عراقی ها آزادی موصل را از سردار سلیمانی مطالبه می‌‌‌کنند

eagle اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ 1
عراقی ها آزادی موصل را از سردار سلیمانی مطالبه می‌‌‌کنند

هم‌اینک پای سردار سلیمانی به تکریت رسیده و انتظار می‌رود طی روزهای آینده به آزاد شدن مرکز صلاح‌الدین بیانجامد. عراقی‌ها معتقدند پیروزی سردار سلیمانی در تکریت، رغبت زیادی را در عراق پدید می‌آورد تا آزادی موصل را از سردار مطالبه کنند.

 

عملیات آزادسازی تکریت، مهمترین عملیات نیروهای مقاومت عراق علیه تروریست‌های داعش محسوب می‌شود. این در حالی است که تعدادی از عملیات‌های گذشته شامل عملیات آمرلی، جرف‌الصخر و مقدادیه از اهمیت بالایی برخوردار بودند. عملیات تکریت از این جهت از حساسیت بالاتری برخوردار است چرا که قلب بعث و داعش به حساب می‌آید.

دیروز، پس از گذشت ۱۰ روز از آغاز عملیات پاکسازی استان صلاح‌الدین از عناصر گروه تروریستی داعش، ارتش عراق به همراه نیروهای داوطلب مردمی و با پشتیبانی جنگنده‌های نیروی هوایی مهم‌ترین مرحله عملیات یعنی آزادسازی تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین را آغاز کردند. نیروهای امنیتی و داوطلبان مردمی مبارزه با داعش که دوشنبه محاصره شهر تکریت را از تمام جهات تکمیل کرده بودند، دیروز در دهمین روز عملیات صلاح‌الدین، نفوذ به شهر تکریت و آزادسازی آن را آغاز کردند.

به گزارش رسانه‌های خبری، از نخستین ساعات سه‌شنبه، پایگاه‌های داعش در شهر تکریت زیر آتش شدید حملات هوایی و توپخانه‌ای ارتش عراق قرار گرفته است. این اقدام برای فراهم کردن زمینه ورود نیروهای پیاده به داخل شهر انجام شد. بنا به گفته منابع نظامی عراقی، هزاران نیروی داوطلب مردمی در کنار ساکنان محلی و ارتش عراق که در اطراف شهر تکریت موضع گرفته بودند به سوی این شهر حرکت کرده‌اند تا مهم‌ترین پایگاه داعش در استان صلاح‌الدین را از وجود عناصر تروریست پاکسازی کنند. از آنجا که داعش از مدت‌ها قبل خود را برای حمله تکریت آماده کرده است، پیشروی نیروهای دولتی به سمت این شهر بسیار کند است. داعشی‌ها ده‌ها هزار مین و تله انفجاری طی ۱۰ روز گذشته در محله‌ها و خیابان‌های پیرامونی شهر تکریت کار گذاشته‌اند.

در همین حال منابع محلی از سردرگمی افراد داعش در شهر تکریت و فرار برخی اعضای این گروه به سمت غرب خبر داده‌اند. داعش برای جلوگیری از فرار نیروهای خود جوخه‌های اعدام در مناطق حد فاصل استان صلاح‌الدین با استان‌های نینوا و کرکوک مستقر کرده است که به این جوخه‌ها اختیار محاکمه صحرایی و اعدام اعضای فراری داده شده است. ارتش عراق نیز اعلام کرد در ۳ روز گذشته و در جریان آزادسازی مناطق مختلف استان صلاح‌الدین از جمله شهرهای العلم و البوعجیل دست‌کم ۷۰۰ تروریست داعش از پای درآمده‌اند. براساس بیانه ارتش، در عملیات آزادسازی الکرمه در شمال الانبار نیز بیش از ۳۰۰ داعشی کشته شده‌اند. فرماندهی عملیات بغداد می‌گوید نیروهای عراقی کنترل کامل ورودی الکرمه را در دست گرفته‌اند و رهبران داعش از این شهرستان فرار کرده‌اند. نیروهای عراقی با کمک داوطلبان مردمی به پادگان آموزش نظامی اعضای داعش در اطراف تپه‌های حمرین در شرق صلاح‌الدین دست یافتند.

