از غافلگیری هزاران ارتشی در موصل تا شکست سنگین در حمله به کربلا +تصاویر

eagle مرداد ۳۰, ۱۳۹۴ 2

از زمانی که داعش در سال ۲۰۱۴ نام خود را به دولت اسلامی در عراق و شام تغییر داد، جنگ و خون ریزی را به عنوان اولین و مهم ترین ابزار برای پیشبرد اهداف خود در نظر گرفت.  اگرچه در بسیار از این جنگ‌ها سهم این گروه تروریستی شکست بود، اما توانست در تعدادی از این جنگ‌ها پیروز شود.

در این گزارش می‌خواهیم مجموعه‌ای از مهمترین جنگ‌ها و نتایج، جنگ داعش در سرزمین‌های عراق و سوریه را برای خوانندگان ارائه دهیم. آمار و ارقام موجود این نبردها از سوی سازمان‌ها و مقامات سوری و عراقی بدست آمده است.

عملیات “تل أبیض”:
در این  عملیات برای  مقابله با داعش نیروهایی شامل واحدهای حفاظت مردم کردی و پیش مرگ‌های کرد و ارتش آزاد سوریه سازماندهی شدند و با همکاری ائتلاف بین‌المللی ضد داعش حمله‌ای را بر “تل ابیض” که تحت کنترل داعش بود، را انجام دادند.  طی این عملیات که در ۳۱ می ۲۰۱۵ میلادی به مدت ۱۶روز به طول انجامید، داعش در این جنگ شکست خورد. این اتحاد توانست کنترل شهر “تل ابیض”  به اضافه ۳۰ روستای مجاور آن را از دست داعش خارج کند. تعداد نیروهای کرد و ارتش آزاد در این عملیات به چهار هزار نفر می‌رسید؛ این درحالیست که در مقابل داعش تنها ۱۵۰۰ نیرو در اختیار داشت. در جریان این عملیات ۱۷۵ نفر از گروه داعش کشته و ۵۰ نفر از آن‌ها مفقود الاثر شدند، در مقابل نیز ۳۹ نفر از گروهای متحد کشته شدند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد “حسکه”
در این نبرد داعش حمله‌ای را علیه شهر سوری “الحسکه” که تحت کنترل کردها و ارتش آزاد سوریه بود، ترتیب می‌دهد. این نبرد که در تاریخ ۳۰ ماه می تا ۸ ژوئن ۲۰۱۵ میلادی به مدت ۹ روز به طول انجامید؛ با شکست داعش به پایان رسید. نیروهای کرد و ارتش آزاد، توانستند در برابر این هجوم ایستادگی کنند و نیروهای تروریستی داعش را شکست بدهند. در این نبرد ۱۰۲ تروریست داعش به هلاکت رسید. و در طرق مقابل ۸۲ کشته که ۲۵ شهروند غیر نظامی نیز در بین آنان دیده می‌شود. لازم به ذکر است که از تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۵ میلادی، داعش بار دیگر به این منطقه هجوم کرد، که این درگیریها هنوز هم ادامه دارد.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد “تدمر”
داعش در ادامه پیش روی‌های خود در مناطق سوریه به شهر باستانی “تدمر”، واقع در استان حمص سوریه هجوم آورد. این درگیریها با پیروزی داعش در این منطقه به پایان رسد. طی این نبرد ۱۲ روزه که از تاریخ ۱۳ تا ۲۵ ماه می سال ۲۰۱۵ به طول انجامید؛ ۱۵۰ تروریست به هلاکت و در مقابل ۳۰۰ نفر از نیروهای ارتش سوریه به شهادت رسیدند. این نبرد موجب کشته شدن ۷۱ شهروند سوری شد که ۴۹ نفر از آن‌ها از طریق اعدام ها بدست تروریست‌ها جان خود را از دست دادند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

