به شماره افتادن نفس‌های «داعش» در شمال حسکه

eagle اسفند ۱۱, ۱۳۹۳ 0
به شماره افتادن نفس‌های «داعش» در شمال حسکه

مناطق شمال استان «حسکه» در شمال شرقی سوریه این روزها شاهد تحولات میدانی و امنیتی بسیاری مهمی است. براساس جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده از استان حسکه روز گذشته (یک‌شنبه) شهرک «تل حمیس»، از توابع ریف قامشلی پس از یک‌ سال و نیم اشغال توسط «داعش» شاهد عقب نشینی این گروه تروریستی تکفیری از آخرین پایگاه‌هایش در این منطقه بود. این عقب نشینی پس از آن صورت گرفت که کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه و نیروهای ائتلاف بین‌المللی حملات گسترده و سنگینی را از زمین و هوا علیه این گروه در شهرک تل حمیس انجام دادند.

رهاورد این عملیات‌های گسترده علاوه بر عقب نشینی داعش از مواضع خود از شهرک تل حمیس، آزادسازی این شهرک و بیش از ۱۰۲ روستای اطراف آن بود.  این در حالی است که محور عملیاتی «تل تمر» شاهد آرامش ۷۲ ساعته‌ای است که درگیری‌های پراکنده آن را در هم می‌شکند. همچنین در این مدت یگان‌های ارتش سوریه مواضع داعش در منطقه «اغیبش» و روستای «تل شامیرام» را به موازات پیشروی به سمت شهرک «تل براک» از محور قامشلی هدف قرار دادند.

همچنین این نیروها موفق شدند، روستای «تل سطیح» در ریف جنوبی قامشلی را آزاد کنند. این تحولات میدانی نقشه مناطق تحت تصرف داعش در شمال استان حسکه را به کلی تغییر داده و براساس مناطق آزاد شده هم اکنون داعش به سمت شهرهای «الهول» و «الشدادی» عقب‌نشینی کرده است، در حالی‌که کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه همچنان به پیشروی خود و آزادسازی نقاط استراتژیک در این منطقه ادامه می‌دهند.

پایگاه خبری «آسیا» نیز با تایید این پیروزی‌های ارتش سوریه و مبارزان کُرد نوشت که کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه در حال پیشروی به سمت شرق شهر حسکه، مرکز استان حسکه هستند. این گزارش‌ها تاکید می‌کند، هدف اولیه ارتش سوریه و کمیته‌های دفاع مردمی کُرد پس از آزادسازی «تل براک»، آزادسازی شهر «الهول» است که در میانه بزرگراه بین المللی قامشلی – حسکه قرار دارد. در جریان عملیات ارتش سوریه و مبارزان کُرد ۲۱۱ تکفیری داعشی به هلاکت رسیدند که در میان آنها ۳ تبعه ترکیه و یک سرکرده داعشی به نام «ابو قتیبه»‌ مشاهده می‌شود.

اما منابع محلی تاکید می‌کنند که مبارزان کُرد صبح امروز (دوشنبه) از یک محور وارد شهرک «تل براک» شدند و در انتظار پیشروی و ورود ارتش سوریه به این شهرک از محور مقابل هستند که به این ترتیب باید در انتظار آزادسازی تل براک ظرف ساعات آینده باشیم. در محور غربی جبهه استان حسکه و به طور مشخص محور شهرک تل تمر خبر می‌رسد که درگیری‌های شدیدی بین مبارزان کُرد و داعش در جریان است که با عقب نشینی داعش در برخی نقاط همراه بوده است. در محور عملیاتی بین دو روستای خریطه و تل هرمز مبارزان کُرد با نصب کمینی دقیق و حساب شده گروهی از عناصر تکفیری داعش را در این منطقه به دام انداختند که کشته و زخمی شدن آنها را درپی داشت. از سوی دیگر عملیات روز گذشته ارتش سوریه در استان حسکه نیز آزادسازی ۳۳ روستا در ریف شمال شرقی این استان را در پی داشت که با کشته و زخمی شدن شمار زیادی از تروریست‌های تکفیری همراه بود.

اما در ریف جنوب غربی قامشلی عملیات ارتش سوریه آزادسازی ۲۱ و ریف شمال شرقی حسکه آزادسازی ۷ روستا از تصرف داعش را در پی داشت. با توجه به تحولات میدانی و امنیتی توضیح داده شده، می‌توان گفت که داعش در شمال استان حسکه آخرین نفس‌های خود را می‌کشد، اگرچه برای از پا نیفتادن اقدام به ارسال کمک‌ و استحکامات نظامی از شهر «رقه» به شهر الهول کرده و تلاش دارد و با بسیج عناصرش در روستای «مبروک» واقع در غرب شهر «راس العین» این شهر را تصرف کند، در حالی‌که حضور داعش در این شهر هم اکنون تنها به مناطق شرقی آن محدود است.

به این ترتیب داعش در شمال حسکه هم اکنون تنها در شرق شهر راس العین و شهرهای الهول و «الشدادی» حضور دارد و در این بین شهر الشدادی برای داعش از اهمیت بسیاری برخوردار است، چون علاوه بر اینکه این شهر مهمترین پایگاه داعش در این منطقه شمرده می‌شود، الشدادی به عنوان پل ارتباطی بین داعش عراق و داعش سوریه شمرده می‌شود. از سوی دیگر، گروه تروریستی تکفیری داعش ۲۰ آشوری را که از روستاهای منطقه تل تمر بوده بود، با میانجیگری‌های شیوخ عشایر و قبایل منطقه آزاد کرد.

پیشتر نیز داعش ۶ آشوری را به دلیل کهولت سن آزاد کرده بود.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::