جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کجا آغاز شد?

eagle آذر ۲۷, ۱۳۹۴ 0
شاید مردم ارتفاعات جولان فکرش را هم نمی کردند که نام منطقه محل زندگیشان بر سر زبانها بیفتد؛ آن هم به واسطه مزدور تروریستی به نام ابومحمد الجولانی.

اسامه ال‌عبسی ال‌ وحدی یا ابومحمد الجولانی از رهبران نظامی تروریست در جنگ سوریه است که رهبری جبهة النصره شاخه رسمی القاعده در سوریه را بر عهده دارد. تنها می‌دانیم که وی در میان اعضای جبهه النصره ملقب به «الفاتح» است.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب
اطلاعات بسیار کمی از جولانی در دست است. نام ابومحمد جولانی هم نام مستعار اوست و به گفته یک مقام امنیتی اردنی نام واقعیش را فقط اعضای رده بالای القاعده می‌دانند. سال و محل تولد او مشخص نیست اما نام جولانی اشاره به ارتفاعات جولان دارد. وی در سال ۲۰۰۳ برای نبرد با نیروهای آمریکایی در عراق به این کشور رفت و در ژانویه ۲۰۱۲ پس از بازگشت به کشورش جبهه النصره را تأسیس کرد.

وی در ۲۷ مه ۲۰۱۵ اولین مصاحبه رسانه‌ای خود را به صورت یک گفتگوی تلویزیونی با شبکه الجزیره انجام داد. وی در این گفتگوی ۵۰ دقیقه‌ای سیاست‌های جبهة النصره و جیش الفتح (ائتلاف مخالفان حکومت اسد) را برای جنگ با حکومت اسد تشریح کرد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

به گفته جولانی جنگ جبهه النصره با افرادی است که به قتل و شکنجه و تجاوز به اهل سنت اقدام کرده‌اند. علویان سوریه از نظر فقها و کارشناسان از دین خارج محسوب می‌شوند اما اگر علوی‌ها از حکومت و شرک تبری بجویند برادران ما هستند و از آنها دفاع می‌کنیم. وی تأکید کرد که از مسیحیان و هیچ‌کس دیگری جزیه نمی‌گیریم و سربازان حکومت هم اگر اسلحه خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند آزاد هستند حتی اگر هزار نفر را کشته باشند.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

جولانی همچنین اعلام کرد که آنها هیچ برنامه‌ای برای حمله به آمریکا و اروپا ندارند و ایمن الظواهری رهبر القاعده تأکید کرده که سوریه را پایگاه حمله به آمریکا و اروپا نکنیم. اما اگر حملات هوایی آمریکایی‌ها به ما ادامه پیدا کند امکان دارد تا انتخابهای دیگری داشته باشیم.

جولانی همچنین به درگیری‌های و اختلافات اساسی جبهه النصره با دولت اسلامی (داعش) اشاره کرد و مدعی شد که نظام اسد و حزب‌الله لبنان و دولت اسلامی به دلیل منافع مشترکی که دارند با آنها در جنگ هستند و در نبردهای کوهستان قلمون زمانی که با حزب‌الله در جنگ بودند نیروهای داعش از پشت به آنها حمله کرده‌اند.

ابو محمد الجولانی رهبر جبهه النصره سال گذشته بعد از ماه ها سکوت در پیامی صوتی به حملات هوایی نیروهای ائتلاف واکنش نشان داد.

“ابو محمد جولانی در پیامی صوتی که در اینترنت منتشر شده خطاب به رهبران غرب گفت: رهبران غربی بسیار احمقانه جنگ بر علیه مسلمانان را انتخاب کردند. وی به کشورهای غربی گفت این جنگ فقط توسط هواپیماها رقم نخواهد خورد بلکه شما هرچه بخواهید از جنگ زمینی دوری کنید باز ما شما را به قلب این جنگ میکشانیم.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

جولانی در پیامی با عنوان “لأهل الوفاء یهون العطاء” گفت: مسلمانان نمی ایستند تا شما فرزندنشان را در کشورشان بمباران کنید و بکشید و شما در کشورتان در امان باشید. هزینه این جنگ را رهبران شما نمی پردازند بلکه شما باید این هزینه را بپردازید و شما باید در مقابل تصمیم رهبران تان ایستادگی کنید و آنها را از این جنگ منصرف کنید.