حمله “الکرمه”
نیروهای ارتش عراق با همکاری عشایر سنی برای باز پس گیری منطقه “الکرمه” که تحت کنترل نیروهای داعش بود عملیات بزرگی را سازماندهی کردند؛ و توانستند تروریست‌ها را در این منطقه شکست دهند. این درگیریها از تاریخ ۴ ماه آوریل تا ۳ ماه می سال ۲۰۱۵میلادی به مدت ۱۹ روز متوالی طول کشید،‌ که در طی آن نیروهای امنیتی عراق توانستند بار دیگر امنیت را به این منطقه باز گردانند. گروهای متحد در این نبرد به حدود ۱۰ هزار نفر رسیده بودند؛ این درحالیست که در مقابل گروهای تروریستی تعدادشان به چند صد نیرو می‌رسید. با آمار به دست آمده از سازمان ‌ها عراقی، داعش ۶۷۶ کشته داد.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

اردوگاه “یرموک”
داعش به بهانه دستگیری معترضان دولت سوریه که با نیروهای جبهه‌النصره هماهنگ بودند، به اردوگاه “الیرموک” حمله کرد. در این حمله نیروهای گروه تروریستی داعش شکست خوردند. این در گیری از ۱  تا ۲۰ ماه آوریل به مدت ۱۹ روز طول کشید.
طی نبرد در اردوگاه یرموک چندین گروه با یکدیگر تنش داشته از طرفی داعش با جبهه‌النصره، از جهتی نبرد ارتش سوریه با این دو گروه و از طرفی هم تحرکات ارتش آزاد سوریه و درگیری این جریان با داعش و ارتش سوریه، که همه این موارد جنگ در یرموک را سخت تر از دیگر مناطق سوریه می کند. اما در نهایت گروهای تروریستی داعش و جبهه النصره ۸۰ نفر و ارتش آزاد ۱۵ نفر از نیروهای خود را از دست دادند،  درحالی که نیروهای  ارتش سوریه تنها پنج کشته دادند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد دوم “تکریت”
ارتش عراق عملیات گسترده ای برای بازپس گیری شهر تکریت از گروه تروریستی داعش انجام داد. مقامهای عراق این حمله را بزرگترین عملیات علیه گروه تروریستی داعش توصیف کرده اند، که به شکست داعش منجر شد. این درگیری‌ها از تاریخ ۲ ماه مارس تا تا ۱۷ ماه آوریل سال ۲۰۱۵ میلادی به مدت ۴۵ روز ادامه داشت. در ادامه این عملیات نیروهای عراقی و حشد الشعبی توانستند شهر را به طور کامل ازاد و پاکسازی کنند. تعداد نیروهای حاضر در این عملیات حدود ۳۰ هزار تن شامل نیروهای نظامی، پلیس و نیروهای مقاومت مردمی ذکر شده است. در مقابل تعداد نیروهای تروریستی بین دو تا ۱۳ هزار نفر از سوی مقامات عراقی تخمین شده است. تلفات تروریستها به ۸۰ کشته و ۵۰ اسیر  رسید، در حالی که نیروهای عراقی حدود ۱۵۰ کشته دادند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد دوم “بیجی”
در حال حاضر درگیری ها هنوز بین نیروهای عراقی و نیروهای داعش ادامه دارد، این منطقه بخاطر پالایشگاه‌های نفتی موجود، حائز اهمیت است. با وجود تلاش‌های از سوی نیروهای عراقی برای دست یابی و کنترل این منطقه اما نیروهای داعشی برتری داشته و بخش بزرگی از این منطقه را تحت کنترل خود قرار داده‌اند. اگر نیروهای عراقی بتوانند این منطقه را تحت کنترل و رصد خود قرار بدهند،‌ این منطقه زمینه و راه استراتژیک مناسبی برای حمله به شهر “موصل” در آینده است. این درگیریها در روز ۲۳ ماه دسامبر در سال ۲۰۱۴ میلادی شروع شده و در حال حاضر این درگیریها به مدت ۶ ماه رسیده است.  تا امروز خسارتهای وارد شده به داعش ۱۶۰ نفر در مقابل ۴۳ کشته از میان نیروهای ارتش عراقی و نیروهای “حشد الشعبی”رسیده است.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد “دیر الزور”
