نگاهی به گروه تروریستی «لشکر جهنگوی» در دوران «ملک اسحاق» + تصاویر

eagle مرداد ۲۶, ۱۳۹۴ 0
سرکرده سابق گروه تروریستی لشکر جهنگوی که قاتل صدها شیعه پاکستانی و عامل اصلی حمله تروریستی به خانه فرهنگ ایران است، چندی قبل زمان تلاش برای فرار از دست پلیس در مسیر «مظفر گر» از «مولتان» شهرهای ایالت «پنجاب» این کشور کشته شد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، قبل از آنکه بحث فرقه‌ای همزمان با مرگ ملک اسحاق سرکرده سابق گروه لشکر جهنگوی در پاکستان کلید زده شود، اخبار مرگ «ملا عمر» رهبر طالبان افغان افکار عمومی و رسانه‌های این کشور را به سوی خود جلب کرد.

این در حالی است که برخی کارشناسان پاکستانی بر این باورند که احتمال تغییر سیاست منطقه‌ای اسلام‌آباد وجود دارد.

خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم در ادامه به عملکرد ملک اسحاق از زمان عضویت در سپاه صحابه تا سرکردگی لشکر جهنگوی (۱۹۸۹- ۲۰۱۵ میلادی) پرداخته است.

«ژنرال ضیاءالحق» دیکتاتور سابق پاکستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۸) برای سرکوبی شیعیان در این کشور با همکاری خانواده پادشاهی عربستان گروهی ضد شیعی با نام «سپاه صحابه» به سرکردگی «مولانا حق نواز جهنگوی»  تشکیل داد.

این در حالی است که پاکستان دومین کشور بزرگ از لحاظ جمعیت شیعیان پس از ایران در جهان است.

حق نواز جهنگوی بنیانگذار سپاه صحابه

ضیاء الحق دیکتاتور سابق پاکستان

سپاه صحابه علاوه بر ترور شخصیت‌های مهم همچون دکتر، وکیل، پروفسور، افسران پلیس و ارتش، نخستین اقدام بزرگ علیه شیعیان را در پنج آگوست سال ۱۹۸۸ میلادی (۱۴ مرداد ۱۳۶۷) انجام داد و «حجت الاسلام والمسلمین سید عارف حسین حسینی» رهبر شیعیان پاکستان را به شهادت رساند.

شهید عارف حسینی با رهبر معظم انقلاب اسلامی

شهید حسینی هنگام شهادت

این در حالی بود که ملک اسحاق ساکن «رحیم یار خان»، منطقه‌ای در ایالت پنجاب در نخستین ملاقات با حق نواز جهنگوی بنیانگذار سپاه صحابه در سال ۱۹۸۹ میلادی، عضویت در این گروه را پذیرفت.

پس از یک سال عضویت ملک اسحاق در سپاه صحابه، اقدام دیگر این گروه خسارت زیادی به پاکستان وارد کرد و این کشور را به‌‌دلیل ترور شهید صادق گنجی رایزن فرهنگی فقید جمهوری اسلامی ایران دچار تنش در روابط منطقه‌ای کرد.

سپاه صحابه پس از مرگ ضیاء الحق نفوذ بیشتر در سیاست پاکستان را دنبال کرد تا به عنوان یک حزب سیاسی در این کشور ظهور کند اما این امر باعث اختلاف بین سرکرده‌های این گروه نیز شد.

اختلاف بین سرکرده‌های سپاه صحابه بر سر توقف عملیات تروریستی فرقه‌ای و چگونگی حضور سیاسی این گروه در دولت پاکستان بود.

با این حال، اسحاق با همکاری «ریاض بسرا» و «اکرم لاهوری» در سال ۱۹۹۶ میلادی گروه جدیدی با نام لشکر جهنگوی تشکیل داد که هدف آن نیز نسل کشی شیعیان در پاکستان بوده است.

