استراتژی جبهه النصره اعلام شد

eagle خرداد ۷, ۱۳۹۴ 0
استراتژی جبهه النصره اعلام شد
ابومحمد الجولانی رهبر گروه تروریستی النصره هدف اساسی گروهش را سرنگونی بشار اسد و متحدینش عنوان نمود.

جبهه النصره سوریه به عنوان شاخه القاعده در منطقه شام شناخته می شود، جبهه ای که در تحولات سوریه در طول سال های بحران نقش پر رنگی را ایفا نموده است. النصره و رهبر آن بر خلاف داعش هم چنان خود را وفادار به القاعده و ایمن الظواهری می دانند.

ابومحمد الجولانی رهبر گروه تروریستی النصره که گروهش در روزهای اخیر با شماری از گروه های مسلح سوریه جناح الفتح را تشکیل داده اند در مصاحبه ای با الجزیره به تشریح مواضع شاخه القاعده در سوریه پرداخته است.

ابو محمد الجولانی رهبر جبهه تروریستی النصره

ابومحمد الجولانی در این مصاحبه، جبهه النصره را صالح ترین گروه موجود در سوریه دانست که به هیچ یک از قدرت های بین المللی وابسته نبوده و هدف خود را عزت سوری ها و اجرای شریعت می داند. به گفته الجولانی تمامی حمایت های مالی پرداخت شده به این گروه تروریستی از سوی مسلمانان و نه دولت ها صورت پذیرفته، چرا که ما خواهان حمایت مشروط دولت های منطقه نمی باشیم.

سخنان الجولانی در رابطه با عدم پشتیبانی کشورهای منطقه از این جریان تروریستی در حالی است که دو کشور قطر و ترکیه متحد لجستیکی و مالی این گروه محسوب می شوند.

النصره به رهبر شبکه القاعده (ایمن الظواهری) وفادار مانده است

الجولانی در این گفتگو به آموزه ها و فرامین الظواهری اشاره کرده و بیان داشت که رهبر القاعده از آن ها خواسته که تمامی تمرکز خویش را بر مقابله با بشار اسد و حامیانش نظیر حزب الله و القاعده قرار داده و از هرگونه به خطر انداختن منافع آمریکا و یا سایر قدرت های منطقه امتناع ورزند. جولانی اذعان کرد «به ما گفته شده است از شام برای حمله به غرب یا اروپا استفاده نکنیم تا نبرد کنونی علیه نظام و هم پیمانانش تحت تأثیر قرار نگیرد. شاید شبکه القاعده این کار را انجام دهد اما از شام این کار نخواهد شد. این رهنمودی است که دکتر ایمن الظواهری داده است.»

ابوبکر البغدادی خلیفه خودخوانده تروریست های داعش رقیب ابو محمد الجولانی در سوریه می باشد.

ابومحمد الجولانی در ادامه و با اشاره به پیشروی های اخیر النصره به ویژه در تصرف جسرالشغور و ادلب به استراتژی نظامی گروهش در قبال ارتش و نظام سوریه پرداخته و بیان داشته است که «ما هم چنان تمرکز خود را بر دمشق و سرنگونی این حکومت حفظ می‌کنیم.»

او در این مصاحبه که ششم خرداد ماه پخش شده، مدعی شده است که «به شما اطمینان می‌دهم، سقوط اسد زمان زیادی نخواهد برد.»

تروریست های النصره در طول هفته های اخیر پیشروی های گسترده ای در سطح سوریه داشته اند

ابومحمد الجولانی از علویان سوریه، گروهی که خانواده اسد نیز به آن تعلق دارد، خواسته است برای آن که در امان باشند، مبارزه نکنند و «به اسلام رو بیاورند». رهبر جبهه النصره گفته است «اگر سلاح خود را زمین بگذارند، مردان خود را به نبرد برای اسد نفرستند و به اسلام روی بیاورند، آن موقع برادران ما هستند.»

ابومحمد الجولانی هم چون سایر شخصیت های وهابی تمامی فرق اسلامی به غیر از حنبلی ها را از دین خارج شده و کافر می نامد. علوی های سوریه قریب به ده درصد از جامعه ۲۵ میلیونی سوریه را تشکیل می دهند.

اردوغان بر روی سقوط بشار اسد قمار کرده و حال که به خواسته اش نرسیده در پی ائتلاف با سعودی و قطر برآمده تا بلکه خواسته های حداقلی اش تامین گردد.

تهدیدهای الجولانی معطوف به علوی ها نمانده و شامل مسیحی ها، دروزها و شیعیان سوریه نیز گشته است، وی صراحتا به آن ها تاکید کرده که راه نجات شما صرفا گرایش به دین  اسلام (وهابیت) می باشد در غیر این صورت در امان نخواهند ماند. سرکرده جبهه النصره با ادعای اینکه علوی ها بیش از یک میلیون مسلمان سنی را در شام (سوریه) کشته اند به این موضوع نیز اعتراف و اذعان کرد که بشار اسد نه تنها در میان علوی ها بلکه در میان اهل تسنن سوریه نیز حامی دارد.