داعش برای دست یابی به استان “دیر الزور” و تصرف پایگاه نظامی این استان نقشه‌های زیادی را پی ریزی کرده بود و با حمله به این استان توانست پیروزی و استقرار نسبی را در آن‌جا بدست آورد. گروه تروریستی داعش توانست در این حمله بعضی شهرها را فتح کند و تحت تصرف خود قرار بدهد، در مقابل ارتش سوریه توانست کنترل پایگاه نظامی و کوه مشرف بر آن را  در دست داشته باشد، اما کماکان شهرها در تصرف داعش هستند. این نبرد در روز ۳ ماه دسامبر شروع شد و تا ۱۳ ماه دسامبر یعنی به مدت ۱۰ روز ادامه داشت. آمار تعداد نیروهای تروریستی که در این نبرد شرکت کردند در دست نیست، اما نیروهای ارتش سوریه ۱۵۰ سرباز کمکی را به پایگاه نظامی که محاصره بود فرستاد. در این درگیری گروهای تروریستی داعش ۲۵۰ کشته دادند در حالی که خسارت نیروهای ارتش سوریه ۵۰ نفر بوده است.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد “الرمادی”
این نبرد یکی از طولانی ترین نبردهای است که گروه تروریستی داعش تا به حال انجام داده‌ است. در نتیجه این درگیری‌های پنج ماهه میان داعش و نیروهای عراقی، تروریستها توانستند بر ارتش عراقی غلبه کنند. پیروزی داعش در این جنگ یکی از بزرگ‌ترین ضربات وارد شده به حکومت و دولت عراق بود. که دومین پیروزی بزرگ برای داعش بعد از تصرف استان “الموصل” به شمار می‌آید. داعش ۱۴۱ کشته در این نبرد تلفات داده و در مقابل تلفات ارتش عراق به ۱۶۰ کشته و ۲۵ مفقود الاثر رسیده است. داعش پس از تصرف این شهر ۶۵۸ نفر را اعدام علنی کرد. در این درگیریها ۵۰۰ شهروند کشته و باعث آوارگی هزاران شهروند عراقی شد. این حملات در روز ۲۱ نوامبر ۲۰۱۴ شروع شده و تا روز ۱۷ ماه می ۲۰۱۵ میلادی ادامه داشت.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد اول “بیجی”
این نبرد در تاریخ بین روز ۲۹ اکتبر تا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۴ میلادی یعنی حدوداً ۵۲ روز ادامه یافت. در این عملیات که برای باز پس گیری مناطق تحت نفوذ داعش انجام شد، ارتش عراق توانست کنترل مجدد منطقه و پالایشگاه نفتی بزرگ بیجی را به دست بگیرد. لازم به ذکر است که این سازمان تروریستی به سرعت در عرض چند روز با ایجاد هرج مرج و عدم کنترل مناسب نیروهای عراقی بار دیگر این پالایشگاه را تصرف کرد.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبردهای منطقه گازی “الشاعر الثانیه”
این درگیری‌ها میان گروهای تروریستی و نیروهای ارتش سوریه که کنترل منطقه گازی در دست داشتند، رخ داد. این دومین حمله صورت گرفته از سوی نیروهای داعش برای دست یابی به این منطقه گازی بوده است. مدت زمان درگیری به دو هفته از تاریخ ۲۸ اکتبر تا ۶ نوامبر رسید. در ادامه این درگیری‌ها نیروهای داعش توانستند این منطقه را فتح و کنترل کنند، اما با وجود اهمیت این منطقه ارتش سوریه  در اولین فرصت با پاتک زدن به نیروهای تروریستی بار دیگر کنترل منطقه و روستاهای مجاور آن را در دست گرفت. تلفات داعش در این درگیری به ۲۰۰ نفر کشته و اسارت ۷۳ نفر از آن‌ها انجامید. و در مقابل ۵۸ نفر از نیزوهای ارتش سوریه کشته شدند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد “هیت”
این نبرد یکی از پیروزی‌های مهم گروه تروریستی داعش است، که طی آن توانسته بودند شهر “هیت” که از اهمیت استراتیژیک برخوردار است تسلط پیدا کنند. این نبرد ۱۲ روز از تاریخ ۲ اکتبر تا ۱۴ همین ماه در سال ۲۰۱۴ ادامه یافت.
در نتیجه تصرف این شهر از سوی داعش حدود ۱۸۰ هزار نفر از شهروندان آواره شدند و ۲۵۰ شهروند در این تصرف کشته شدند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