حافظ محمد ریاض بسرا

اکرم لاهوری

لشکر جهنگوی یک گروه تروریستی ممنوع الفعالیت در پاکستان است که ارتباط نزدیک با القاعده، تحریک طالبان و «جندالله» دارد و پاکستان، آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا نیز این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

«عماد ظفر» نویسنده پاکستانی در مطلبی در «پاک تی هاوس» نوشت: ملک اسحاق رهبر گروه لشکر جهنگوی اسباب بازی نهادهای اطلاعاتی پاکستان بود و در عین حال دولت ایالتی پنجاب نیز به عهده گرفتن کفالت خانواده وی در دوران زندانش متهم بود.

رهبر گروه تروریستی لشکر جهنگوی پس از ۱۴ سال زندان در ماه جولای ۲۰۱۱ میلادی توسط دادگاه عالی پاکستان از ۴۴ مورد قتل که سبب کشته شدن بیش از ۷۰ نفر بود، تبرئه و آزاد شد.

از سمت راست طاهر اشرفی، ملک اسحاق و لدهیانوی

ملک اسحاق با رسانه‌ها

اسحاق در دادگاه خود علنی اعلام کرده بود که پس از آزادی باز هم شیعیان را خواهد کشت.

ملک اسحاق، علاوه بر سخنان تفرقه آمیز و انجام ده‌ها حملات خونین فرقه‌ای همچون شهادت ۱۱۰ و زخمی شدن بیش از ۲۰۰  شیعه در یک حمله در شهر کویته، متهم به حمله تروریستی به تیم ملی کریکت «سریلانکا» در شهر لاهور در سال ۲۰۰۹ میلادی نیز بود.

ملک اسحاق زمان سخنرانی با حامیانش

هنگام حمله تروریستی به تیم کریکت سریلانکا

بیش از ۸۲ قضات و وکلای پاکستانی طی ۲۰ سال گذشته به‌دلیل هراس از گروه تروریستی لشکر جهنگوی، از پیگرد قانونی ملک اسحاق، «غلام رسول» معاون و دو پسر وی صرفنظر کردند.

سرکرده سابق گروه لشکر جهنگوی در ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی در راهپیمایی «شورای دفاع پاکستان » در سال ۲۰۱۲ میلادی در شهر «مولتان» شرکت کرد. درحالی که «ژنرال حمید گل» رئیس سابق سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی اس آی) حضور ملک اسحاق را تکذیب کرد اما سخنگوی این گروه حضور وی در این راهپیمایی را تایید کرد.

ژنرال حمید گل یکی از اعضای مهم شورای دفاع پاکستان بود که روز گذشته به‌دلیل خونریزی مغزی درگذشت.

رئیس سابق آی اس آی متهم به حمایت از بعضی احزاب جهادی افغانستان، گروه طالبان و جنبش مقاومت مسلمانان در منطقه «جامو و کشمیر» تحت نظارت هند بوده است.

حمید گل از سال ۱۹۸۷-۸۹ میلادی به عنوان رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در جنگ افغانستان علیه شوروی نیز نقش فعالی داشت و به همین خاطر در گروه‌های افراطی پاکستان نفوذ زیادی داشت.

از سمت چپ رئیس سابق آی اس آی در کنفرانس دفاع پاکستان

حضور ملک اسحاق در کنفرانس دفاع پاکستان

شورای دفاع پاکستان ائتلافی متشکل از ۴۰ حزب سیاسی و مذهبی از جمله «جماعت الدعوه» به سرکردگی «حافظ محمد سعید» و «اهل سنت والجماعت» به سرکردگی «محمد احمد لدهیانوی» گروه‌های ممنوع الفعالیت این کشور است که از سیاست‌های محافظه کار مانند بستن راه‌های تدارکاتی ناتو به افغانستان حمایت می‌کند و همچنین از تصمیم خصمانه در مورد برقراری روابط نزدیک با هند حمایت می‌کند.

ملک اسحاق پس از بازگشت از اعمال حج در عربستان سعودی در ماه آگوست سال ۲۰۱۲ میلادی بار دیگر تنها برای ۱۲ روز حبس، از فرودگاه بین‌المللی «اقبال لاهوری» در شهر کراچی بازداشت شد.

اسحاق در سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی به‌دلیل اختلاف با لدهیانوی بر سر یک مسأله درونی، به عنوان معاون رئیس «اهل سنت والجماعت» گروه ممنوع الفعالیت پاکستان متشکل از سرکرده‌ها و حامیان  سپاه صحابه و لشکر جهنگوی، انتخاب شد.

