پیروزی‌های عجولانه رقیب در دام «استراتژی صبورانه» مقاومت/ همه چیز برای شکل‌گیری‌ اقدامی تاریخی آماده است

eagle خرداد ۲۰, ۱۳۹۴ 0
پیروزی‌های عجولانه رقیب در دام «استراتژی صبورانه» مقاومت/ همه چیز برای شکل‌گیری‌ اقدامی تاریخی آماده است

اگر تا دیروز صرفاً طیف خاصی از مردم منطقه خطر تروریسم را احساس و به مقابله با آن در سوریه و عراق رفته بودند، امروز پتانسیل گسترده‌ای از توان این امت به ویژه بعد از صدور فتوا و فراخوان مرجعیت آزاد شده و زمینه را برای شکل‌گیری ساختاری قدرتمند و اقدامی انقلابی، تاریخی، ملی و مردمی فراهم کرده است.

زمانی که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان در پانزدهمین سالگرد پیروزی مقاومت خبر از احتمال اعلام بسیج عمومی داد نه تنها دشمنان بلکه دوستان وهوادارنش را هم در غافلگیری و شوک فرو برد. اما دو هفته بعد از آن وقتی شیخ مهدی کربلائی سخنگوی مرجعیت عراق و نماینده آیت الله سیستانی همان سخنان سید مقاومت را تکرار کرد همسویی خط اسلام مقاوم در مقابل هجمه گسترده غربی  ـ صهیونیستی ـ وهابی بیش از هر زمان دیگری برای افکار عمومی مشخص شد. این فتوای مرجعیت در حالی اعلام می شود که سخنان سید حسن نصر الله در جشن اخیر مقاومت(۱۵ می) بسیاری از دشمنان جریان مقاومت به ویژه طیف عربستانی  را به شدت خوشحال کرده بود تا برخی اعلام بسیج عمومی از سوی سید مقاومت را به عنوان پایان توان حزب الله در مقاومت در برابر گروه های تکفیری ـ صهیونیستی تعبیر کنند و پرسش هایی را در همین باب مطرح نمایند که بیشتر به شبهه ها دامن می زند. از جمله اینکه به راستی این اعلام بسیج عمومی به چه دلیلی صورت می پذیرد؟ آیا توطئه ها شدت بیشتری به خود گرفته و ساختار فعلی مقاومت قادر به پوشش دهی تمامی جبهه ها نیست؟ آیا آنگونه که دشمنان ادعا می کنند محور مقاومت دچار فرسایش شدیدی شده است ؟ آیا ما در شرف ورود به مرحله ی تازه ای از رویارویی هستیم که مستلزم نیروهای بیشتری می باشد؟ آیا این اعلامیه، به تغییر استراتژی مقاومت در قبال مسایل منطقه مربوط می شود؟ آیا اعلام بسیج عمومی بیانگر ضعف است یا نشانی از آماده سازی برای پایان دادن به غائله؟ مراحل این رویارویی کدام است وهم اکنون در چه مرحله ای از آن قرار داریم؟ و اگر مقاومت دست برتر را دارد چرا اقدام نهایی نمی کند؟ این ها برخی از  پرسش هایی است که در رسانه های دوست و دشمن در رابطه  با اعلام احتمال بسیج عمومی مطرح شده و پاسخ صریح و صحیح به آنها می‌تواند در واکاوی تقابل محور مقاومت با طرح راهبردی که امروز در واژه ی چهار حرفی «داعش» معرفی می شود، راهگشا باشد.

گروه بین الملل فارس در چند بخش به واکاوی استراتژی محور مقاومت در قبال دکترین جنگ نیابتی و راهبرد تخریب و پاسخ به برخی از این پرسش ها خواهد پرداخت. تا کنون سه بخش از این گزارش انتشار یافته (اینجا، اینجا، اینجا و اینجا) و در بخش حاضر به این پرسش که « اگر مقاومت دست برتر را دارد چرا زود برای نهایی کردن سرنوشت نبرد اقدام نمی کند؟» پاسخ داده خواهد شد.

