پس از یک سال، رازهای سقوط موصل فاش شد

eagle مرداد ۲۸, ۱۳۹۴ 0
پس از یک سال، رازهای سقوط موصل فاش شد

نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق با صراحت اعلام کرد؛ برخی مقامات کردستان عراق، سیاستمداران مخالف دولت عراق با همکاری دولت ترکیه شهر موصل را دو دستی و بدون جنگ تقدیم تروریست های داعش کردند.

مالکی که به تهران سفر کرده است در گفت و گو با شبکه خبری العالم گفت: سقوط شهر موصل توطئه ای کُردی – منطقه ای بود که باعث شد دو لشگر مجهز ارتش و ۴۰ هزار نیروی پلیس، با خیانت فرماندهانشان بدون شلیک حتی یک گلوله، از خطوط و مقرهای خود عقب نشینی کنند و تروریست ها بدون هیچ مانع و سدی وارد شهر شوند.

وی با بیان اینکه کمیته بررسی سقوط موصل با انگیزه های سیاسی و برای در امان نگه داشتن مقامات و سیاستمداران خائن هیچ اشاره ای به مقصران سقوط موصل نکرده است، افزود: این کمیته ماهیت حرفه ای و کارشناسی خود را از دست داد و حتی نپرسید که آیا در موصل نیروهای کافی نبود؟ اسلحه نبود؟

نوری مالکی با اشاره به تشکیل کمیته ای در زمان نخست وزیری خود برای بررسی علت سقوط موصل گفت: در آن زمان با اسناد و شواهد صریح، برخی از فرماندهان و افسران عامل سقوط موصل معرفی شدند. به عنوان مثال فرمانده لشکر سوم که پیش از حمله داعش عقب نشینی کرد و لشکر خود را تنها گذاشت، باید مسئولیت خود در سقوط موصل را بپذیرد.

نخست وزیر پیشین عراق افزود: فرمانده لشکر چهارم که او نیز کُرد است، لشکر خود را ترک کرد و با فرار سایر افسران، لشگر چهارم به سرعت از هم پاشید و داعش وارد تکریت شد و جنایت اسپایکر را مرتکب شد.

این فرمانده هم باید مسئولیت خود در این جنایت را بپذیرد.

مالکی اضافه کرد: پلیس در آنجا ۴۰ هزار نیروی مجهز و مسلح در اختیار داشت ولی یک گلوله هم شلیک نکرد. بنابراین فرمانده پلیس نیز باید مسئولیتش را بپذیرد.

نوری مالکی با بیان این نکته که موصل بدون جنگ و درگیری سقوط کرد گفت: برای دفاع از آنجا ۴۰ هزار نیروی پلیس و ۲ لشکر ارتش مستقر شده بود و این نیروها می توانستند با هر حمله ای مقابله کنند، اما چطور شد که در برابر گروه کوچکی از داعش مقاومت نکردند؟

 

نخست وزیر سابق عراق سقوط موصل را نتیجه توطئه و خیانت برخی مقامات داخلی و دولت ترکیه دانست و افزود: یکی از بخش های این توطئه، برپایی تحصن در موصل و الانبار بود. این توطئه توسط بعثی ها و نقشبندیه و افراد موسوم به انقلابیون عشایر و شورای نظامی طراحی شده بود که با داعش همپیمان و متحد بودند.

وی با بیان اینکه سران و نمایندگان این گروه ها در ترکیه گردهم می آمدند، ادامه داد: اتاق عملیات داخلی آنها در اربیل بود و هنگامی که ما بخاطر فعالیت این گروه های توطئه گر به مقامات اربیل اعتراض کردیم، رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که این افراد ستمدیده هستند و او به آنها پناه داده است.

در حالی که همه می دانستند چنین افرادی در اربیل جمع می شوند و توطئه می چینند.

مالکی در تشریح چگونگی تحویل دادن موصل به داعش گفت: ابتدا به نیروهایِ کُرد لشکرها و پلیس دستور داده شد که مقر خود را ترک کنند. متن این دستور هم اکنون موجود است. نظامیان کُرد نیز عقب نشینی کردند و می گفتند که داعش برای جنگیدن با شیعیان و مالکی آمده است نَه برای جنگیدن با کُردها.