از سوی دیگر ابومحمد الجولانی به گروهای مخالف بشار اسد نیز هشدار داد که از پیوستن به ائتلاف بین الملی خودداری کنند.

وی افزوده که من به همه جناح ها هشدار میدهم که هیچ گونه همکاری با غرب انجام ندهند، درست است که جماعت دولت (داعش)  بی عدالتی در حق شما انجام داده و رهبران شما را ترور کرده و یا اموال شما را از شما گرفته اما هدف غرب از بین بردن شعله های جهاد است.

الجولانی خطاب به گروهای مخالف بشار اسد گفت: هیچ کس نباید فکر کند که غرب و آمریکا آمده تا مسلمانان را از بی عدالتی نجات دهد چراکه اگر اینطور می بود در گذشته که مسلمانان اهل سنت هزاران کشته و میلیونها زخمی میدادند باید اقدام میکردند. الجولانی خطاب به مردم لبنان گفت که فرزندانتان را از ارتش که زیردست حزب الله است خارج کنید و به خدمت مجاهدین دربیاورید.

پیش از این پیام نیز سخنگوی جبهة النصرة ابی فراس السوری گفته بود که «ما در جنگی طولانی قرار داریم. این جنگ طی چند ماه و چند سال به پایان نمیرسد، بلکه میتواند دهه ها ادامه پیدا کند. این جنگ علیه جبهه نصره نیست، بلکه جنگ علیه اسلام است».

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

ابومحمد الجولانی سرکرده القاعده در سرزمین شام – جبهه النصره- در اشاره به دلایل اختلاف با داعش ضمن ستودن عملکرد آن در عراق گفت: ما داعش را کافر نمی دانیم اما آنان ما را کافر می دانند.

سرکرده النصره بارها گفته است، هنگامی که داعش و القاعده اختلاف پیدا کردند، البغدادی از بیعت خودداری و عهد شکنی کرد و ما نظر علماء را خواستار شدیم و آنان فتوا دادند که داعش خوارج هستند و مسلمانان آنان را به دلیل گناهانشان کافر می دانند و خون آنان را بدون ضوابط شرعی مباح اعلام کردند.

ابوبکر البغدادی خلیفه خودخوانده تروریست های داعش رقیب ابو محمد الجولانی در سوریه می باشد.

وی ضمن اعلام مخالفت با ابوبکر البغدادی سرکرده داعش، گفت پس از مخالفت علماء با البغدادی، وی فاقد مشروعیت است، بنابراین دست در دست او قرار نخواهم داد مگر اینکه با الظواهری بیعت کند.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

راهی که استوار نماند

گسترش سریع و قدرت روزافزون جبهه النصره و تسلط بر برخی از مناطق نفت‌خیز سوریه نگرانی‌های زیادی برای البغدادی و فرماندهان دولت اسلامی عراق ایجادکرد به‌طوری‌که آن را تهدیدی جدی برای آینده خود تلقی کردند به‌همین‌ علت در صدد برآمدند تا این گروه را مهار و تحت کنترل خود درآورند.

بنابراین البغدادی از الجولانی خواست طی اطلاعیه‌ای رسماً اعلام کند که جبهه النصره شاخه‌ای از دولت اسلامی عراق است. جولانی در جواب وعده داد که درباره این موضوع فکر خواهد کرد اما مدتی گذشت و جولانی جواب روشنی نداد. در مقابل البغدادی او را مورد سرزنش قرار داد و خواستار اعلام وابستگی النصره به دولت اسلامی عراق شد.

جولانی در جواب طی نامه‌ای خطاب به البغدادی اعلام کرد: شورای جبهه النصره، این اقدام را به نفع انقلاب نمی‌داند و در‌ نتیجه با نظر البغدادی مخالفت کرد.

