ویرانی معبد «بعل شمین» در تدمر سوریه تأیید شد + عکس

eagle شهریور ۷, ۱۳۹۴ 0

سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای، ویرانی معبد «بعل شمین» در تدمر سوریه را تایید می‌کند.

این مطلب پس از محکومیت بین المللی این اقدام مطرح شد؛ اقدامی که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت.

آژانس آموزش و پژوهش سازمان ملل (یونیتار) اعلام کرد برنامه ماهواره‌ای، تصاویر این مکان را که بیست و ششم ماه ژوئن و بیست و هفتم ماه اوت گرفته، با یکدیگر مقایسه کرده است.

یونیتار در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما ویرانی ساختمان اصلی را تایید می‌کنیم و به نظر می‌آید ستون‌های اطراف کمتر تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

«اینار بیورگو» سخنگوی یونیتار در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد این معبد مشهور، که به عنوان دومین بنای مهم در منطقه باستانی تدمر قلمداد می‌شود، متلاشی شده است.

وی افزود: این (معبد) با خاک یکسان شده است.

تخریب این معبد، که براساس گزارش‌ها روز یکشنبه هفته گذشته چند روز پس از سر بریدن باستان‌شناس بازنشسته ۸۲ ساله تدمر توسط تکفیری‌های داعش انجام شد، باعث انزجار گسترده شد.

سازمان ملل از تخریب این معبد به عنوان یک جنایت جنگی»انتقاد کرده و این اقدام، نگرانی‌ها را درباره دیگر نقاط این مکان میراث فرهنگی جهانی یونسکو برانگیخته است.

تدمر که به علت ویرانه‌های مربوط به دوران رم-یونان باستان شهرت دارد، در ماه مه از کنترل نیروهای دولتی درآمد که این به نگرانی‌ها قوت بخشید که ممکن است داعش آن را ویران کند.

داعش، دیگر آثار باستانی را در بخش‌هایی از سوریه و عراق که تحت کنترل خود دارد، ویران کرده است.

این گروه هفته گذشته تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌داد عناصرش در حال کار گذاشتن بشکه و محفظه‌های کوچک، ظاهراً حاوی مواد منفجره، در این معبد و همچنین محفظه‌های مشابه در بخش‌هایی از ستون‌های آن هستند.

این تصاویر همچنین نشان دهنده یک انفجار مهیب ظاهراً بر اثر منفجر شدن معبد و سپس تلی از آوار در این مکان بود.

ابنا

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::