” ملا عمر” رهبر گروه طالبان کشته شده است

eagle مرداد ۷, ۱۳۹۴ 0
” ملا عمر” رهبر گروه طالبان کشته شده است

فارس/ يک منبع آگاه در دولت وحدت ملي افغانستان گفت: مقامات پاکستاني رسماً خبر مرگ ملاعمر را تأييد کرده و به مسئولان دولت افغانستان اطلاع داده‌اند.
به گزارش فارس به نقل از صفحه توييتر روزنامه اطلاعات روز، اين منبع آگاه اين خبر را اعلام کرده است.
گفته مي شود که ملا عمر دو سال قبل مرده است.
در همين حال به گزارش بي بي سي منابع نزديک به محمد اشرف غني رئيس جمهوري و عبدالله عبدالله رئيس اجرايي حکومت افغانستان و همچنين منابع امنيتي اين کشور مي‌گويند که ملا عمر سرکرده گروه طالبان “دو يا سه سال پيش” در گذشته است.
اين منابع که نخواستند نامشان فاش شود به بي‌بي‌سي گفتند که قرار است رياست جمهوري افغانستان تا ساعاتي ديگر نشست خبري برگزار کند و احتمالا در اين مورد صحبت کند.
گروه طالبان اين خبر را هنوز رد يا تاييد نکرده است اما يک سخنگوي اين گروه مي‌گويد که در اين مورد بعدا صحبت خواهد کرد.

خبر کشته شدن سرکرده گروه طالبان در چند سال اخير به اشکال مختلف مخابره شده است اما اخيرا با برگزاري گفت‌وگوهاي صلح ميان نمايندگان افغان و گروه طالبان در پاکستان تعدادي از رسانه هاي پاکستان اين خبر را منتشر کردند.

ملا عمر در سال هاي گذشته از نظرها دور بوده و همه ساله با انتشار پيام هاي مناسبتي حرف هايش را به افراد اين گروه رسانده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رسانه های افغان از مرگ محمد عمر، معروف به ملا عمر، سرکرده گروه تکفیری طالبان افغانستان خبر دادند.

رئیس جمهور افغانستان نیز بعد از ظهر امروز چهارشنبه مرگ ملا عمر را تائید کرد.

ملا عمر

* ملا محمد عمر کیست؟

اطلاعات زیادی درباره این شخص که ۱۶ سال پیش به عنوان امیرالمومنین حکومت طالبان برگزیده شد وجود ندارد و هیچ عکسی از او منتشر نشده است. (طالبان چهره نگاری و عکس را حرام می داند). با این وجود، برخی منابع براساس اطلاعات تائید نشده و یا حدسیات، یکی دو عکس را به او منسوب کرده اند.

تنها وقتی که جمعی از شخصیت های اعتقادی و به اصطلاح علمای طالبان در گردهمایی خود در قندهار او را به عنوان امیرالمومنین انتخاب کردند، اطلاعات اندکی از او منتشر شد تا تکفیری ها با شخص مجهول بیعت نکرده باشند. (بیعت با خلیفه ای ممکن است که معلوم و زنده و مشهور باشد.)

طالبان او را اینگونه معرفی می کند:
ملا محمد عمر فرزند مولوی غلام نبی (قوم هوتک) در سال ۱۹۶۰ میلادی در ولسوالی خاکریز ولایت کندهار به دنیا آمد و پنج ساله بود که پدرش فوت کرد.

عمر در هشت سالگی به مدرسه دینی در ولایت ارزگان رفت و با اشغال افغانستان از سوی ارتش شوروی سابق در سال ۱۹۷۹، با کمک های نظامی و تسلیحاتی امریکا به مبارزه با ارتش سرخ شوروی پرداخت. او ۴ بار مجروح شد و چشم راستش را نیز از دست داد. می گویند او عاشق آر.پی.جی ۷ بود و چندین تانک روسی را منهدم کرده است.

ملا عمر
پس از فروپاشی شوروی و خروج ارتش سرخ از افغانستان، ملا عمر با حمایت مراکز دینی وهابی و شیوخ ثروتمند سعودی، در سال ۱۹۹۲ در شهر میوند ولایت کندهار مدرسه دینی راه اندازی کرد که پوششی برای فعالیت های طالبان بود. او در سال ۱۹۹۴ آشکارا موجودیت طالبان را اعلام کرد و پس از انتخاب شدن به عنوان امیرالمومنین و اشغال پایتخت افغانستان بلافاصله از سوی امارات و امریکا به رسمیت شناخته شد.

پس از تهاجم نظامی ایالات متحده امریکا به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریسم، برای ملا عمر جایزه ده میلیون دلاری تعیین شد اما او هرگز شناسایی و دستگیر نشد. در ورق های بازی که امریکایی ها با تصاویر افراد تحت تعقیب چاپ کردند، برگه مربوط به ملا عمر عکس نداشت.

طالبان در مورد این که تشکیلات این گروه در کجا موقعیت دارد چیزی نگفته اند اما مقام های افغان و امریکایی بارها گفته اند که شورای رهبری طالبان در شهر کویته پاکستان مستقر است و از همان جا جنگ در افغانستان را سازماندهی می کند.

 

* با مرگ ملا عمر، ممکن است امید مردم مظلوم افغانستان برای نزدیک شدن به آرامش بیشتر شود اما این اتفاق زمانی رخ می دهد که بیگانگان و حامیان تکفیری ها دست از سر مردم افغان بردارند و مرگ ملا عمر را تبدیل به فرصتی برای افزایش درگیری ها نکنند.

احتمال دارد با مرگ ملا عمر، اختلافات میان گروه های مختلف القاعده و طالبان بیشتر شود. اختلافات میان شاخه های القاعده پس از انتشار خبر مرگ بن لادن بطور ناگهانی اوج گرفت و به درگیری های نظامی و خونباری منجر شده است و با اعلام خبر مرگ ملا عمر، چنین فرصتی میان طالبان بوجود خواهد آمد. ضمن اینکه حامیان داعش فرصت می یابند ابوبکر بغدادی را به عنوان چهره برتر تکفیری ها مطرح کنند.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::