«جیش الفتح» در آستانه فروپاشی قرار گرفت/ ریف‌ حلب آبستن تحولات میدانی جدید

eagle خرداد ۲۳, ۱۳۹۴ 0
«جیش الفتح» در آستانه فروپاشی قرار گرفت/ ریف‌ حلب آبستن تحولات میدانی جدید

با حمله «جبهه النصره» به «آزادگان شام» که دو رکن اصلی ائتلاف موسوم به «جیش الفتح» به شمار می‌آیند، این ائتلاف در آستانه فروپاشی قرار دارد.

جدیدترین تحولات میدانی جبهه شمالی سوریه تاکید دارد که درگیری‌های مسلحانه بین دو گروه تروریستی جبهه النصره و آزادگان شام بار دیگر از گرفته شده است.

نکته مهم این است که این دو گروه، مهمترین ارکان ائتلاف مسلحی را تشکیل می‌دهد که به «جیش الفتح» معروف شده و در واقع باید آن را ائتلاف کشورهای ترکیه و قطر با عربستان سعودی در شمال سوریه به شمار آورد.

با توجه به گروه‌های تشکیل دهنده ائتلاف می‌توان به ماهیت اختلاف موجود بین گروه‌های تشکیل دهنده آن پی برد و اینکه این اختلاف صرف نظر از اینکه اختلافی اعتقادی است – به این جهت که جبهه النصره گروهی تکفیری شمرده می‌شود و دیگر گروه‌های جیش الفتح اینگونه نیستند – باید آن را اختلاف بین دستگاه‌های اطلاعاتی کشورهای حامی این گروه‌ها تلقی کرد.

آشکار است که جبهه النصره در شمال سوریه تحت فرمان ترکیه و قطر عمل می‌کند، در حالی‌که گروه تروریستی موسوم به آزادگان شام در این منطقه تحت فرمان عربستان سعودی است.

بالطبع از همان ابتدای تشکیل ائتلاف جیش الفتح می‌شد، پیش بینی کرد که این ائتلاف دوام چندانی نخواهد آورد و موفقیت این ائتلاف در تصرف شهرهای ادلب، اریحا و جسر الشغور هیچ‌گاه به معنای قدرتمند بودن آن نیست.

این پیش بینی‌ها روز گذشته (جمعه) با حمله جبهه النصره به روستای «الباره» در ریف شمالی حلب که به عنوان یکی از مهمترین پایگاه‌های آزادگان شام شمرده می‌شود و کشته و زخمی کردن تعدادی از عناصر این گروه جامه عمل به خود گرفت.

النصره تنها به این اکتفا نکرد، بلکه تعدادی از عناصر آزادگان شام را هم به اسارت گرفت که در میان آنها چندین فرمانده میدانی این گروه از جمله «عبدو فیصل» مشاهده می‌شدند.

هنوز علت این حمله النصره مشخص نیست، اما این حمله یک روز پس از حمله این گروه تکفیری به دفاتر و انبارهای سازمان موسوم به سازمان بین المللی نجات در شهرک «قاح» و بستن دفاتر و مصادره کالاهای آنها تحت فعالیت غیر مشروع آنها صورت گرفت.

این دو رخ داد نشان می‌دهد که جبهه النصره تصمیم دارد، تمام رقبای خود در عرصه ریف شمالی حلب را از میدان بدر کند. اگر چند هفته‌ای است که داعش این عرصه را آماج حملات خود قرار داده است.

به این ترتیب انتظار می‌رود، روزهای آینده ریف شمالی حلب شاهد درگیری‌های گسترده و شدید بین گروه‌های مختلف تروریستی باشد.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::