البغدادی پس از دریافت جواب منفی الجولانی خود رأساً تصمیم می‌گیرد و گروه دولت اسلامی عراق را با گروه النصره ادغام و از هر دو آن‌ها گروه واحدی با‌عنوان «دولت اسلامی عراق و شام » که مختصر آن می‌شود«داعش» تشکیل می‌دهد. البغدادی جهت اجرایی کردن این طرح یکی از اعضای شورای دولت اسلامی را برای ملاقات با جولانی به سوریه فرستاد؛ اما جولانی اعلام می‌کند به دلایل امنیتی نمی‌تواند وی را بپذیرد و این ملاقات به مصلحت نیست. در مقابل الجولانی به این اقدام متعرض بود و اعلام کرد: در این موضوع با ما مشورتی نشده است و در نتیجه ادغام النصره با دولت اسلامی عراق را نپذیرفت.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

پس از پیام ابوبکر البغدادی جنگجویان جبهه النصره به سه بخش تقسیم شدند. گروهی که اکثر آن‌ها از جنگجویان خارجی بودند، به داعش ملحق شدند، گروه دیگری که اکثراً جنگجویان سوری بودند، الجولانی را انتخاب کردند و گروه سوم نیز از هردو گروه بریدند و در نتیجه یا انزوا را برگزیدند یا به گروه‌های دیگری پیوستند.

با اوج‌گیری اختلاف ابوبکر البغدادی و الجولانی، ایمن ظواهری طی پیام صوتی اختلافات و درگیری‌های بوجوده آمده را فتنه‌ای دانست که در سرزمین شام ایجاد شده است و از همه گروه‌های اسلامی مستقر در سوریه خواست از اختلافات و درگیری‌ها دوری جسته و باهم متحد شوند و در نهایت جبهه النصره را گروهی مستقل از داعش و تحت فرماندهی القاعده اعلام کرد.

ابوبکر البغدادی در واکنشی تند به سخنان ایمن الظواهری، ضمن متهم کردن وی به خیانت به اسامه بن‌لادن و انحراف از اصول القاعده گفت:«این حکم اشکالات شرعی و سازمانی دارد» وی در ادامه تأکید کرد: «تا خون در بدن داریم نخواهیم گذاشت داعش از میان برود».

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

موضع‌گیری‌های تند ابوبکر البغدادی علیه فرماندهی القاعده موجب شد که ایمن الظواهری به‌عنوان فرماندهی کل سازمان القاعده در روز سوم فوریه ۲۰۱۳ اعلام کند که سازمان دولت اسلامی عراق و شام «داعش»، ارتباطی با سازمان القاعده ندارد.

پیام ایمن الظواهری آتش درگیری‌های بین البغدادی و الجولانی را شعله‌ورتر کرد و عملاً آنان تبدیل به دو دشمن خونی شدند ودر مقابل هم قرار گرفتند و جنگ‌های خونینی بین آنان به وجود آمد که تعداد زیادی از نیروهای همدیگر را کشتند. البغدادی جهت تضعیف قدرت جبهه النصره و از بین بردن توانایی‌های آن، اقدام به اعزام تیم‌های عملیاتی برای تصرف انبارهای تسلیحاتی جبهه النصره و ترور جولانی و فرماندهان جبهه النصره کرد.

البغدادی خود را شایسته جانشینی اسامه بن‌لادن می‌دانست زیرابه‌ علت داشتن قدرت عملیاتی بالا و سابقه اقدامات تروریستی در عراق، باید مسئولیت القاعده را در نیز دست گیرد، اما معادلات داخلی سازمان القاعده و به‌ویژه شخصیت و سابقه همکاری نزدیک الظواهری با اسامه بن‌لادن، وزنه وی را برای تصدی این سمت سنگین‌تر کرد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

استراتزی الجولانی و یارانش

ابومحمد الجولانی، جبهه النصره را صالح ترین گروه موجود در سوریه دانست که به هیچ یک از قدرت های بین المللی وابسته نبوده و هدف خود را عزت سوری ها و اجرای شریعت می داند. به گفته الجولانی تمامی حمایت های مالی پرداخت شده به این گروه تروریستی از سوی مسلمانان و نه دولت ها صورت پذیرفته، چرا که ما خواهان حمایت مشروط دولت های منطقه نمی باشیم.