گروه‌های سپاه صحابه و لشکر جهنگوی به‌دلیل فعالیت تفرقه‌آمیز تکفیری در سال ۲۰۰۲ میلادی از سوی حاکم وقت «پرویز مشرف» رئیس جمهور و رئیس سابق ستاد ارتش پاکستان تحریم شدند و گروهی جدیدی با نام اهل سنت والجماعت به سرکردگی محمد احمد لدهیانوی در پاکستان تشکیل شد.

گروه ملک اسحاق در فوریه سال ۲۰۱۳ میلادی مسئولیت حمله به باشگاه پر جمعیت اسنوکر در «خیابان علمدار» منطقه شیعه نشین در شهر «کویته» در ایالت بلوچستان پاکستان را به عهده گرفت که این حمله ۱۱۰ شهید و بیش از ۱۵۰ زخمی بر جا گذاشت.

لشکر جهنگوی در فوریه سال ۲۰۱۳ میلادی مسئولیت حادثه دیگر وحشیانه که سبب شهادت ۲۷ شیعه هزاره و دستکم ۲۰۰ زخمی شده بود، در شهر کویته در ایالت بلوچستان را نیز به عهده گرفت.

اسحاق به‌دلیل حملات پی در پی علیه شیعه هزاره در کویته که بیش از ۲۰۰ نفر در یک ماه را بر جا گذاشته بود، توسط مقامات پاکستان بر اساس نقیض قانون نظم عمومی در محل اقامتش در «رحیم یارخان» بازداشت شد.

با گذشت شش ماه از حبس رهبر گروه لشکر جهنگوی، سه قاضی با بررسی پرونده ملک اسحاق در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی در دادگاه عالی، درخواست دولت ایالتی پنجاب مبنی بر ادامه حبس را رد کردند اما پس از چند روز، وی بار دیگر برای محاکمه قضایی دو هفته‌ای توسط دادگاه مبارزه با تروریسم به «مولتان» در جنوب این ایالت فرستاده شد.

اخبار ضد و نقیضی در مورد آزادی ملک اسحاق در ماه آخر سال گذشته میلادی در رسانه‌های پاکستانی منتشر شدند که دادگاه عالی لاهور در دی ماه سال گذشته با رد درخواست دولت ایالتی پنجاب، ملک اسحاق، «نعمت علی»، «قاری شفیق»، «غلام رسول شاه»، «زبیر»، «فراز» و «عبدالحنان» عاملان حمله تروریستی به خانه فرهنگ ایران در شهر مولتان پاکستان را تبرئه کرد.

حمله به خانه فرهنگ ایران در شهر مولتان در ۲ فوریه سال ۱۹۹۷ صورت گرفته بود که براثرآن، هشت نفر از جمله «محمد علی رحیمی» مسئول خانه فرهنگ ایران شهید شدند.

محمد علی رحیمی

پیش از این دادگاه «مبارزه با تروریسم» عاملان حمله تروریستی به خانه فرهنگ ایران را هشت بار به مرگ محکوم کرده بود.

مقامات پلیس پاکستان پیش از این اعلام کرده بودند که ملک اسحاق چند روز پیش پس از بازداشت، برای همکاری با پلیس در مورد دستگیری دیگر تروریست‌ها و شناسایی سلاح برای کشف و ضبط، در حال انتقال از شهر مولتان به «مظفرگر» بود که حامیان لشکر جهنگوی برای آزادی وی به کاروان پلیس حمله کردند.

پلیس مبارزه با تروریسم پاکستان گفته بود که ملک اسحاق همراه با دو پسرش «عثمان» و «حق نواز» و ۱۴ نفر دیگر از تروریست‌های حمله کننده در این درگیری کشته شدند.

به گفته مقامات پلیس، «غلام رسول» که دست راست سرکرده گروه لشکر جهنگوی بود نیز همراه با پسرانش در این درگیری کشته شد و به این ترتیب پرونده ملک اسحاق رهبر سابق لشکر جهنگوی بسته شد.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::