ناگفته‌ها و جزئیات نحوه شهادت سردار حسین همدانی

eagle مهر ۱۹, ۱۳۹۴ 7
ناگفته‌ها و جزئیات نحوه شهادت سردار حسین همدانی
ساعت ۳٫۵ همان روز با همکارانش برای بازدید و شناسایی به منطقه‌ای که دست تکفیری‌ها بود، رفته و در راه به کمین برمی خورند، پاره ای از آتشی که دشمن در آنجا روشن کرده به ماشین اصابت می کند و ماشین را منحرف کرده و به رگبار می بندند. ایشان از ناحیه کمر آسیب جدی دیده و به بیمارستان فرستاده می شود که ساعت ۸ شب شهید می شود.
سردار علی ثابت از همرزمان شهید سردار حسین همدانی از فرماندهان خبره نظامی کشورمان در جنگ تحمیلی از رشادت ها و خاطرات ابو وهب اطلاعات کلیدی از شهادت و ناگفته‌هایی از این سردار شهید گفت.
به گزارش «تابناک تهران»؛ سردار حسین همدانی یکی از فرماندهان قدیمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ تحمیلی و از بنیانگذاران سپاه همدان بود و مدتی نیز فرماندهی لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله را بر عهده داشت. این شهید گرانقدر که از مستشاران ارشد نظامی ایران در دفاع از حرم عقیله بنی هاشم حضرت زینب (س) بود، پنجشنبه شب ۱۶ مهر ماه در سوریه به شهادت رسید.
سردار علی ثابت از همرزمان این شهید در جنگ تحمیلی در گفت وگو با «تابناک تهران» از رشادت ها و خاطرات ابو وهب اطلاعات کلیدی از شهادت و ناگفته‌هایی از این سردار شهید گفت.
این شهید از سال ۱۳۹۰ به عنوان مستشار عالی در حالی به کشور سوریه برای دفاع از حریم اهل بیت به ویژه حرم حضرت زینب (س) می‌رود که این کشور در حال سقوط بود، تا آن جایی که کاخ ریاست جمهوری همواره مورد هدف قرار می‌گرفت.
وی می‌افزاید: تکفیری ها و جبهه النصره ۴ سال به دنبال شهادت سردار بودند و یکباره در محل سکونت خودش مورد هدف اسلحه های دور برد و دوربین دار قرار گرفت که به سرانجام نرسید.
سردار ثابت درباره مهمترین اقدامات ابو وهب در سوریه می‌گوید: این شهید صرف نظر از امنیت در حرم حضرت زینب (س)، سازماندهی، برنامه‌ریزی برای ارتش سوریه و تشکیل بسیج مردمی در سوریه را عهده دار بود و نیروهای ۱۶ استان سوریه را به تفکیک سازماندهی کرد. سردار شاهرگ حیاتی دشمن در نوار حماس را که از طریق آن صهیونیسم و جبهه النصره تأمین مالی و تجهیزاتی می‌شدند از بین برد و پس از آن بود که آرامشی در سوریه برای برگزاری یک انتخابات برقرار شد؛ بنابراین، سوریه و مردم آن مدیون شردار همدانی و همکارانش هستند.

وی ادامه داد: به قول مفسرین نظامی دنیا سردار همدانی در جنگ‌های پارتیزانی تخصص بسیار خوبی داشت و شخصیت کاریزماتیک و جاذبه سردار، باعث شد میان شیعه و سنی در آن مناطق وحدت به وجود بیاید.
سردار ثابت گفت: انتخاب شهید همدانی به عنوان مستشار نظامی در سوریه به دلیل شناخت دقیق سردار قاسم سلیمانی و سرلشکر جعفری از تخصص های وی از زمان دفاع مقدس بود. بعد از شهید شوشتری به سردار همدانی شیخ طایفه می گفتند. محبوبیت زیادی در میان بسیجیان سطح کشور داشتند، دو دوره در کشور جانشین فرماندهی نیروی مقاومت بسیج را بر عهده داشتند.
همرزم شهید همدانی گفت: ماهیت نیروی قدس سپاه و مأموریت هایی که انجام می دهند سری است. حتی سردار از جلساتی که با حضرت آقا داشت مواردی بیان نمی‌کرد؛ اما در پیام رهبری می‌شود علاقه ایشان را به وی فهمید. حضرت آقا توصیه و سفارش های مخصوصی برای سردار داشتند.
وی افزود: یکی از دوستان نزدیک سردار می‌گفت، حضرت آقا بعد از مأموریت‌ها به سردار همدانی می‌گفتند برای حفظ شما دعا می کنم، سردار هم گفته بود، توجه شما خستگی را از تن ما درمی‌آورد.

