Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

شهر کلیدی «ربیعه» در شمال «لاذقیه» آزاد شد +نقشه

نیروهای ارتش سوریه امروز یکشنبه موفق شدند شهر مهم و راهبردی «ربیعه» را از وجود عناصر تروریستی پاکسازی کنند.

شبکه خبری «المیاین» اعلام کرد که نیروهای سوری امروز کنترل کامل این شهر را در اختیار گرفته‌اند.

در همین راستا، منابع خبری صبح امروز گزارش داده بودند که ارتش سوریه پس از کشتن شماری از تروریست‌ها و فراری شدن شماری دیگر مواضع خود را در منطقه غربی این شهر تثبیت کرده است.

نیروهای سوری پیش از ورود به این شهر موفق شده بود روستاهای «الشاکریة»، «بیت عیوش»، «کرکیر»، «بیت عوان» و «الریان» را تحت کنترل خود درآورد.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر     کلیک کنید

این روستاها در غرب شهر ربیعه قرار دارند و با کنترل آنها توسط ارتش سوریه نیروهای سوری عملا غرب ربیعه را محاصره کرده بودند؛ شهری که دومین مخفیگاه گروه‌های تروریستی حاضر در ریف لاذقیه به شمار می‌رود.

یک منبع نظامی نیز اعلام کرد که ارتش سوریه موفق شده است هفت روستای دیگر را در ریف شمالی لاذقیه آزاد کند؛ منطقه‌ای که عناصر تروریستی «جبهة النصرة» و «لواء أحرار الساحل» و «لواء السلطان عبد الحمید در آن مستقرند.

شهر ربیعه در منطقه مهم «جبل الترکمان» قرار دارد که ترکیه در همین منطقه جنگنده روسی را سرنگون کرد؛ زیرا این منطقه برای ترکیه اهمیت زیادی دارد و مدعی است که چتر حمایتی نسبت به مردم ترکمن منطقه دارد.

در همین راستا، ارتش سوریه چندی پیش موفق شده بود که مناطق مهم «غمام»، «زویک»، «الجبل الاحمر» و «نبع المر» را از لوث عناصر تروریستی پاک کند و این مسئله باعث شده توازن در این منطقه به طور کامل به نفع ارتش سوریه تغییر یابد.

اهمیت دیگر منطقه جبل الترکمان به سلسله جبال مرتفع«جبل الاحمر» باز می‌گردد، کوهستانی که بیشترین ارتفاع (۵هزارمتر) را در بین کوهستان‌های سوریه دارد و به تصرف ارتش سوریه درآمده است. کوه «جبل الاحمر» مشرف به مرز ترکیه است و ارتش سوریه می‌تواند با استفاده از این کوه، روستاهای ترکیه را در تیررس خود داشته باشد.

علاوه بر این مسائل، جبل الترکمان جزء مناطقی است که ترکیه همواره قصد دارد به عنوان منطقه حائل آن را مطرح کند، منطقه‌ای که به صرف ترکمن بودن منطقه، زیر چتر حمایتی ترکیه رفته است و «عبدالرحمن مصطفی» رئیس شورای ترکمن سوریه در این باره اعلام کرده بود که «جبل الترکمان» منطقه‌ای بی طرف در بین لاذقیه و انطاکیه است. موضعی که بوی جداطلبی و حرکت به سمت ایجاد منطقه حائل می‌دهد.

فارس

4 Responses to “شهر کلیدی «ربیعه» در شمال «لاذقیه» آزاد شد +نقشه”

 1. محمود
  بهمن ۴, ۱۳۹۴ at ۱۸:۲۳ #

  باز خوبه سپاه تو حلب عملیات زد چون اگه رفته بود لاذقیه فک کنم الان لاذقیه هم دست تروریستا بود….سپاه سه ماهه نتونسته جاده ی دمشق حلب رو ازاد کنه در نتیجه ی کاملش رو نگرفته اما در در لاذقیه میبینم حضور نیروهای زمینی روس چقدر تاثیر گزاره و اینجا تفاوتها مشخص میشه که ما فقط اهل شعاریم….وبا اندازه ی یه تیپ شهید هم دادیم عین خیالمون هم نیست……

  • eagle
   بهمن ۴, ۱۳۹۴ at ۲۱:۰۷ #

   واقعا به نظرتون جبهه ی جنوب حلب با لاذقیه یکیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سپاه نیروی هوایی داره تو حلب؟؟؟؟؟ کلا مگه جنوب حلب دست سپاهه؟؟؟ اصلا میدونین چند یلومتر از لاذقیه و چند کیلومتر از جنوب حلب آزاد شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اصلا میدونید نیروهای حزب الله که اموزش دیده سپاه هستن در لاذقیه هستن؟؟؟؟ فکر کنم اگه بری دنبال این سوالات به جواب های خوبی میرسین و دیدتون بازتر میشه….

 2. محمود
  بهمن ۴, ۱۳۹۴ at ۲۳:۳۵ #

  دوست عزیز تلفات سپاه بیانگر ضعف سپاهه الان سه ماهه عملیات محرم شروع شده در جنوب حلبانداره ی نصف یک تیپ شهید داده سپاه که اکثرشون هم به قول خودشون تکاور بود با این نیروها اون وقت میخواین قدس رو ازد کنین؟شدر مورد پشتیبانی هوایی پس روسیه تو جنوب حلب بمبارون نمیکنه؟به هر حال به جای فرافکنی باید در راستای پوشش ضعفها کار کرد و دست از شعار برداشت….

  • eagle
   بهمن ۴, ۱۳۹۴ at ۲۳:۵۷ #

   ما هیچ وقت شعار ندادیم…. در ضمن تعداد شهدا و اسامی ایرانی ها رو هم با افتخار اعلام می کنیم… به اندازه تیپ؟؟ میدونید یه تیپ چن نفره؟؟؟ این شمایید که دارید فرافکنی میکنید… یه سوال از شما لاذقیه مهمتره یا حلب؟؟ نگید که نمیدونید که…. اولا بازم میگم جبهه حلب و لاذقیه یکی نیست… شما برین یه تحقیقی درمورد جیش الفتح بکنید… اصلا بگین ببینم کدوم گروههای تروریستی تو لاذقیه فعال اند؟؟؟؟ کدوم هاشون تو جبهه ی جنوب حلب….؟؟… نه واقعا اول برین در مورد اینا تحقیق کنید بعد نظر بدین… در ضمن بهتره توسایت عکس های حاج قاسم وبروبچ مقاومت رو دره مین سایت قبل از شروع عملیات لاذقیه ببینبد حتما…… نمیگیم ضعف نداریم ضعف داریم ولی مطمئنا به اندازه دیگران نیست… بهتون پیشنهاد میکنم کانال مارا هم دنبال کنید اونجا بیشتر به جزییات پرداخته میشه…. موفق و موید باشید…

Leave a Comment