الجولانی در این گفتگو به آموزه ها و فرامین الظواهری اشاره کرده و بیان داشت که رهبر القاعده از آن ها خواسته که تمامی تمرکز خویش را بر مقابله با بشار اسد و حامیانش نظیر حزب الله و القاعده قرار داده و از هرگونه به خطر انداختن منافع آمریکا و یا سایر قدرت های منطقه امتناع ورزند. جولانی اذعان کرد «به ما گفته شده است از شام برای حمله به غرب یا اروپا استفاده نکنیم تا نبرد کنونی علیه نظام و هم پیمانانش تحت تأثیر قرار نگیرد. شاید شبکه القاعده این کار را انجام دهد اما از شام این کار نخواهد شد. این رهنمودی است که دکتر ایمن الظواهری داده است.»

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

ابومحمد الجولانی از علویان سوریه، گروهی که خانواده اسد نیز به آن تعلق دارد، خواسته است برای آن که در امان باشند، مبارزه نکنند و «به اسلام رو بیاورند». رهبر جبهه النصره گفته است «اگر سلاح خود را زمین بگذارند، مردان خود را به نبرد برای اسد نفرستند و به اسلام روی بیاورند، آن موقع برادران ما هستند.»

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

ابومحمد الجولانی هم چون سایر شخصیت های وهابی تمامی فرق اسلامی به غیر از حنبلی ها را از دین خارج شده و کافر می نامد. علوی های سوریه قریب به ده درصد از جامعه ۲۵ میلیونی سوریه را تشکیل می دهند. تهدیدهای الجولانی معطوف به علوی ها نمانده و شامل مسیحی ها، دروزها و شیعیان سوریه نیز گشته است، وی صراحتا به آن ها تاکید کرده که راه نجات شما صرفا گرایش به دین  اسلام (وهابیت) می باشد در غیر این صورت در امان نخواهند ماند. سرکرده جبهه النصره با ادعای اینکه علوی ها بیش از یک میلیون مسلمان سنی را در شام (سوریه) کشته اند به این موضوع نیز اعتراف و اذعان کرد که بشار اسد نه تنها در میان علوی ها بلکه در میان اهل تسنن سوریه نیز حامی دارد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

جولانی رهبر جبهه تروریستی النصره، به انتقاد از «حزب‌الله لبنان» پرداخته و می‌گوید این گروه برای حفاظت از خود از حکومت اسد دفاع می‌کند. رهبر گروه تروریستی النصره گفت: «سرنوشت حزب الله کاملا به سرنوشت بشار اسد گره خورده است. نابودی بشار اسد به خودی خود به معنای نابودی حزب الله است. اگر بشار اسد نابود شود حزب الله نیز به سرعت نابود خواهد شد.»

سخنان الجولانی در رابطه با عدم پشتیبانی کشورهای منطقه از این جریان تروریستی در حالی است که دو کشور قطر و ترکیه متحد لجستیکی و مالی این گروه محسوب می شوند.

چندی پیش بود که منابع خبری گزارش دادند نیروهای اطلاعات سوریه موفق شدند در یک سری عملیات پیچیده و دقیق اسناد مهمی در رابطه با ابو محمد الجولانی را که رهبر جبهه النصره است؛ به دست آورد. براساس اطلاعات به دست آمده از این منابع خبری: اسناد به دست آمده اخیرا و بعد از دستگیری چند تن از افراد وابسته به این جبهه که از فرماندهان دولت اسلامی در عراق و شام ( داعش ) است به دست آورد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