شهید سردار همدانی دارای ۲ فرزند پسر و ۲ فرزند دختر است. فرزند بزرگ وی وهب نام دارد که به همین علت، سردار در سوریه به نام ابووهب مشهور بود.
وی درباره بهترین تفریح و علاقه شهید می گوید: سردار همدانی به هنر خواندن و نوشتن علاقه بسیاری داشت و از این راه کارهای فرهنگی انجام می‌داد؛ کتابخانه بزرگی در منزل داشت و همیشه دوستان و جوانان را به کتاب خوانی سفارش می‌کرد؛ همواره به دوستان کتاب هدیه می‌داد و برای هدایت هر شخصی برایش کتاب می‌خرید. برای کار کردن به درجه، منصب و جایگاه فکر نمی‌کرد و هر جا کار بود اول حاضر می‌شد؛ هرچند شهادت وی داغ بزرگی است، مزد زحمات و مجاهدت هایش را گرفت.

همرزم شهید همدانی از ملاقات خانوادگی سردار در یکشنبه یک هفته قبل از شهادت می‌گوید: سردار از همسرش خواسته بود تا تمام فرزندان را دور هم جمع کند، با اینکه پسر بزرگشان مشغله داشت، سردار اصرار کرد تا حتما خودش را به جمع خانواده برساند، آن شب  روحیه شادابی داشت. گویا می دانست قرار است دیگر برنگردد.
وی افزود: همسر سردار در این ملاقات گفت: از رفتن شما  به سوریه راضی نیستم که سردار در پاسخ گفت: شهادت آرزوی من است. همسرش هم به شرط شفاعت وی بعد از شهادت آرام و راضی شد. آن شب سردار با هر کدام از پسرانش وهب و مهدی جداگانه صحبت و سفارش‌هایی کرد.
قبل از آخرین سفر وی به سوریه خدمت حضرت آقا رفت. روز سفر با وی قرار داشتم، هر بار تماس می گرفتم جوابی نمی داد تا اینکه به تلفن خانه زنگ زدم و همسرشان گفتند، حاج آقا عجله دارد. حتی با خودشان لباس هم نبردند. کیفیت شهادت هم این گونه بود که ساعت ۳٫۵ همان روز با همکارانش برای بازدید و شناسایی به منطقه‌ای که دست تکفیری‌ها بود رفته و در راه به کمین برمی خورند، پاره ای از آتشی که دشمن در آنجا روشن کرده به ماشین اصابت می کند و ماشین را منحرف کرده و به رگبار می بندند. ایشان از ناحیه کمر آسیب جدی دیده و به بیمارستان فرستاده می شود که ساعت ۸ شب شهید می شود.
وی ادامه می دهد: قرار بود پس از برگشتن سردار او را ببینم؛ اما با اینکه سر موعد برگشت، شهید شد.
همرزم شهید همدانی از خاطرات دوران دفاع مقدس سردار می گوید: سال ۸۰ وقتی به سمت فرماندهی لشکر پیاده مکانیزه حضرت رسول استان تهران می رسند، همزمان جانشین قرارگاه ثار الله هم بودند. در زمان معارفه می  گفت: من فرمانده لشکر نیستم. من امانتدار هستم و فرمانده شهید متوسلیان است. در سال ۶۲ هم جز اهرم های تیپ محمد رسول اله (ص) همراه با شهیدان همت، شهبازی، متوسلیان بود.
همیشه سخنانش برگرفته از دفاع مقدس یا منویات رهبر یا حضرت امام بود. آلبومی از حضرت امام و مقام معظم رهبری داشت و هر وقت دلش می گرفت آن را نگاه می کرد. بسیار ولایت مدار بود و می گفت: اگر حضرت آقا دستور دهند تا پای جان حاضر به انجام آن هستم و درنگ نمی کنم.
سردار ثابت درباره توصیه‌ای که سردار همدانی به وی داشته است، گفت: ایشان به من اشاره داشت که حداکثر عمر ما ۶۰، ۷۰ سال است و باید از مال دنیا دوری کرد و امیدوارم بتوانیم پرچمی که ایشون برافراشت، بالا نگه داریم، چون ایشان یک استاد تمام اخلاق است و همواره با یگان‌ها و نیروهایی که با ایشان بودند، روابط اخلاقی و فرهنگی هم داشتند.

