروه‌های مختلف در سراسر جهان منتشر شده‌اند، به طوری که اين افراد در مساجد حضور داشته و به اقدامات دينی و به اصطلاح فرهنگی می‌پردازند و با افراد مورد نظر به صورت مستقيم ارتباط برقرار کرده و با برگزاری جلسات دينی و تفريحی سعی می‌کنند جوانان را جذب داعش کنند.
آیا نسل بعدی داعش در راه است؟
مراحل عضويابی

اما عضوگیری داعش شامل مراحل قابل تاملی است که اگر مجاری آن بسته شود دیگر شاهد پیوستن افراد جدید به این تروریست‌ها نخواهیم بود.

تشخيص هدف: از طريق اينترنت، تلفن، وسايل فنی، کارمندان، نيروهای امنيتی و مبلغینی که اکثر آنها با نيروهای امنيتی داعش همکاری دارند.

جمع آوری اطلاعات در مورد هدف: شامل نفوذ در مسائل شخصی افراد و کسب اطلاعات از آنان از طريق شبکه‌های اجتماعی، تلفن، بستگان و آشنايان و….

نفوذ از طريق واسطه‌ها (نزديکان و بستگان شخص هدف، اينترنت، تلفن و…) برای برقراری ارتباط اوليه با هدف.

گفت‌وگو پس از برقراری ارتباطات اوليه و امن، از طريق مشارکت در مباحث اجتماعی که فرد مورد هدف از آنها رنج می‌برد و همچنین از طريق استفاده از روش‌های روان شناسی و بررسی محيط و شرايط وي‍ژه آن.

آیا نسل بعدی داعش در راه است؟
ارائه راه‌حل و کمک‌های اوليه، که اگر مشکلی وجود نداشته باشد از طريق ايجاد انگيزه‌هايی مانند تشويق، انتقام‌خواهی، خون‌خواهي و جهاد صورت می‌گیرد.
استمرار ارتباط با شخص مورد هدف برای آشنايی بيشتر و تاييد اطلاعات اوليه پيرامون وی، که معمولا از طريق نفوذ افراد غيرواقعی و با عنوان‌های مشخصی صورت می‌گيرد.

در صورت عدم اطمینان از امکان پذیرش داوطلبانه از سوی هدف از تهدید و باج‌خواهی (استخدام اجباری) استفاده می‌شود.

مداومت بر فرهنگ‌سازی و بسیج همه امکانات برای کسب اطمینان در مورد موفقیت روند بومی‌سازی فکری فرد مورد هدف.

مشارکت دادن فرد در سطوح اولیه مبارزه و آموزش و آزمايش ميزان توانایی‌ها از طريق انجام عمليات انتحاری برای سنجش ميزان توانايی فرد يا شرکت وی به صورت مستقيم در جنگ.
معين کردن وظايف فرد براساس شرايط و پرونده فرد ( در حالتی که هنوز وظيفه برای او مشخص نشده است)
انتقال به مرحله اشتغال فرد و استفاده از وی که سه مرحله دارد: تشخيص، ارتباط و عضويابی، توزيع وظايف.
آیا نسل بعدی داعش در راه است؟

بنابراین می‌توان گفت که داعش سعی دارد خود را به عنوان يک سازمان محبوب در بين جوانان نشان دهد تا بتواند از اين طريق بين افرادی که دارای اطلاعات دينی ضعيفی بوده و يا اعتقاد کمتری به دين دارند، عضو‌يابی کند. داعشی که نفس‌های آخر خود در عراق و سوریه را می‌کشد و تنها به لطف تنفس مصنوعی و مالی مثلث آمریکا، اسرائیل و مرتجعین منطقه نفس می‌کشد.

گزارش از حمیدرضا قربانی
باشگاه خبرنگاران

No comments yet.

Leave a Comment