براساس این اطلاعات دستگیر شدگان اسنادی را در خصوص الجولانی ارائه دادند، در این اسناد و اطلاعات شماری از نامه های دست نویس به دست خط الجولانی وتصاویر مربوط به وی و همچنین نحواه سازماندهی این جبهه و نام و مشخصات فرماندهان آن به دست آمده است. این اسناد همچنین در باره ماهیت واقعی الجولانی که سوری الاصل است و به عنوان نسل جدید اعضای القاعده به شمار می آید اطلاعات ارزشمندی دارد، فرماندهان دستگیر شده جبهه النصره فاش کردند الجولانی تمام اقدامات را با نوشته هایی که به دست خط خود وی است منتقل و منعکس می کند.
براساس نامه های به دست آمده از الجولانی این اسناد فاش می کنند، وی از نظر گرایش و عقیده با دیگر رهبران سازمان تروریستی القاعده تفاوتی ندارد، وی همواره عملیات تروریستی خود را برضد کسانی که به تشخیص خودش مخالف گرایش های وی و سازمان القاعده هستند سازماندهی می کند و این عملیات دشمنانش را در سوریه و عراق و دیگر اتباع خارجی را در بر می گیرند، و وی به هدف قرار دادن شیعیانی که آنها را “رافضی” می داند ایمان کامل دارد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

براساس یکی از نامه های دست نویس متعلق به الجولانی وی همواره از آن چه سازمانش با آن مواجه بوده سخت رنج می برد ووی رقابت های درون جناحی در سازمانش را یکی از مهمترین مشکاتش دانسته است، البته وی در این زمینه به نبود اعتماد بین نیروهایش هم اذعان کرده است و حتی به خیانت ها هم اشاره کرده است. وی در یکی از این نامه ها حتی اسامی برخی از خائنان به جبهه النصره هم اشاره کرده و به نقاط ضعف جبهه النصره در داخل خاک سوریه پرداخته است.

جبهه النصره يك سازمان جهادی ‌‌- تکفیری است. به این معنا كه دیدگاه سلفی، وهابی، القاعده‌ای بر آن حاکم است و یکی از مهمترین اصول حاکم در این مکتب «یا با من باش یا برعلیه من هستی» است. به بیان رساتر اعضای این جماعت تنها دیدگاه‌ها و باورهای خود را قبول دارند و هر دیدگاه و آیین و اعتقادی با آنها مطابقت و همسویی نداشته باشد، بنابراین برعلیه آنهاست و آنها با تکفیر پیروان آن آیین یا دیدگاه کشتار و قتل پیروان آیین‌ها و مکاتب دیگر را جایز می‌دانند.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

بسیاری دوره شکل‌ گیری جبهه النصره را به زمان آغاز مرحله مسلحانه در بحران سوریه ارجاع می‌دهند، در حالی‌که پیش زمینه‌های شکل‌ گیری این جبهه به سال‌ها پیش باز می‌گردد.

وابستگي فرقه‌ای و فقر از جمله مهمترین عواملی بودند که در نفوذ آیین وهابیت در مناطق مختلف سوریه طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ نقش داشت، به گونه‌ای که در آن زمان  روستاهایی در سوریه بود که با رنگ‌هاي سياه آراسته شده بودند كه مختص سازمان القاعده است.

آنچه که هم اکنون «جبهه النصره» در سوریه خوانده می‌شود و به راحتی در این کشور فعالیت می‌کند، دارای پیش زمینه‌هایی است که به سال‌های قبل باز می‌گردد و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از سال‌ها پیش برای نفوذ خود در سوریه برنامه‌ریزی کرده بودند.

فعاليت‌هاي الجولانی جهت جذب اعضا برای جبهه النصره به اوایل سال ۲۰۱۱ و به خاص در ميان پيروان سوري و عراقي القاعده بازمی‌گردد. آنچه موجب راهی شدن الجولانی به سوریه و خروج وی از عراق شد، به اختلافات به وجود آمده بین او و «ابوبكر بغدادی»، رهبر امارت اسلامي در عراق باز می‌گردد و سرمنشا این اختلافات مخالفت بغدادی با دادن مجوز صدور حکم در برخی مسائل شرعی و مذهبی به الجولانی بود.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

این موجب شد تا وی پس از ورود به سوریه راهی «دیر الزور» در شرق سوریه شود. چون خبر ورود الجولانی به دیر الزور رسید، جهادي‌هاي تکفیری این منطقه به او ملحق شدند و او منطقه «قامشلي» در نزدیکی مرزهای سوریه و عراق را به دليل دوري دستگاه‌های امنيتي سوريه از آن به عنوان مقر فرماندهي‌اش انتخاب كرد.