7 دیدگاه »

 1. علی عباس یاسین ایران مهر ۲۲, ۱۳۹۴ در ۰۰:۵۶ - Reply

  سردار رشید شهادتت مبارک.انتقام انتقام انتقام از داعش جنایتکار می گیریم .

 2. رویا مهر ۲۵, ۱۳۹۴ در ۱۴:۵۴ - Reply

  برای ما هم دعا کن سردار

 3. مهدي آبان ۱, ۱۳۹۴ در ۲۳:۰۴ - Reply

  خدا قوت سردار
  اگر خدا بخواهد و لياقت داشته باشيم
  در راه خدا و در ركاب شما تا پيروزي كامل
  ارتش اسلام بر دشمان نزد شما خواهيم بود.

 4. مسلمان آبان ۳, ۱۳۹۴ در ۲۱:۱۲ - Reply

  اللهم ارزقنا شهادة فی سبیلک

  لطف ویژه خداست که عمرمون با شهادت به پایان برسه

 5. مبینا آبان ۲۷, ۱۳۹۴ در ۱۹:۴۱ - Reply

  از دید گاه مردم چنین گفتند که سرش را بریدند وهنوز هم پس نفرستادند جواب می خوام هر کی می دونه بگه

  • eagle آبان ۲۷, ۱۳۹۴ در ۲۰:۱۴ - Reply

   کاملا تکذیب میشه….

 6. علی عباس یاسین ایران بهمن ۹, ۱۳۹۴ در ۰۴:۲۰ - Reply

  سلام مبینا خانم خواهرم اینکه فرمودید سردار شهید مدافع حرم حسین همدانی نیست.آن که فرمودید سردار شهید مدافع حرم اسکندری هستندسردار شهید حاج عبدالله اسکندری هرچند رزمنده‌ای نام‌آور در جنگ تحمیلی بود، اما نام او وقتی سرزبان‌ها افتاد که پیکر مطهرش پس از شهادت به دست گروه تروریستی «اجناد الشام» افتاد و ابوجعفر نامی که از فرماندهان این گروه تروریستی بود سر از تن بی‌جانش جدا کرد و تصاویر آن را در فضای مجازی منتشر ساخت. البته طولی نکشید که وعده خدا محقق شد و با کشته شدن ابوجعفر به دست ارتش سوریه، این بار تصویر لاشه او بود که در معرض دید جهانیان قرار گرفت و دل همه دوستداران شهید را شاد کرد. سردار اسکندری از مدافعان حرم در سوریه و رئیس سابق بنیاد شهید استان فارس بود که در نهایت پس از سال‌ها مبارزه و مجاهدت به آرزوی قلبی‌اش رسید و در دفاع از حرم حضرت زینب کبری(س) در اولین روزهای خردادماه سال ۹۳ به شهادت رسید.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::