تمرکز “قاسم‌سلیمانی”برای‌ آزادسازی‌ حلب

eagle آذر ۱۵, ۱۳۹۴ 4
تمرکز “قاسم‌سلیمانی”برای‌ آزادسازی‌ حلب
در حالی که گروه ها و نیروهای خارجی مانند ایران، روسیه و ترکیه برای یک درگیری کوبنده آماده می شوند، جنگ چند جانبه در سوریه در استان حلب به مرحله حساس نزدیک می شود.
روزنامه وال استریت ژورنال نوشت درگیری ها در استان حلب شدت گرفته است.

این روزنامه آمریکایی آورده است: در حالی که گروه ها و نیروهای خارجی مانند ایران، روسیه و ترکیه برای یک درگیری کوبنده آماده می شوند، جنگ چند جانبه در سوریه در استان حلب به مرحله حساس نزدیک می شود.

در هفته های اخیر، سوریه و ایران، متحد شیعه آن، با کمک حملات هوایی روسیه هزاران مبارز شیعه خارجی و محلی را برای بازپس گیری شهر حلب از دست شورشیان بسیج کرده اند.
پیش از جنگ، شهر حلب پرجمعیت ترین شهر و مرکز اقتصادی سوریه بود. اگر سوریه بتواند کنترل کامل این شهر را بار دیگر به دست بگیرد، تسلط دولت بر نیمه غربی کشور از جمله منطقه ساحلی و دمشق مستحکم خواهد شد.

به گفته نیروها و فعالان هر دو طرف، بیش از یک ماه است که ایران با هدف قطع خطوط تدارکاتی شورشیان و بازپس گیری مناطق اطراف حلب از دست مخالفان، عملیات در استان حلب را رهبری می کند. شماری از جنگجویان شورشی در جنوب حلب گفتند گروه های میانه رو وابسته به ارتش آزاد سوریه تحت حمایت غرب، اسلام خواهان و جبهه النصره در دو هفته گذشته با یکدیگر متحد شده اند تا با درگیری های تحت رهبری ایران و متحدانش به راه افتاده است، مقابله کنند.

با وجود افزایش فشار بر داعش، این گروه در هفته های اخیر پیروزی هایی به دست آورده است و بخش هایی را از شورشیان و سوریه گرفته است.

برای کردهای سوریه که در یک سال گذشته در جنگ با داعش مناطقی را تصرف کرده و قدرت گرفته است، حلب یک حلقه مفقوده است. زیرا مقر آنها در شمال شرقی و شمال غربی این کشور قرار دارد و حلب در میان این دو مقر گرفته است.

به علاوه، نیروهای محلی و منطقه ای که برای کنترل آینده سوریه با یکدیگر رقابت می کنند، بیش از هر مکان دیگری در سوریه، در حلب منافعی دارند. اما جنگ بر سر حلب همچنین نشان دهنده چالشی است که آمریکا و متحدانش و همچنین حامیان اصلی این حکومت یعنی ایران و روسیه به شدت درگیر آن شده اند.

تحلیلگران حلب را نمونه ای از باتلاقی توصیف می کنند که آمریکا از آغاز این درگیری ها از چهار سال پیش تا کنون به شدت از آن پرهیز کرده است.

فواز جرجس ( Fawaz Gerges)، استاد روابط بین المللی در دانشکده اقتصاد لندن گفت حلب یک میدان مین است.

سوریه و ایران ماه گذشته محاصره دو ساله داعش را بر یکی از پایگاه های هوایی در شرق حلب شکستند. اما این بزرگترین اقدامات نظامی این حکومت و متحدانش بر ضد داعش نیست. این گروه تندرو سنی بخش هایی از شرق و شمال استان حلب را تحت کنترل دارد. اما ایران و روسیه به جای آن، قدرت آتش خود را بر بخش جنوبی این استان و بر ضد گروه های شورشی تحت حمایت قطر، عربستان، ترکیه و جبهه النصره متمرکز کرده اند.

بسیاری از مخالفان اسد می گویند ایران به قدری در این جنگ درگیر شده است که قاسم سلیمانی، یکی از بلند پایه ترین فرماندهان نظامی این کشور، آن را رهبری می کند.
منبع:انتخاب

4 دیدگاه »

 1. توحید سرباز امام خامنه ای آذر ۲۵, ۱۳۹۴ در ۲۲:۴۵ - Reply

  سلام

 2. توحید سرباز امام خامنه ای آذر ۲۵, ۱۳۹۴ در ۲۲:۵۱ - Reply

  سلام خدمت رهبر شیعان جهان حضرت ایت اله خامنه ای و حاج قاسم عزیز.
  وباسلام به مدیریت محترم سایت. بنده حقیر چند سالیست دنبال اعزام به سوریه هستم ولی تاکنون نتوانسته ام لطفا راهنمایی بفرماید. خیلیا از جوانان مشتاق اعزام هستن منتظر جوابیم. اجرتان با سید و سالار شهیدان. یا علی خداحافظ

  • eagle آذر ۲۵, ۱۳۹۴ در ۲۳:۰۱ - Reply

   سلام. این سوال خیلی هاست… آنقدر نیروی نظامی آب دیده اعم از حزب الله و فاطمیون و زینبیون و مقاومت عراق و صابرین و فاتحین وقدس و …. داریم که فکر نمیکنیم ۹۹ درصد نیاز به دوستان و جوانان غیرنظامی بشه… به وقتش اگه لازم شد که بعید است اطلاع رسانی خواهد شد.
   در ضمن اگه این همه جوانان مشتاق که میخوان برن سوریه تعدادیشون جنک نرم رو درداخل کشور خودمون پیگیری کنن خیلی بهتر و کارآمدتر خواهد بود.
   موفق باشید.

 3. توحید سرباز امام خامنه ای آذر ۲۵, ۱۳۹۴ در ۲۳:۰۹ - Reply

  سلام من اربعین امسال کربلا بودم خیلی اینو اونور رفتم ولی نتونسم برم.
  اره اینم حرف منطقی هستش من سعی و تلاشم و تو این عرصه داخل کشورم انجام میدم و تا انشاله نسل امریکا واسراییل غاصب وجنایکار ووهابیت نابود بشن. بعدش انشاله با کارت ملی میرم زیارت خانه خدا.
  مرگ بر ال صقوط مرگ بر ال خلیفه.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::