زادگاه صدام مملو از اجساد داعشی و بعثی

نیروهای مردمی صبح دیروز به سوی محله قادسیه که زادگاه صدام در تکریت بوده است پیشروی کردند و شمار زیادی از تکفیری‌ها و بعثی‌های همدستشان را در قادسیه به هلاکت رساندند به طوری که خیابان‌های قادسیه در مرکز شهر مملو از اجساد داعشی شده است. رشید البیاتی، عضو شورای استانداری صلاح‌الدین اعلام کرد شمار زیادی از سرکرده‌های داعش با تابعیت‌های مختلف در حال فرار از این شهر هستند و شمار زیادی از آنها حاضر به مقابله و جنگیدن نیستند که توسط سرکرده‌ها اعدام می‌شوند.

محاصره داعشی‌ها در جنوب کرکوک

از سوی دیگر منابع عراقی از فرار سرکرده‌های داعش به موصل و الحویجه از توابع استان کرکوک خبر دادند که به‌دنبال بازپس‌گیری شهر العلم در محاصره قرار گرفته‌اند و نیروهای پیشمرگ مواضع وابسته به گروه‌های مسلح را در اطراف شهر کرکوک هدف قرار داده است. سرکرده اصلی تکفیری‌ها در العلم نیز که عامل جنایت‌های بسیاری بود به هلاکت رسیده است.

مشارکت سنی‌ها و مسیحیان در آزادسازی تکریت

به گفته کریم النوری، سخنگوی نیروهای مردمی عراق، از روز گذشته حدود ۷ هزار نیروی عشایر اهل سنت در استان‌های صلاح‌الدین و الانبار برای کمک به نظامیان عراقی و نیروهای مردمی در نبرد با داعش برای آزادسازی تکریت وارد عمل شده‌اند. همچنین نیرویی متشکل از ۵۰۰ داوطلب مسیحی در قالب گردان‌های بابلی‌ها وارد عملیات آزادسازی این شهر شده‌اند.

کمک تسلیحاتی صهیونیست‌ها به داعش

عباس الخزعلی، عضو کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق با تاکید بر نیاز کشورش به سلاح برای مبارزه با داعش اعلام کرد بغداد به منظور تامین سلاح مورد نیاز خود از هر کشوری اعم از کشورهای اروپای شرقی، روسیه و چین یا دیگر کشورهایی که به دور از هرگونه گرایش سیاسی با آنها قرارداد می‌بندند، استقبال می‌کند.وی به پایگاه عراقی «الغد پرس» گفته «اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد داعش از اسرائیل و برخی کشورهای مهم منطقه و غرب سلاح دریافت کرده است».

العامری: ۱۰۰ مستشار ایرانی در کنار ما هستند

هادی العامری، دبیرکل سازمان بدر و مسؤول نظارت بر نیروهای داوطلب مبارزه با داعش که در حال انجام عملیات در استان صلاح‌الدین است گفت نزدیک به ۱۰۰ مستشار نظامی ایرانی در عملیات صلاح‌الدین در حال کمک به نیروهای عراقی هستند. به گزارش «براثا» العامری در ادامه از اقدام برخی شخصیت‌های سیاسی کشور در «چاپلوسی» از آمریکا برای اعزام مستشاران نظامی در نبرد داعش در قبال پرداخت پول انتقاد کرد و از تمام کسانی که می‌خواهند او را از نمایندگی پارلمان برکنار کنند، خواست به جای این اقدام، وارد میدان نبرد با داعش شوند. وی گفت: «برخی شخصیت‌های سیاسی در عراق دست آمریکا را می‌بوسند تا در مقابل پرداخت پول، مستشاران خود را به عراق اعزام کند اما نزدیک به ۱۰۰ مستشار ایرانی با ما در نبردهای داعش در دیالی و صلاح‌الدین شرکت داشته‌اند و هنوز با ما در حال همکاری‌اند و هیچ پولی طلب نکرده‌اند».

یک دیدگاه »

  1. سهراب اسفند ۲۰, ۱۳۹۳ در ۲۲:۰۸ - Reply

    افتخار ما ایرانیها این سردار بزرگ و بی ادعاست

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::