نخست وزیر سابق عراق ادامه داد: همزمان با خروج کردها از لشگرها و مراکز پلیس، سیاستمداران و مقامات طرفدار بعثی ها نیز به سربازان سنی ارتش دستور عقب نشینی و ترک مقرها را دادند و به این ترتیب قبل از اینکه داعش حمله کند، ۸۵ درصد از نیروهای ارتش فرار کرده بودند و در عمل هر دو لشگر و تمام یگان هایی که وظیفه دفاع داشتند دچار فروپاشی شده بودند و دیگر هیچ کاری از تعداد اندک نیروهای باقی مانده نیز ساخته نبود.

مالکی ادامه داد: پلیس هم طرفدار استاندار بود و استاندار هم با فرماندهان بعثی داعش هماهنگ کرده بود.

افسرانی هم که باقی مانده بودند، با تشکیلاتی از هم پاشیده مواجه شده بودند و امکان و قدرت فرماندهی لشکر وجود نداشت و آنها نیز، عقب نشینی کردند.

مالکی گفت: مسعود بارزانی برای اینکه نقش خود را پنهان کند و روی دستور عقب نشینی از موصل و درگیر نشدن با داعش که خودش صادر کرده بود، سرپوش بگذارد، گفته است که احتمال حمله داعش را به من اطلاع داده است اما بارزانی هیچگاه با من تماس نگرفت چون من هیچ ارتباط و تماسی با وی ندارم و روابط ما با همدیگر قطع است.

وی افزود: هنگامی که ادعای تماس بارزانی با خودم را رد کردم، بارزانی با تغییر حرفش گفت که با سفیر آمریکا و سید عمار حکیم تماس گرفته است اما نَه سفیر آمریکا و نَه سید عمار حکیم با من تماس نگرفتند.

مالکی افزود: من از مسعود بارزانی خواستم که نیروهای پیشمرگه را به نیروهای ارتش عراق برای حمله به داعش ملحق کند و از معاون وزیر کشور خواستم که با وزیر امور پیشمرگه تماس بگیرد.
وزیر امور پیشمرگه گفت که باید موافقت بارزانی را کسب کند و الآن شب است و فردا صبح جواب می دهد، ولی صبح گفت که نمی تواند پیشمرگه را به ارتش ملحق کند زیرا منطقه کردستان مشکلاتی با دولت مرکزی دارد که باید حل شود.

نخست وزیر سابق عراق ادامه داد: بارزانی هیچ خبری به من درباره احتمال حمله داعش به موصل نداد و حاضر به همکاری پیشمرگه با ارتش نیز نشد.

 

مالکی درباره شرایط موصل قبل از ورود داعش گفت: موصل در زمان پل برمر نیز سقوط کرده بود. به این دلیل که نیروهای پلیس این شهر خود را در زمان برمر تسلیم کرده بودند. عوامل القاعده و دیگر گروه های مرتبط با داعش و وابسته به بعثی ها در دفتر استاندار نینوا جمع می‌شدند، و استاندار با خودروهای استانداری مواد غذایی را بین تحصن کنندگان توزیع می‌کرد. در آن زمان داعش و القاعده با اطلاع استاندار از مغازه ها و شرکت ها باج و رشوه می گرفتند.
مالکی افزود: هنگامی که ما به مبارزه با این گرو‌ه‌ها می‌پرداختیم، جار و جنجال به راه می‌انداختند که ارتش شیعی و مجوسی مالکی به سرکوب سُنی ها می پردازد و سیاستمدارانشان نیز اطلاعیه و بیانیه های آتشین می دادند.

مالکی خاطرنشان کرد: ما یک بار به موصل رفتیم و ۳ هزار نفر از اعضای داعش و گروه های متحد با آنها بازداشت شدند، ولی این اقدام کارساز نبود زیرا مسؤولان شهر با آنان همدست بودند و حتی ساکنین موصل نیز از مسؤولان شهر خود به من شکایت می کردند.

نخست وزیر سابق عراق اعلام کرد: متأسفانه فردی به نام حاکم الزاملی مسؤول تحقیق درباره سقوط موصل شده است در حالی که خودش متهم به قتل و آدم ربایی است. این فرد می خواهد که واقعیت ها را وارونه جلوه دهد و در همین راستا گزارشی نوشت و اسامی ۱۰ تا ۱۵ نفر را در آن گنجاند ولی کمیته و مجلس نمایندگان گزارش وی را رد کردند.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::