احتمال ورود رسمی ایران به جنگ با تروریستها

eagle مرداد ۶, ۱۳۹۴ 0
احتمال ورود رسمی ایران به جنگ با تروریستها
رئیس پژوهشهای استراتژیک عراق گفت: با توجه به اینکه ترکیه هم وارد جنگ با تروریستها شده است، ایران نیز می تواند به صورت رسمی و جدی با گروههای تروریستی وارد جنگ شود و به دولت عراق مشورتهای نظامی دهد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ واثق الهاشمی رئیس پژوهشهای استراتژیک عراق گفت: با توجه به اینکه ترکیه هم وارد جنگ با تروریستها شده است، ایران نیز می تواند به صورت رسمی و جدی با گروههای تروریستی وارد جنگ شود و به دولت عراق مشورتهای نظامی دهد.

شبکه بی بی سی عربی درمورد اهمیت سفر محمد جواد ظریف به عراق و روابط ایران و عراق، با واثق الهاشمی رئیس پژوهشهای استراتژیک عراق در بغداد گفتگو کرد.

بی بی سی پرسید بغداد و تهران همپیمانان مطمئن و قوی در منطقه هستند، پس چه نیازی برای سفر ظریف به بغداد و اطمینان دادن به مقامات عراقی درمورد توافق هسته ای با غرب است، آنگونه که برخی کارشناسان مطرح کرده اند؟

واثق الهاشمی گفت درست است که عراق این اطمینان را دارد اما مقامات ایران باید درباره نتایج و تحولات و آثار سیاسی و فنی توافق، به مقامات عراقی توضیح دهند. همچنین تقویت روابط در زمینه همکاریهای اطلاعاتی و موضوع جنگ با (گروه تکفیری صهیونیستی) داعش به ویژه پس از آنکه جان کری وزیر خارجه آمریکا به ایران چراغ سبز نشان داد و گفت ایران نقش مهمی در جنگ با (گروه تکفیری و صهیونیستی )داعش می تواند داشته باشد و علاوه بر این، عراق می تواند به عنوان بازیگری مهم، برای نزدیک کردن دیدگاههای ایران و کشورهای عرب خلیج فارس نقش مهمی بازی کند زیرا روابط خوبی با این کشورها دارد.

بی بی سی پرسید آیا چراغ سبزی که آمریکا برای نبرد با داعش به ایران نشان داده است؛ در عراق حمایت از دولت محسوب می شود یا حمایت از بسیج مردمی؟

واثق الهاشمی گفت به اعتقاد من در این موضوع، مشکلات فراوانی وجود دارد، زیرا اگر ایران به دولت عراق کمک کند، به نوعی کمک به بسیج مردمی است، زیرا دولت عراق تصمیم گیرنده است، البته چه بسا بین العبادی نخست وزیر عراق و ایران در این زمینه اختلافاتی باشد و در سفر رئیس جمهور و نخست وزیر عراق به ایران هم مطرح شد که حمایت ایران باید از دولت عراق باشد نه از گروههای شبه نظامی.

بی بی سی پرسید چه درخواستهایی ممکن است دولت عراق از ظریف داشته باشد؟

واثق الهاشمی گفت به طور قطع تقویت روابط دو جانبه، افزایش همکاریهای اطلاعاتی، حمایت از دولت عراق و نه دیگر گروهها و همچنین جنگ با تروریسم، از درخواستهای دولت عراق است و به اعتقاد من، ایران نقش مهمی در این زمینه می تواند داشته باشد و با توجه به اینکه ترکیه هم وارد جنگ با تروریستها شده است، ایران نیز می تواند به صورت رسمی و جدی با گروههای تروریستی وارد جنگ شود و به دولت عراق مشورتهای نظامی دهد و حتی نیروی هوایی ایران نیز وارد جنگ با داعش شود.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::