جبهه النصره برای اولین بار در ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱ از طریق یک ویدئو کلیپ که از سایت‌‌ها و پایگاه‌‌های اطلاع رسانی جهادی تکفیری پخش شد، موجودیت خود در سوریه و آغاز فعالیت‌‌هایش در این کشور را به طور رسمی اعلام کرد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

این نوار همچنین نشان داد که ده‌ها عضو این جبهه در حالی که مسلسل‌های «آی کی۴۷» بر دوش داشتند،‌ در منطقه‌ای بیابانی در حال تمرین و آموزش نظامی بودند و پرچم‌هایی در دست داشتند که جمله شهادتین بر روی آن نوشته شده بود که پرچم القاعده است.

هنوز چند روز از اعلام موجودیت جبهه نصره در سوریه نگذشته بود که سایت‌‌ها و پایگاه‌های وابسته به سازمان القاعده خرسندی بی‌حد خود از تشکیل این جبهه جهادی در سوریه را اعلام می‌کنند و افرادی مانند شیخ «ابو سعد العاملي»، از نظریه‌ پردازان و نویسندگان برجسته تکفیری و شيخ «ابو المنذر الشنقيطي»، رهبران بسیار با نفوذ القاعده و شيخ «ابو محمد الطحاوي»، سلفي برجسته اردني و شيخ «ابو الزهراء الزبيدي»، جهادي لبناني از تشکیل این جبهه استقبال کرده و با انتشار بیانیه‌هایی از تمام مسلمانان می‌خواهند از جبهه النصره چه به صورت مالی و یا پیوستن به آن برای حضور در میدان‌های نبرد حمایت کنند.
جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

جنگ در عراق جنگ با داعش و جنگ در سوریه جنگ با جبهه النصره است

اختلافات ابو محمد الجولاني و البغدادی چندان طول نکشید. بغدادی با ارسال یک میانجی نزد الجولانی ضمن حل اختلافات موجود بیعت او را با بغدادی می‌گیرد تا به این ترتیب وی از جانب بغدادی به امیری امارت شام منصوب شود. در نتيجه گروه‌های تحت نظر ابو محمد الجولاني به سازمان القاعده در عراق ملحق می‌شوند، اما آزادی تحرك امنيتی و نظامي خود را حفظ كردند.

جنگ در سوریه و عراق جنگ مستقیم با جبهه مقاومت است
بعد از وقوع جنبش‌های مردمی در کشورهای مسلمان خاورمیانه غربی‌ها برای جهت دادن به این انقلاب‌ها به سمت اهداف خود دست بکار شدند. همچنین حکومت‌های عربی منطقه که شاهد سقوط همَ‌پیمانان خود بودند، درصدد کنترل این بیداری اسلامی برآمدند. همین امر باعث بوجود آمدن اتحادی عمیق میان غرب و حکومت‌های عربی شد که به راه‌های مختلف همچون پشتیبانی مالی، تسلیحاتی و انسانی انجامید تا اوضاع خاورمیانه تحت کنترل خود درآورند.
جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.
با اینکه کشورهای غربی، محور مقاومت را جزئی از محور شرارت می‌دانند اما جبهه مقاومت بارها ثابت کرده است که خط مشیء جز دفاع از حق ندارد. محور مقاومت رسما از سال ۲۰۰۲ در مقابل محور شرارت که جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا مطرح کرد بوجود آمد و هدف آن تنها جاری کردن در خاورمیانه و پس از آن در جهان است. دشمنان محور مقاومت دول غربی آمریکا و اروپایی و منطقه‎ای همچون ترکیه، قطر، عربستان، امارات هستند.
جبهه مقاومت امروزه به تسلیحات نظامی پیشرفته از قبیل تانک، موشک، هلی‏‌کوپتر و سایر ادوات نظامی دست پیدا کرده است وهرگاه که اراده کند می‌تواند دشمنان را زمین‌گیر کند. این جبهه  یک ویژگی بزرگ و حیاتی دارد که پیوند میان اعضا را بسیار استوار کرده است .این ویژگی “وحدت ایدئولوژیکی” نام دارد که جبهه مقاومت را حول خود می‌گرداند.
جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.
شاید زمانی که محور مقاومت کار خود را آغاز کرد، گمان نمی کرد که تا این حد قدرتمند شود که برای از پای درآوردنش، بسیج جهانی لازم باشد. محور مقاومت برخلاف تهمت‌ها مردانه می‌جنگد و خط مشی خود را با خون خود تعیین می‌کند .شهیدان والا مقام عمادمغنیه، حاج حسین همدانی، جهاد مغنیه، عبدالله اسکندری و سیدعباس موسوی تنها چند قطره از دریای شهدای محور مقاومت بودند که با خون خود نهال نوپای مقاومت را آبیاری کرده و آن را قدرتمندتر از گذشته کردند.