عملیات “عاشورا”
در این عملیات ارتش و نیروهای عراقی بر علیه نیروهای داعش که در منطقه جرف صخر نزدیک به استان بغداد مستقر بودند، حمله‌ای را صورت دادند. مهم‌ترین هدف این عملیات دور نگه داشتن نیروهای داعش از مناطق زیارتی کربلا و نجف، که اهمیت بسیاری برای شیعه‌ها دارد؛ عنوان شده است. در این عملیات گروه تروریستی داعش شکست سنگینی را متحمل شد، که در طی این عملیات طبق آمار به دست آماده از سازمان‌های عراقی ۵۰۰ نفر از نیروهای داعش کشته شدند. جالب‌تر این است که این عملیات فقط به مدت دو روز یعنی از ۲۴ تا ۲۶ ماه اکتبر ۲۰۱۴ میلادی طول کشید.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

نبرد “عین العرب”
این نبرد زمانی شروع شد که در روز ۱۳ ماه سبتامبر ۲۰۱۳ میلادی گروه‌ تروریستی داعش شهر عین العرب که اکثریت ساکنان آن کرد هستند و نزدیک مرزهای ترکیه قرار دارد، محاصره کرد. در ادامه این محاصره نیروهای کردی توانستند محاصره را بشکنند و بر نیروهای داعش غلبه کنند. این درگیری‌ها به مدت ۶ از تاریخ ۱۳ ما سبتامر۲۰۱۴ تا ۱۵ ماه مارس سال ۲۰۱۵ میلادی ادامه یافت. این جنگ حاصلی جز ویرانی برای شهروندان کرد نداشت. قدرت داعش در این نبرد به بیش از ۹ هزار تروریست در مقابل ۳ هزار نفر از نیروهای مقاومتی کردی عنوان شده است. داعش در این نبرد حدود دو هزار تروریست خود را از دست داد و در مقابل ۷۴۰ نفر از نیروهای کردی نیز جان خود را ازدست دادند.

مهم‌ترین پیروزی‌ها و شکست‌های داعش از سال 4014////// در حال ویرایش

سقوط “موصل”
گروه تروریستی داعش توانست به طور ناگهانی و سریع به شهر موصل در شمال عراق  نفوذ کامل پیدا کند. این نبرد طی ۶ روز یعنی از تاریخ ۴ تا ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ صورت گرفت. در نتیجه این نبرد شهر موصل به طور کامل زیر سلطه آن‌ها قرار گرفت و به عنوان اولین شهر عراقی که توسط گروهای تروریستی داعش فتح می‌شود شناخته شد. این اولین ضربه محکوم به دولت و حکومت عراق بود که طی آن ۲۵۰۰ نفر از نیروهای ارتش عراق کشته و ۲۳۰۰ وسایل نقلیه نظامی در دست آن‌ها قرار گرفت.

از غافلگیری هزاران ارتشی در موصل تا شکست سنگین در حمله به کربلا +تصاویر
مشرق

2 دیدگاه »

  1. محمد مرداد ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۴:۴۴ - Reply

    خیلی جالب بود

  2. حمیدی شهریور ۳, ۱۳۹۴ در ۱۴:۱۰ - Reply

    برادران نیروهای تکفیری ایران برای به قدرت رسیدت زا همان شیوه تکفیریهای سوریه استفاده می کنند پاشاندن بذر تنفر وتکفیرعلیه مخالفان خود درقالب جماعت های تبلیغی وحلقه های قرانی پول شوئی از راه مواد مخدر وسرمایه گزاری درشهرهای مذهبی مشهد و دیگر

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::