شکست حصر دو شهر شیعه نشین نبل و الزهرا در آستانه تحقق

eagle بهمن ۲۸, ۱۳۹۳ 0
شکست حصر دو شهر شیعه نشین نبل و الزهرا در آستانه تحقق

 با دور جدید حملات ارتش سوریه در ریف حلب شمالی، شکست حصر دو شهر شیعه نشین نبل و الزهرا در آستانه تحقق است.

به گزارش رجانیوز، ارتش سوریه از بامداد امروز دور جدید حملات خود را برای محاصره شهر بزرگ حلب آغاز کرده است.

در این دور از حملات ارتش سوریه با کمک نیروهای دفاع مردمی توانسته است حلقه محاصره شهر حلب را تنگ تر کند.

بر اساس گزارش های میدانی، روستاهای رتیان ،  حردتنین،  باشکوی به تصرف نیروهای ارتش درآمده است و سربازان اسد فقط چندصد متر تا رسیدن به دروازه شهرک الزهرا فاصله دارند.

نبل و الزهراء دو شهر مهم شیعه‌نشین شمال شهر حلب سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه، از ۳۱ ماه پیش تا کنون در محاصره کامل تروریست‌های مسلح تکفیری قرار گرفته‌ بودند.

این دو منطقه از جمله مناطقی است که به نظام سوریه و “بشار اسد”، رئیس جمهوری این کشور وفادار عنوان شده اند و اهالی آن از ابتدای بحران همواره در کنار نظام سوریه بوده اند .

علاوه بر این اعتقادات و باورهای مذهبی موجب شده تا اهالی دو شهر “نبل” و “الزهراء” در برابر حملات گروه های تروریستی سلفی تکفیری مقاومت کنند. شخصیت ها و شیوخ این دو منطقه برای مقابله با حملات گروه های تروریستی سلفی تکفیری اقدام به تشکیل کمیته های مردمی از مردان دو منطقه کردند تا در تمام مدت شبانه روز محافظت از اهالی و خانه و کاشانه آنها را برعهده داشته باشند.

با این حال همزمان با دور جدید حملات ارتش سوریه برای محاصره تروریست ها در شهر حلب،رزمندگان نبل و الزهرا نیز از غرب حلب یورش خود را را آغاز کردند. در جریان این درگیری ها جاده حلب-اعزاز که به مرزهای ترکیه منتهی می شود و جاده ترانزیتی تروریست ها به حساب می آید هم قطع شده است.

علاوه بر این عملیات های پراکنده دیگری هم در شهر حلب و محورهای دیگر در جریان است که البته به نظر می رسد این دست از عملیات ها برای از بین بردن تمرکز تروریست ها باشد و محور اصلی عملیات همان محور باشکوی – ریتان – الزهرا باشد.

در صورتی که نیروهای ارتش سوریه بتوانند شهر تازه آزاد شده ریتان را به الزهرا متصل کنند، تروریست های جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی داخل و حومه حلب در آستانه محاصره بزرگ قرار می گیرند.

محاصره حلب چرا مهم است؟

حلب ۲.۵ میلیون نفر جمعیت دارد که علاوه بر آن یک میلیون نفر دیگر نیز در شهرهای دیگر این استان زندگی می کنند. اکثریت مردم این استان سنی هستند ولی عموما طرفدار اسد پدر و بشار پسرش هستند. همچنین می توان گفت که تمرکز اقتصادی سوریه بر این شهر است. در حال حاضر بسیاری از کارمندان حکومت در رده های مختلف در آن زندگی می کنند که همین مساله نشان از اهمیت بالای شهر حلب دارد

واقع شدن حلب بر گذرگاه های حیاتی مشرف به ترکیه و نزدیکی اش به مرزهای این کشور آن را شهری استثنائی کرده که می تواند با ایجاد یک منطقه امن و تاسیس یک پایگاه نظامی لوجستیکی و انسانی در آن، برای کشور مداخله گر خارجی ای مثل ترکیه مهم جلوه کند که البته بر کسی هم پنهان نیست که ترکیه تا چه اندازه به آن چشم دوخته است.

همچنین اگر مخالفان بتوانند در این استان یک منطقه امن برای خود بسازند آن گاه خواهند توانست که به فکر بازگشت مجدد به سوریه بیفتند و حتی یک حکومت موقت داخل سوریه یعنی در همین منطقه تشکیل دهند و این مساله می تواند وضعیت را برای اپوزسیونی که تنها در خارج از مرزهای بین المللی است و هیچ گونه تحرکی در درون خاک سوریه ندارد، بهبود بخشد.

مسیر درعا-دمشق-حمص-حماه-ادلیب-حلب مهمترین جاده موجود در سوریه بوده که شمال به جنوب این کشور را به یکدیگر متصل می نماید. پیروزی نیروهای دولتی در حمص دست برتری را در تحولات منطقه از آن اسد کرد.  تسلط بر حلب در چنین فضایی به معنی استیلای کامل نیروهای دولتی بر مهمترین مسیر سوریه می باشد.

مسیر ترانزیتی فوق علی رغم محدود بودن مساحتش نسبت به وسعت سوریه، بدلیل قرار گرفتن در منطقه خوش آب و هوای مدیترانه قریب به ۷۵ درصد جمعیت سوریه را در خود اسکان داده است. نفوذ اسد در مناطق ساحلی لاذقیه و طرطوس سبب خواهد شد که با آزادسازی حلب، عملا مناطق کلیدی سوریه در دست نیروهای دولتی قرار گیرد.

در واقع با سقوط حلب، ترکیه یکی از مهم ترین مسیر اعزام و پشتیبانی خود از تروریست های ارتش آزاد و جبهه النصره را  از دست می دهد.

حلب به اندازه‌ای برای ترکیه اهمیت دارد که پس از حمله تروریست های داعش به کوبانی و توجه جامعه جهانی به این منطقه که همزمان با حمله نیروهای ارتش سوریه به ریف شمالی حلب بود، رئیس جمهور ترکیه از جامعه جهانی خواست به جای توجه به کوبانی به پیشروی ارتش سوریه در حومه حلب واکنش نشان بدهند.

رجب طیب اردوغان در این باره گفته بود: «چرا برای شهر حلب هیچ کاری نمی کنند؟ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در حلب زندگی می کنند. روابط بین ما و شهر حلب از کوبانی کمتر نیست. در شهر حلب تاریخ، تمدن ، فرهنگ و اقتصاد وجود دارد. چرا از حلب حمایت نمی کنند. ما همه حقایق را دیده و بر اساس آن عمل می کنیم.»

در صورت محاصره حلب که پس از آن خروج تروریست‌ها از این شهر مهم را به دنبال خواهد داشت، عملا تروریست‌های ارتش آزاد هیچ پایگاهی در هیچ یک از شهرهای بزرگ سوریه نخواهند داشت و شرایط برای پاکسازی نوار ساحل دریای مدیترانه از وجود تروریست ها فراهم می آید.

علاوه بر این، با کنترل کامل شهر حلب توسط ارتش سوریه، در عرصه تحولات سیاسی نیز نظام سوریه دست برتر را در این عرصه خواهد داشت و به طور قطع گزینه غربی کنار رفتن بشار اسد در بازه زمانی کوتاه مدت یا بلند مدت بر روی کاغذ نیز خط می خورد.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::