ابوترکی در جبال ترکمن به هلاکت رسید +عکس /با نيروهاي مسلح ترکمني آشنا شويد

eagle آذر ۶, ۱۳۹۴ 1
تروریست معروف ترکیه ای معروف به ابو ترکی در نبردهای جبال ترکمن کشته شد. تلفات تروریست ها در منطقه به سبب شدت و وسعت حملات روس ها بشدت در حال افزایش است.

در ابتداي ناآرامي‌هاي سوريه احزاب ترکمن سوري زير نظر ترکيه تحت عنوان تجمع ترکمن‌هاي سوريه يکپارچه شدند و توانستند به ائتلاف نيروهاي مخالف حکومت سوريه وارد شوند.

  با سقوط جنگنده روسي توسط جنگنده هاي ترکيه و کشته شدن خلبان روس نجات يافته از اين حادثه توسط گروهي موسوم به گروه مسلح ترکمن ها، صحبت از گروه تازه اي به ميان آمده که پيش از اين نامي از آنها شنيده نمي شد؛ گروه مسلح ترکمن هاي سوريه که علاوه بر کشتن خلبان روس يک بالگرد روسي را نيز هدف قرار داده اند. گروه مسلح ترکمن هاي سوريه دقيقا کيستند؟

به گزارش پايگاه خبري تحليلي ايلاف، ترکمن هاي سوريه ترک هايي هستند که در سوريه، عراق و ايران از قرن يازدهم ميلادي زندگي مي کنند. اما تمرکز اصلي آنها عموما در شمال سوريه، در کوه هاي ترکمان در منطقه لاذقيه نزديک مرز ترکيه – سوريه است. همچنين بخش هايي از آنها در حلب، ادلب، حمص، طرطوس و بعضي از محله هاي دمشق زندگي مي کنند. تا کنون رقم دقيقي از جمعيت آنها در دسترس نيست، اما تخمين زده مي شود بين ۱٫۵ ميليون تا ۳٫۵ ميليون جمعيت آنها باشد.در دوران حکومت بشار اسد و حتي قبل از آن، قبل از اين که حوادث اخير در سوريه آغاز شوند، ترکمن ها حق نداشتند به زبان مادري شان يعني ترکي صحبت کنند، بنويسند يا اثر مکتوبي را منتشر کنند. براي همين اين گونه تعبير مي شد که حکومت تمايل ندارد آنها را به رسميت بشناسد. البته بر اساس ايده هاي حزب بعث اقليت در کشور معنا ندارد و بر اساس وحدت عربي دولت قُطري حرف اول و آخر را مي زند.

وقتي که درگيري هاي مسلحانه در سال ۲۰۱۱ در سوريه آغاز شدند، ترکمن ها نيز دست به سلاح بردند و عليه حکومت دمشق عمليات مسلحانه را آغاز کردند، ترکيه در اين مبارزه از آنها حمايت قاطع مي کرد و در عين حال از آنها عليه کردها نيز استفاده مي کرد.

در همان ابتداي ناآرامي هاي سوريه احزاب ترکمن سوري زير نظر ترکيه تحت عنوان تجمع ترکمن هاي سوريه يکپارچه شدند و توانستند به ائتلاف نيروهاي مخالف حکومت سوريه وارد شوند. اين احزاب همچنين نيروهاي مسلح مختلفي را تشکيل دادند که آموزش هاي نظامي را در ترکيه مي ديدند. ترکيه از آنها بريگادهاي مسلحي متشکل از ۱۰ هزار نيروي جنگجو تربيت کرد که عملا در سال ۲۰۱۲ تشکيل شدند. اين بريگاد در لاذقيه بيش از هر جايي فعاليت مي کند و مهمترين آنها بريگاد موسوم به «جبل الترکمان» است که در سال ۲۰۱۳ تشکيل شد که متشکل از ۱۲ گردان شبه نظامي مسلح است که در کنار ديگر گروه هاي مسلح در شمال لاذقيه فعاليت مسلحانه مي کند.
در ابتداي سال جاري ميلادي فرقه اي موسوم به «فرقه ساحلي دوم» تشکيل شد که وابسته به غرفه عملياتي ارتش آزاد سوريه بود. اين فرقه همچنان فعال است. گزارش ها حاکي از آن است که فرقه ساحلي دوم و ديگر مجموعه هاي ترکمني با گروه هاي مسلح ديگر در شمال لاذقيه مثل جبهه النصره که با القاعده بيعت کرده و وارد فهرست گروه هاي تروريستي شده و همچنين جبهه احرار الشام اسلامي ارتباطات تنگاتنگي دارد. براي همين وقتي که در مناطقي که جبهه النصره و احرار الشام اسلامي در حال مبارزه هستند و درگيري هاي سختي مشارکت دارند گروه هاي مسلح ترکمني نيز در کنار آنها مي جنگند. از جمله در مناطقي که نبرد با ارتش سوريه و نيروهاي وابسته به ايران و گروه هاي شبه نظامي لبناني و عراقي با حمايت هوايي جنگنده هاي روسي در جريان است. در درگيري هايي که احيانا ميان جبهه النصره و احرار الشام اسلامي با داعش صورت مي گيرد نيز ترکمن ها در کنار جبهه النصره و احرار الشام مي جنگند.

در اين ميان بريگادي موسوم به «سلطان سليم» متشکل از افراد ترکمني تشکيل شده که مورد حمايت کردها است و در اطراف کوباني حضور دارد. اين بريگاد با نيروهاي «واحد حمايت ملت کرد» متحد است و حتي پيوستن خود را به پيمان کردستاني که مورد حمايت ايالات متحده و نيروهاي موسوم به نيروهاي دموکراتيک سوريه است نيز اعلام کرده است.

منبع: دیپلماسی ایرانی

یک دیدگاه »

  1. ابوالفضل آذر ۱۰, ۱۳۹۴ در ۱۹:۴۴ - Reply

    چرا از نسل کشی و پاکسازی قومیتی ترکها توسط کردها چیزی نمی گویید. اخبارتان یکطرفه شده است.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::