نیروهای وابسته به حزب الله در کنار ارتش سوریه به مبارزه با تکفیری ها می پردازند. الجولانی هدف اساسی حزبش را ساقط کردن اسد و حزب الله بیان کرده است.

الجولانی کنار نهادن سلاح، اعلام تبری از بشار اسد و بازگشت به دین مد نظر این جریان را تنها راه پیش روی اقلیت ها دانست و توصیه نمود پیش از فتح سرزمین شان مبادرت به انجام این اقدامات نمایند. جولانی در سخنانش شیعیان را استثنا دانست و راه نجاتی برای آن ها بیان ننمود و با اشاره به محاصره برخی روستاهای شیعه نشین در حلب و ادلب گفت: «اینها پادگانهای نظامی نظام سوریه هستند و این روستاها روستاهای محارب با اسلام و مسلمانان محسوب می شوند. همه این روستاها روستاهای محارب تلقی می شوند و پس از خروج نظام از ادلب روستاهای شیعه نشین به محاصره در آمده اند.»

تکفیری های النصره، علوی ها، دروزها، مسیحی ها و شیعیان سوریه را به انتقام گیری تهدید نموده اند.

جولانی رهبر جبهه تروریستی النصره، در گفت‌وگوی خود با الجزیره، به انتقاد از «حزب‌الله لبنان» پرداخته و می‌گوید این گروه برای حفاظت از خود از حکومت اسد دفاع می‌کند. رهبر گروه تروریستی النصره گفت: «سرنوشت حزب الله کاملا به سرنوشت بشار اسد گره خورده است. نابودی بشار اسد به خودی خود به معنای نابودی حزب الله است. اگر بشار اسد نابود شود حزب الله نیز به سرعت نابود خواهد شد

سرکرده جریان النصره درباره اهمیت راهبردی القلمون منطقه ای که هم اکنون رزمندگان مقاومت لبنان با جنگجویان النصره در حال نبردند گفت: «مناطق شیعه نشین در نزدیکی القلمون قرار دارند و حزب الله تلاش می کند امنیت آن را برقرار کند و محور ورود به دمشق است. همی نکه نظام سوریه سقوط کند حزب الله حتی در منطقه ضاحیه در جنوب بیروت نیز با مشکل مواجه خواهد شد و نیروهای حاضر در لبنان حزب الله را مهار خواهند کرد

برخی رسانه های اسرائیل در ماه های سپری شده از ارتباط پنهان و غیر مستقیم جبهه النصره با اسرائیل به ویژه در منطقه جولان خبر داده اند.

پیشروی های جبهه النصره در ماه های اخیر در حالی است که ناظران منطقه ای از ایجاد ائتلافی واحد میان ترکیه، قطر و عربستان جهت چگونگی سرنگونی بشار اسد خبر داده اند. تاسیس جناح الفتح در این زمینه ارزیابی می شود جناحی که در طول یک ماه اخیر موفقیت های چشمگیری را به دست آورده و ضربات پی در پی به ارتش سوریه وارد نموده است.

در همین راستا رئیس جمهور ترکیه روز گذشته از توافق این کشور با عربستان سعودی و قطر برای ایجاد آن چه مناطق امن در سوریه خواند، خبر داد. رجب طیب اردوغان افزود: «ما با عربستان و قطر درباره لزوم ایجاد مناطق پرواز ممنوع و حائل در شمال سوریه توافق کردیم. وی با وجود این گفت: «آنکارا و واشنگتن هنوز درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع یا منطقه حائل در سوریه به توافق نرسیده اند، اما توافقنامه ای را برای آموزش و تامین سلاح برای افراد مسلح در سوریه امضا کردند

ارتش سوریه و شبه نظامیان دفاع الوطنی در طول یک ماه اخیر شمار کثیری از مواضعش در استان حمص و ادلیب را از دست داده است.

عقب نشینی ارتش از برخی مواضعش در طول یک ماه اخیر عملا خط دفاعی را به سمت شهرهایی کشانده که به شکلی سنتی پایگاه بشار اسد محسوب می شوند، امری که در سخنان الجولانی نیز به وضوح نمایان است. وی در این باره می گوید: «مناطقی که به تازگی آزاد شده است خطوط مقدم دفاعی ساحلی است. مناطق آزاد شده مناطق سنی نشین است و پس از آن مناطق مسیحیان و مناطق علوی نشین است. نبردها اکنون از مناطق سنی نشین به مناطقی منتقل شده است که حامی نظام هستند

مصاحبه فوق که از سوی الجزیره و به شکل مستقیم نشان داده می شد به گونه ای بود که الجولانی پشت به دوربین قرار گرفته و تصویری از وی در طول مصاحبه نشان داده نشد. جولانی درباره نشان ندادن صورتش گفت بسیاری از مردم مرا می شناسند اما الان در برنامه ام نیست که علنی شوم.

فرهنگ نیوز

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::