فلوجه در آستانه آزادی / قطع آخرین خط امدادی داعش +تصاویر

eagle تیر ۲۵, ۱۳۹۴ 0
فلوجه در آستانه آزادی / قطع آخرین خط امدادی داعش +تصاویر
ابنا :نیروهای ارتش و مردمی عراق روز چهارشنبه در ادامه عملیات آزادسازی الانبار موفق شدند آخرین خط پشتیبانی داعش را بین فلوجه و الگرمه در حدود ۵۰ کیلومتری غرب بغداد قطع کنند.

آخرین گزارش‌های دریافتی از منطقه عملیاتی حاکی است که نیروهای «سرایا الجهاد» وابسته به نیروهای مردمی(الحشد الشعبی) توانستند در ادامه پیشروی خود در منطقه عمومی فلوجه، آخرین خط امدادی داعش را که بین این شهر و الگرمه در حدود ۲۰ کیلومتری شرق این شهر واقع است، قطع کنند.

الگرمه به عنوان یک دژ برای نیروهای داعش در شهر فلوجه ارزش راهبردی داشته و این گروه از طریق این شهر مورد حمایت قرار می‌گرفتند. کارشناسان نظامی و امنیتی معتقدند، الگرمه یک قلعه نظامی محسوب می‌شود و به دلیل شرایط طبیعی، عملیات آزادسازی این شهر در ۴۵ کیلومتری غرب بغداد دشوار و سخت است.

با این حال، با قطع راه امدادی و پشتیبانی داعش در این منطقه، دسترسی این گروه از داخل فلوجه به الگرمه از بین رفته و محاصره فلوجه کامل شده است.

براساس گزارش‌ها، گروه‌های از نیروهای مردمی نیز روز گذشته با ورود به بخش‌هایی از شهر فلوجه، جنگ را به داخل این شهر کشیده‌اند.

در جریان عملیات نیروهای سرایا الجهاد، گفته شده که دهها تن از نیروهای داعش به هلاکت رسیده‌اند.

همچنین نیروهای عراقی توانستند دهکده المحامده را آزاد کرده و کار پاکسازی آن را از بمب‌های کار گذاشته شده در خانه‌ها و اماکن عمومی شروع کرده‌اند.

این نیروها در روز گذشته نیز هفت دهکده در الرمادی را از دست داعش خارج کردند که وسعت میدانی این عملیات، ۸۰ کیلومتر مربع را دربر می‌گیرد.

در همین حال، «ابو مهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای مردمی در اظهاراتی گفته که اگرچه داعش با استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، سرعت پیشروی نیروهای ما را کند کرده است، اما جنگ ادامه خواهد یافت و لانه‌های زایش داعش را در الانبار ویران خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه آزادی الانبار به معنای پایان داعش در عراق خواهد بود، گفت که این نبرد طولانی خواهد بود زیرا در یک زمین سخت با طبیعت خشن و صحرایی روبه رو هستیم و دشمن از هر وسیله‌ای ازجمله بمب گذاری‌های خانه‌ها، خیابان‌ها و حتی بیابان‌ها استفاده می‌کند.

المهندس با بیان اینکه داعش غیرنظامیان مانده در شهرهای منطقه را به گروگان گرفته است، تاکید کرد ما تلاش داریم مردم گرفتار در منطقه را نجات دهیم و به همین دلیل سرعت نیروهای ما در پیشروی هایشان گرفته می شود.

این فرمانده ارشد نیروهای مردمی همچنین تاکید کرد: امروز ما سلاح پیشرفته و سربازانی شجاع داریم که در جنگ نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت.

«فالح العیساوی» رئیس شورای استان الانبار نیز گفت: هدف از عملیات جاری، آزادسازی کل استان الانبار از لوث تروریست‌های داعش است.

منابع نظامی و غیرنظامی عراقی با اشاره به روحیه بالای نیروهای دولتی و بسیج مردمی و در مقابل، فرار فرماندهان داعش از فلوجه، آزادسازی این شهر را آسان و قریب‌الوقوع می‌دانند.

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور هم دوشنبه گذشته از آزادی قریب‌الوقوع شهر فلوجه خبر داده بود.

علاوه بر نخست وزیری عراق، «هادی العامری» فرمانده کل عملیات الانبار هم به مردم عراق وعده داد، نماز عید فطر را در یکی از مساجد شهر فلوجه برپا کند.

«حسن سالم» عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، اعلام کرد: استان الانبار قبل از عید فطر به طور کامل آزاد خواهد شد.

عملیات آزادسازی الانبار از بامداد دوشنبه این هفته با هدف آزادی دو شهر الرمادی مرکز و فلوجه دومین شهر استان آغاز شده است.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::