جنایات یاران ابومحمد الجولانی در سوریه

- کشتار ۲۰ سرباز سوری در منطقه نظامی «هنانو» در حلب و انتشار تصاویری از آن در پایگاه‌های مختلف اینترنتی.

- کشتار مسیحیان شهر مرزی «راس العین» در نزدیکی مرزهای ترکیه که در میان آنان زنان و کودکان نیز مشاهده می‌شدند.

- ترور «محمد السعید»، نویسنده سوری

- تجاوز جمعی به ۳۰ زن سوری در ادلب پس از ربودن آنها

- دادن فتوای تخریب یکی از مناره‌های مسجد «شیخ خلیل» در شهر درعا توسط «ایاد الطوباسی»، مفتی وهابی این جبهه به این دلیل که شکل هندسی این مناره شبیه صلیب بود.

- حمله به دانشگاه حلب و قتل دانشجویان آن و برعهده گرفتن بسیاری از انفجارهای تروریستی روی داده در حلب، دمشق، ادلب، حمص و غیره که در آن ده‌ها شهروند بی‌دفاع سوری کشته و زخمی شدند، از جمله مهمترین جنایات این جماعت جهادی تکفیری به شمار می‌آید.

عابربانک جبهة‌النصره

حاميان مالي جبهه النصره و تأمين كنندگان تسليحاتی آنها همانگونه که برای همه آشکار است قطري‌ها و سعودي‌ها و سعودی‌ها هستند. در حالي‌كه ذخاير مالي قطر و اردوگاه‌هاي آموزشي تركيه براي کمک به اخوان المسلمين سوریه فراهم شده است، جبهه النصره نيز از اموال قطری و سعودی بهره‌مند مي‌شود و تمامي دستورات و فرمان‌های نظامي آنها را از غرفه‌هاي عملياتي صادر مي‌كنند كه افسران آمريكايي فرماندهي آنها را برعهده دارند و افسران عرب، اروپايي، صهیونیست و ترك نيز به آنها كمك مي‌كنند.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

وابستگی شدید ابومحمد الجولانی به آمریکا

بی‌تردید اگر حمايت آمريكا نبود، جبهه النصره نمی‌توانست حضوری قدرتمند در سوريه داشته باشند. یک مقام امنيتی سوری در این‌باره چنین مي‌گويد: در سال ۲۰۰۸ بالگردهاي آمريكايي به مرزهای عراق و سوريه تجاوز می‌کنند و كماندوهای آمريكايی به ساختماني در منطقه «البوكمال» در منطقه‌ شهر حمله كرده و ۸ نفر را می‌کشند. اما یک نفر را زنده نگهداشته به همراه خود می‌برند. فرد دستگير شده یکی از مسئولان ارشد سازمان «القاعده عراق» بود و افراد كشته شده عضو شورای مشورتی وابسته به این سازمان بودند. عامل اين حمله يك عراقی به نام «ابوغاديه» بود كه براي آمريكایي‌ها مزدوری می كرد.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

اين مقام امنيتي سوری ادامه می دهد: همه می‌دانند فردی که «ابو غادیه» خوانده می‌شود و عامل این حمله آمریکایی به شمار می‌آید، يكي از معاونان اصلي «ابومحمد الجولانی»، امیر جبهه النصره است.