استراتژی صبورانه چگونه استراتژی است؟ و چرا اقدام نهایی را صورت نمی دهد؟

بازی آمریکایی ـ عربستانی برای چند سال در منطقه  با موفقیت چشمگیری به اجرا درآمد  و موفق شد ساختار مذهبی اهل تسنن را در مقابل ناسیونالیسم عربی دولت سوریه قرار دهد،  ناسیونالیسم عربی را با اسلام سیاسی شیعی در عراق مواجه ساخته و عرب ها را  برای  مقابله با نفوذ ایرانی ها در منطقه تحریک کند.

به اعتقاد امین حطیط تحیلگر لبنانی امور نظامی امروز برای محور مقاومت مبارزه با طرح تقسیم منطقه کمتر از یک دفاع در برابر یک تجاوز بزرگ نیست  بلکه حتی نیازمند هوشیاری بیشتر وصرف توانمندی فراوان تری هم می باشد.

از این‌رو از نگاه این کارشناس امور راهبردی رخدادهایی که در سوریه شاهد آن هستیم مانورهای جنگی است  که  در یک منطقه برای پاکسازی آن عملیات تهاجمی صورت گرفته ودر منطقه ای دیگر نیز تغییر در آرایش استقرار نیروها جهت صرفه جویی در هدر رفتن توان وانرژی انجام می شود .

به اعتقاد حطیط، بی تردید دلیل اصلی ناتوانی ارتش آمریکا که با کمک بسیاری از توانمندی‌های منطقه در  از بین بردن ساختار مقاومت و تکرار سناریوی سرخپوستان برای متلاشی کردن جامعه ی بزرگ مقاومت به خاطر استراتژی‌هایی است که این محور در هر مقطع زمانی برای آن انتخاب و به اجرا گذارده است.

با نگاهی به عملکرد پنج سال گذشته دولت سوریه در جنگ با تروریسم شاهد آن هستم که راهبرد اصلی آن عمدتا با شکست مواجه کردن توطئه ها بود تا تحقق پیروزی قاطع.

به تعبیری واضح‌تر سوریه و در تعبیری فراگیر تر محور مقاومت تلاش کرد تا دست توطئه‌گران را در مقاطع زمانی مختلف برای جامعه  هدف خود در داخل و افکار عمومی جهان رو کند.

به طور مثال دیگر برای شهروند سوری امروز محرز است که ادعای انقلاب و قیامی که در ابتدای بحران سوری برخی ها از ان دم می زدند دروغی بیش نبوده است بلکه این ادعاها زمینه ای شد برای ویران کردن سوریه که آرزوی دیرینه رژیم صهیونیستی و برخی از ارتجاع منطقه بود. از سوی دیگر کمتر کسی در جهان خارج امروز از شکل گیری توطئه خصمانه علیه سوریه یا حداقل خطری که داعش  امروز از مبدأ سوریه برای منطقه و جهان دارد بی‌اطلاع است. تنویر افکار عمومی نسبت به رویداد ساختگی که در سوریه می گذشت بخشی از استراتژی صبورانه محور مقاومت را همزمان با تحولات میدانی تشکیل می داد.

استراتژی صبورانه مقاومت تاکنون دست آوردهای بسیار زیادی را به همراه داشته است که یکی از مهمترین آنها به ستوه آمدن طرف متخاصم و اختلال وفرسایش شدید در عزم واراده آن در پیگیری اهداف اعلام شده اش می باشد.

به اعتقاد کارشناسان، امروز در مقابل طرح بزرگ تفکیک و تجزیه منطقه، بستر وسیعی از جوامع منطقه به شکل گیری جبهه ای متحد علیه این توطئه ایمان آورده اند.

از این رو هر نوع مقابله‌ای با طرح تجاوز و تجزیه منطقه نیازمند اتحاد و همسویی طرف هایی است که به حقانیت مقاومت در برابر آن ایمان داشته باشند  وامروز بیش از هر زمان دیگر  طرح تجزیه منطقه را خطری می دانند که مستقیما خود و خانواده آنها را تهدید می کنند.

