ابوعمر الشیشانی از فرماندهان برجسته داعش بازداشت شد

eagle دی ۷, ۱۳۹۴ 0
ابوعمر الشیشانی از فرماندهان برجسته داعش بازداشت شد

رسانه‌های عراقی امروز خبر دادند که «ابو عمر الشیشانی» [چچنی] در عملیات هلی‌برن نیروهای عراقی و آمریکایی بازداشت شده است.

آنطور که شبکه خبری المیادین امروز اعلام کرد، ابوعمر الشیشانی از فرماندهان نظامی بارز داعش در عراق است که در کرکوک عراق بازداشت شده است.

هنوز منبع یا مقام رسمی عراقی این خبر را تایید نکرده است در حالی که تاکنون چند بار خبر کشته شدن این فرد در رسانه‌ها منتشر شده بود.

همچنین شبکه خبری «روسیا الیوم» امروز اعلام کرد که منابع امنیتی عراقی می‌گویند که «نیروهای ویژه آمریکایی نیز در عملیات مشترک با عراقی‌ها، دو فرمانده دیگر داعش را به همراه الشیشانی بازداشت کرده‌اند و این عملیات جمعه در منطقه الریاض در شهر کرکوک انجام شده است».

در این عملیات نیروهای ویژه آمریکایی، نیروهای کرد و نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در سلیمانیه مشارکت داشته‌اند و این سه نفر از فرماندهان داعش به سلیمانیه منتقل شده‌اند.

شنبه نیز یک مقام امنیتی عراقی گفته بود که نیروهای ویژه مشترک، عملیات هلی‌برنی در «الریاض» در جنوب غرب علیه داعش انجام داده‌اند و اسناد مهمی نیز در این عملیات به دست آمده است.

این عملیات، دومین عملیات مشترک نیروهای ویژه آمریکایی و عراقی در کرکوک است. عملیات پیشین در ۲۲ اکتبر علیه یکی از مقرهای داعش در جنوب شهرستان الحَویجه در جنوب غرب کرکوک انجام شده بود که در نتیجه آن ۶۹ گروگان داعش آزاد و به کردستان عراق منتقل شدند.

شیشانی کیست؟

نام اصلی این فرمانده داعش، «ترخان باترشفلی» معروف به «ابو عمر الشیشانی» یا همان «چچنی» است که در گرجستان متولد شده است.

ابو عمر الشیشانی (چچنی)

او در درگیری‌های اوستای جنوبی و همچنین خاورمیانه شرکت داشته و گروهک «جیش المهاجرین و الانصار» را که شامل عناصر چچنی است، فرماندهی کرده است.

او پس از آن [احتمالا] از سال ۲۰۱۳ با داعش اعلام بیعت کرد و به این صورت یکی از فرماندهان اصلی داعش و رئیس نیروهای داعش در شمال سوریه شد.

فارس

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::