حمایت‌های مالی و تسلیحاتی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله قطر و عربستان سعودی و رویاپردازان ترک از این جبهه در کنار حمایت‌های برخی از رسانه‌های عربی مرتجع مانند شبکه قطری «الجزیره» و سعودی – وهابی «العربیه» که وابستگی آنها و رژیم‌هایشان به آمريكا و غرب امری بدیهی است، نشان از حمایت بی‌دریغ آمریکا و غرب از این جبهه دارد.

مراکز اصلی تحت سیطره جبهة‌النصره

مركز اصلي جبهه النصره در شهر «ديرالزور» مرکز استان «دیرالزور» در شرق سوریه قرار دارد، منطقه‌ای كه مركز ثقل آنها تلقی می شود، اما دومین مركز فعالیت جبهه النصره استان «ادلب» در شمال سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه است که حمایت‌های اصلی تسلیحاتی و مالی کشورهای غربی و اعراب مرتجع از آنجا وارد سوریه می‌شود، افزون بر اینکه استان ادلب، کانون و مرکز فعالیت و خاستگاه جماعت اخوان المسلمين سوریه است و به همین دلیل حضور جبهه نصره در آنجا با مشکل و مانعی مواجه نیست.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

اما سومین کانون فعالیت جبهه النصره را باید شهر و استان «حلب» دانست که در آن سلفي‌ها و اهل سنت نفوذ بسیار دارند و نبض اقتصاد سوریه در آنجا می‌تپد و به همین دلیل است که از آن تحت عنوان «پایتخت اقتصادی» سوریه یاد می‌شود و حضور جبهه النصره برای قطع شریان اقتصادی نظام و ضربه زدن به ساختار و بنیه اقتصادی سوریه بسیار مهم است.

جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

و سرانجام باید از «دمشق»، پایتخت سوریه یاد کرد، دمشقي كه طي سال‌های گذشته برنامه‌ریزی‌ بسیاری برای حمله به آن با چراغ سبز و حمایت مستقيم آمريكایي‌ها انجام شد و در مواقعی نیز تروریست‌ها دمشق را اشغال کردند و حتی تا ۱۰ کیلومتری حرم حضرت زینب  پیش آمدند که با رشادت مدافعانی چون حاج حسین همدانی‌ها نقشه شوم انها بر باد رفت.

ابومحمد الجولانی وعده داده بود که در صورت اشغال کامل دمشق اولین اقدامش تخریب حرم مطهر حضرت زینب و تعویض نام منطقه زینبیه به یزیدیه باشد.

در هرحال امثال الجولانی ها و البغدادی ها مصداق بارز اسلام مارکسیستی هستند؛ اسلامی که در دهه های گذشته گروهک های تروریستی مثل منافقین و حکامی خونخوار همچون معمر قذافی و زین العابدین بن علی و آل سعود آن را بنیان نهادند و همه به سرنوشتی یکسان دچار شدند.

شواهد نشان می‌دهد که آمریکا و هم‌پیمانانش توان مقابله با جبهه مقاومت را به هیچ وجه ندارند .جبهه مقاومت دیگر یک جنبش نوپا نیست اکنون به یک ایدئولوژی مستحکم تبدیل شده و جایگاهی امن برای دفاع از حق داشته است .افکار و اندیشه‌های انقلاب اسلامی ایران و تکفر بسیجی ،تفکر قالب جبهه مقاومت است و دلیل دشمنی آمریکا با این جبهه همین امر است. هر کجا که تفکر انقلاب اسلامی و تفکر بسیجی وجود داشته باشد آمریکا درصدد دفع آن بر می‌اید اما در بیشتر مواقع تفکر بسیجی و انقلاب، آمریکا را دفع می‌کند.
جولان ابومحمد الجولانی و یارانش در دیرالزور و حلب از کی و کجا آغاز شد.

پیامبر مکرم اسلام حضرت رسول می فرمایند: مملکت به کفر باقی می ماند، اما به ظلم نه. آری این ظالمان روزی به زباله دان تاریخ پیوند میخورند؛ زیرا این وعده خداست

حال و روز از بین رفتن این ظالمان؛ مصداق بارز این ضرب المثل نیاکان ماست که که میگوید: دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد…

گزارش از حمیدرضا قربانی

باشگاه خبرنگاران

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::