اگر تا دیروز صرفا  طیف خاصی از مردم خطر را احساس و به مقابله با آن در سوریه و عراق رفته بودند امروز پتانسیل گسترده‌ای از توان  این امت به ویژه بعد از صدور فتوا و فراخوان مرجعیت آزاد شده و زمینه را برای شکل گیری ساختاری قدرتمند و اقدامی انقلابی، تاریخی ملی و مردمی فراهم کرده است که به تدریج به شکل منطقه ای به موفقیت دست یافته وبه سوی یک آزادیبخشی حقیقی در کل منطقه پیش می رود وتاکنون هم بعد از به شکست کشاندن یکه تازی آمریکایی ، بی فایده بودن دلارهای نفتی را در ایجاد تحول وتغییر در منطقه  نیز به اثبات رسانده است.

به اعتقاد  تحلیلگران نزدیک به مقاومت طرح تقسیم منطقه در مرحله اجرا نتایج معکوسی به خود گرفته است زیرا برای تقسیم یک منطقه  ابتدا مردم آن منطقه باید تقسیم شوند اما خطراتی که این طرح در مرحله اجرا به وجود آورده باعث نزدیک‌تر شدن مردم به یکدیگر شده مسئله ای که متاسفانه چندان مورد توجه رسانه ها قرار نگرفته یا عمدا مغفول مانده است.

همچنین نباید فراموش کرد هر طرحی با برداشتن گام اول آغاز  می شود امروز محور مقاومت گام اول تغییر استراتژی از مهار تهاجم به رویکرد تهاجمی را در تکریت از یک سو و بلندی‌های قلمون در حد فاصل  لبنان وسوریه برداشت، تا بدین شکل یکی از مهمترین خطوط ارتباطی  و تغذیه و تدارک دشمن بین سوریه و لبنان از یک سو و مناطقی از عراق از سوی دیگر به کلی  مسدود شوند.

برداشته شدن این گام در مناطقی که منتهی به پایتخت‌های دو کشور می شود نشانگر آن است که حفظ ستون فقرات دو کشور در اولویت قرار داشته و طبق برنامه ای حساب شده در حال پیش رفت می‌باشد.

استراتژی «دام پیروزی» یکی از راهبردهایی است که به شکل قابل توجهی در عراق وسوریه در حال انجام است  عقب نشینی ارتش سوریه از مناطق خاصی باعث می شود تا هسته های خاموش این مناطق و هم بسیاری از نیروها برای تصرف آن وارد عمل شده و از مناطق دیگر نیز برای حفظ آن به آنجا منتقل گردند وبدین شکل میزان حضور و آرایش  این نیروها برای محور مقاومت مشخص و با راحتی بیشتری مورد تهاجم و ضربه واقع می شوند.

این  استراتژی به شکل قابل توجهی در مناطق مختلف سوریه به کار گرفته شده است مسئله ای که باعث شد مسئولان ترک و آمریکایی سناریوی اعلام منطقه پرواز ممنوع  در مناطقی که به دست گروه های تکفیری می‌افتد را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

تمامی طرف‌ها حاضر در این رویارویی بزرگ با وجود اختلافات فیمابین خود بر سر یک مسئله با یکدیگر توافق  نظر دارند و آن اینکه این رویارویی بسیار طولانی، نفس‌گیر و فرسایشی است و هر طرفی‌که صبر بیشتر و استراتژی مستحکم تری داشته باشد پیروز نهایی آن خواهد بود.

پس نباید در مورد هر عقب‌ نشینی یا بدست آوردن هر پیروزی عجولانه قضاوت کرد، این رخدادهای میدانی هستند که شرایط کل میدان را مشخص می‌کنند و طرفی در این کارزار پیروز خواهد شد که از واکنش های احساسی اجتناب کرده و استراتژی صبورانه را در پیش بگیرد.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::