ارتش سوریه و حزب‌الله عملیات آزادسازی «زبدانی» را کلید زدند

eagle تیر ۱۲, ۱۳۹۴ 0
ارتش سوریه و حزب‌الله عملیات آزادسازی «زبدانی» را کلید زدند

نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان مقاومت حزب الله از اولین ساعات بامداد امروز (جمعه) عملیاتی را آغاز کردند که هدف آن آزادسازی شهرک «زبدانی» در ریف دمشق است.

در این راستا نیروی هوایی ارتش سوریه مواضع گروه‌های مسلح تروریستی در زبدانی را در چندین نوبت بمباران کردند. یگان توپخانه ارتش مستقر در دو نقطه نظامی عین الرمله و عین العسل و الاتاسی واقع در اطراف زبدانی مواضع گروه‌های مسلح در این شهرک را گلوله باران کردند.

در پی این حملات گروه‌های مسلح مانع نظامی المشفی در زبدانی را که در کنترل ارتش سوریه است، مورد حمله قرار دادند تا به تبع آن درگیری‌های شدیدی دز این منطقه رخ دهد.

ارتش سوریه و مقاومت حزب الله برای اینکه عملیات آزادسازی زبدانی با موفقیت همراه باشد، اقدام به مستقر کردن توپ‌های ۱۲۰ میلی‌متر روی تپه‌های غربی این شهرک کردند تا با گلوله باران مواضع گروه‌های مسلح در المزابل و السندیانه، واقع در غرب زبدانی پوشش آتش لازم برای پیشروی نیروهای پیاده نظام ارتش و رزمندگان حزب الله را فراهم کنند.

مهمترین گروه‌های مسلح زبدانی

دو گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره و آزادگان شام مهمترین گروه‌های مسلحی هستند که بر شهرک زبدانی سیطره دارند.

عملیات آزادسازی شهرک زبدانی در ریف دمشق درحالی آغاز شد که تحولات میدانی ۱۰ روز اخیر ارتفاعات عرسال تاکید می‌کند که نیروهای مقاومت حزب الله موفق به آزادسازی بیش از ۱۵۰ کیلومتر مربع از ارتفاعات این منطقه و پاکسازی آنها از گروه‌های تروریستی تکفیری شدند و عملیات‌های نظامی برای آزادسازی و پاکسازی ۱۴۰ کیلومتر مربع باقی مانده از این ارتفاعات همچنان ادامه دارد و پیش بینی می‌شود، تا پایان ماه رمضان این مناطق نیز آزاد و پاکسازی شود.

موقعیت شهرک زبدانی قبل و بعد از بحران سوریه

منابع آگاه میدانی درباره آزادسازی شهرک زبدانی تصریح می‌کنند: اگرچه عملیات آزادسازی شهرک زبدانی در این برهه از زمان در اولویت قرار نداشت، اما شرایط میدانی و امنیتی موجب شد تا ارتش سوریه و مقاومت حزب الله آزادسازی این شهرک را در اولویت قرار دهند.

این منبع آگاه سوری درباره اهمیت شهرک زبدانی توضیح داد که شهرک زبدانی با مساحت ۳۹۵ کیلومتر مربع از جمله مناطق ییلاقی سوریه پیش از آغاز بحران این کشور بود، با آغاز بحران سوریه این منطقه به یکی از مهمترین مناطقی تبدیل شد که عناصر مسلح و گروه‌های تروریستی که از مرزهای لبنان وارد خاک سوریه می‌شدند، در آن استقرار می‌یافتند.

به گفته این منبع سوری خیلی زود شهرک زبدانی به مهمترین پایگاه تجمع گروه‌های تروریستی و عناصر مسلح در منطقه القلمون و انبار تجهیزات نظامی آنها به همراه شبکه‌ای پیچیده و تو در تو از تونل‌های زیرمینی وابسته به این گروه‌ها تبدیل شد.

اهمیت شهرک زبدانی

اما در خصوص اهمیت شهرک زبدانی این منبع آگاه سوری می‌گوید که نزدیکی این شهرک به مرزهای لبنان (به گونه‌ای که تنها ۱۱ کیلومتر با مرزهای لبنان فاصله دارد)، نزدیکی آن به دمشق (قرار داشتن در ۴۵ کیلومتری پایتخت)، مشرف بودن مستقیم آن به بزرگراه بین المللی بیروت – دمشق، قرار داشتن به عنوان حلقه ارتباط بین دمشق، حمص و مناطق ساحلی شمال سوریه، ارتباط آن با القلمون از یک سو و ارتفاعات عرسال از سوی دیگر و شمرده شدن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرهای سوریه که گروه‌های تروریستی تکفیری بر آن سیطره دارند، باعث شده تا زبدانی اهمیت راهبردی بسزایی برای طرف‌های درگیر در جنگ سوریه پیدا کند.

اهداف گروه‌های مسلح زبدانی

منابع میدانی در ارتش سوریه و مقاومت حزب الله پیش بینی می‌کنند که بیش از ۱۵۰۰ تروریست مسلح هم اکنون در زبدانی حضور و فعالیت دارند که تاکنون دو هدف اصلی را دنبال می‌کردند، اول آنکه زمینه پیشروی و نفوذ دیگر گروه‌های مسلح را از یک‌سو به سمت دمشق و از سوی دیگر به سمت مناطق ساحلی سوریه فراهم کنند و دوم: وارد آوردن ضربات تا جای ممکن سنگین و مهلک به بزرگراه بین المللی دمشق – بیروت بود که مهمترین خط ارتباطی حزب الله با دمشق شمرده می‌شود.

بازتاب‌ها و نتایج عملیات آزادسازی زبدانی

این منبع موفقیت ارتش سوریه و حزب الله در عملیات آزادسازی زبدانی را به معنای تامین امنیت کامل مرزهای سوریه و لبنان از خطر گروه‌های مسلح تروریستی، کاهش فشار نظامی بر روستاهای مرزی لبنانی از جمله نبی شیت، قطع راه‌های ارسال کمک‌های نظامی و تسلیحاتی به گروه‌های مسلح از زبدانی به دیگر ارتفاعات القلمون، تامین امنیت بزرگراه بین المللی بیروت دمشق، بسته شدن آخرین گذرگاه‌های مرزی بین لبنان و سوریه، تامین امنیت بیش از پیش دمشق، تامین راه‌های امداد و کمک رسانی ارتش سوریه در منطقه ریف دمشق دانست.

این منبع آگاه اظهارات خود را با گفته به پایان رساند که تمام این ملاحظات موجب شد تا ارتش سوریه و مقاومت حزب الله آزادسازی شهرک زبدانی را در این برهه در راس اولویت‌های خود قرار دهند.

فارس

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::