چرا سردار سلیمانی به ایران بازگشته بود؟

eagle خرداد ۱۸, ۱۳۹۴ 0
چرا سردار سلیمانی به ایران بازگشته بود؟

تلگراف در گزارشی ادعا می کند که جنگنده‌های آمریکا و متحدانش برای ائتلافی از نیروهای عراقی، شامل یکی از شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران، پوشش هوایی فراهم می‌آورد.

سربازان نیروهای ویژه می‌گویند، اعضای تیپ امام علی و نیروهای ویژه عراقیِ آموزش‌دیده توسط آمریکا، در نبرد بیجی و پالایشگاه این شهر که بزرگترین در عراق محسوب می‌شود، در کنار هم می‌جنگند.

پرچم‌های این تیپ نیز در صحنه نبرد برافراشته است. نبرد در این شهر با پیشروی و پسروی همراه بوده و تقریبا یکسال است که هم درون پالایشگاه و شهر و هم در بیابان‌های اطراف آن جریان دارد.

به گفته سربازان و پنتاگون، جنگنده‌های ائتلاف برای بمباران مواضع داعش وارد میدان شده‌اند.

یکی از سربازان نیروهای ویژه که مسئول جنگنده‌هاست، در حالیکه جت‌ها بالای سرش پرواز می‌کنند می‌گوید: “من می‌توانم مستقیما با مرکز فرماندهی سفارت آمریکا یا خلبان‌ها تماس بگیرم.”

نبرد بیجی نشان می‌دهد که چگونه آمریکا وادار به همکاری با ایران و شبه‌نظامیان هوادار این کشور در عراق شده است و همچنین نشانگر این است که برای شکست داعش این موضوع اجتناب‌ناپذیر است.

شهر بیجی، در جاده بغداد به موصل واقع است و ژوئن گذشته به دست داعش افتاد. با این حال سربازان محافظ پالایشگاه نفت توانستند مقاومت کنند و ده ماه تحت محاصره بودند.

در این مدت نبرد جریان داشت. سال گذشته در مقطعی ارتش توانست بیشتر قست‌های شهر را پس بگیرد، اما با ضدحمله داعش دوباره آن‌را از دست داد.

پس از آن در حالیکه نیروی پشتیبانی، متشکل از نیروهای ویژه ارتش و شبه‌نظامیان شیعه، توانست برای آزادسازی وارد مجموعه شود، داعش در ماه آوریل وارد خود پالایشگاه شد. حالا نیروی پشتیبانی سعی دارد داعش را هم در مجموعه و هم در شهر محاصره کند.

جهادی‌ها برای پوشش ضدحملات خود از توفان‌های شن بهاری که دید جنگنده‌های آمریکا را کور می‌کند بهره می‌گیرند. وقتی دیلی تلگراف از پالایشگاه دیدن کرد، داعش مخازن ذخیره پالایشگاه را آتش زده و دودی سیاه از آن‌ها برخاسته بود و به همراه گرد و غبار ممکن نبود بفهمید آتش جهادگرایان از کجا بلند شده است.

با نزدیک شدن آتش سربازان گفتند، مخازن داعش حدود ۵۵۰ متر جلوتر است.

ستوان یاسر صالح می‌گوید: “داعش با آتش زدن برج‌ها توسط خودروهای بمبگذاری شده زیرساخت‌ها را نابود می‌کند تا اگر دوباره آن‌ها را پس گرفتیم تا سال‌ها نتوان پالایشگاه را دوباره ‌به‌راه انداخت.”

تابستان گذشته، پس از آن‌که شکست حصر آمرلی توسط نیروهایی شامل شبه‌نظامیان شیعه، اعضای تیپ امام علی، به عنوان نوعی انتقام برای صدها سرباز شیعه که به دست جهادگرایان اعدام شدند، با سرهای بریده مبارزان داعش عکس گرفتند.

در پایان هفته، جنگجویان امام علی متهم به آویزان کردن یک جهادگرا بر فراز آتش شدند، اما رهبران این گروه با صدور بیانیه‌ای این عمل را محکوم کردند.

آمریکا گفته است، ارتش عراق و نیروهای ویژه را که در این کشور به شاخه طلایی مشهور است پشتیبانی می‌کند. آمریکا با حضور شبه‌نظامیان در نبرد موافقت کرده اما تنها به شرطی که تحت فرماندهی ارتش باشند.

اکثر نیروهای شبه‌نظامی زیر چتر واحدهای بسیج مردمی قرار دارند که به نخست‌وزیر، به عنوان فرمانده کل قوا پاسخگوست. در عمل، استراتژیست کل نظامی هادی العامری، فرمانده نظامی واحدهای بسیج مردمی است. او به قاسم سلیمانی رئیس نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نزدیک است.

سلیمانی مغز متفکر آزادسازی آمرلی بود و پیش از بازگشت به تهران شخصا تکریت را پس گرفت. بازگشت او به این خاطر بود که نقش عالی‌رتبه او در عراق موجب تضعیف دولت این کشور می‌شد.

با این حال پس از سقوط دو هفته پیش رمادی او دوباره ظاهر شد و در پایان هفته با آقای عامری در بیابان‌های بین رمادی و بیجی عکس گرفت. گفته می‌شود یکی از ستوان‌های عراقی او نبرد بیجی را فرماندهی می‌کند.

افکارنیوز

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::