Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

برای آمریکا مبارزه با سوریه مهمتر از داعش استبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، مقامات پارلمانی روسیه معتقدند که تحریمهای احتمالی آمریکا علیه روسیه به خاطر حمایت از دولت سوریه، نشان دهنده این خط مشی واشنگتن است که مقابله با “بشار اسد” بسیار مهمتر از مبارزه با تروریسم است. ضمن اینکه این اقدام کمکی به روند حل و فصل بحران در سوریه نیز نخواهد کرد.

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا روز گذشته لایحه قانونی را تصویب کرد که اعمال تحریمهایی علیه دولت سوریه و حامیان وی را در نظر گرفته است. در این سند اعمال تحریمها از آن جهت ضروری تشخیص داده شده که دولت سوریه به ریاست بشار اسد حقوق بشر را به کرات نقض کرده و عامل کشتار مردم این کشور است.

“کنستانتین کاساچوف” رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در تفسیر این اقدام گفته است: «تحریمهای مجدد علیه روسیه و ایران، به بهانه حمایت این دو کشور از رژیم بشار اسد در سوریه که در لایحه قانونی مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا از آن سخن گفته شده، نشان دهنده این خط مشی است که واشنگتن بجای اینکه با تروریسم مبارزه کند، خشم خود را بر سر مقامات دمشق خالی کرده است و ظاهرا مقابله با بشار اسد از مبارزه با داعش برای آمریکا مهمتر است.»

این سیاستمدار روس یادآور شد: «دلایل این برخورد آمریکا هم مشخص است. حمله به فرد مشخصی مانند رئیس جمهوری یک کشور به مراتب آسانتر از مقابله با تروریسم بین المللی است که هیچ نسخه موثری هم برای مبارزه با آن وجود ندارد. البته همکاری با روسیه، ایران و دولت سوریه می تواند در این خصوص موثر باشد، ولی واشنگتن با چنین اقدامی راحت نیست.»

کاساچوف همچنین یادآور شد:«بعد از حمله موشکی اخیر آمریکا به پایگاه هوایی ارتش سوریه، واشنگتن اکنون دیگر نمی تواند عقب نشینی کند و باید این خط مشی را ادامه دهد و همه ابتکارعملهای اعمال تحریمها هم باید این مسئله را تایید کند که کاخ سفید در ارزیابی خود از اوضاع سوریه حق داشته و به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور، این خط مشی سخت گیرانه ادامه خواهد یافت.»

وی تاکید کرد: «به همین دلیل دولت آمریکا بجای همکاری با روسیه، ایران و ترکیه برای مقابله قاطع با داعش، رژیم بشار اسد را برای مبارزه انتخاب کرده و دمشق را مسئول همه کشتارها و گناهان رخ داده در سوریه معرفی کرده است. هرچند این انتخاب اشتباه است و مشکلی از مشکلات سوریه را حل و فصل نخواهد کرد.»

اقدام کنگره فقط مقابله با داعش را دشوارتر خواهد کرد

“لئونید اسلوتسکی” رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز معتقد است که لایحه قانونی مصوبه مجلس نمایندگان کنگره که رئیس جمهوری آمریکا را موظف کرده است که تحریمهایی علیه روسیه، ایران و سوریه اعمال کند، اوضاع در سوریه و روند مبارزه با گروه تروریستی داعش را دشوارتر خواهد نمود.

به گفته وی، در حالیکه روسیه، ایران و ترکیه تلاشهای قابل ملاحظه ای برای ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه انجام داده اند و بارها از آمریکا نیز خواسته شده تا به این تلاشها بپیوندد، نمایندگان کنگره آمریکا نه تنها به این روند که همه امیدوارند وخامت اوضاع در سوریه را کاهش دهد، کمکی نکرده اند، بلکه با ادعاهای بی اساس، دست به چنین اقدام غیرسازنده ای در روند حل و فصل بحران سوریه زده اند.

این مقام پارلمانی یادآور شد که چنین اقدامی قبل از هر چیز نشان می دهد که چه شکافی بین مقامات سیاسی آمریکایی در رابطه با مبارزه با تروریسم در سوریه وجود داشته و سخنان ضد و نقیضی در این رابطه شنیده می شود.

انتهای پیام/

No comments yet.

Leave a Comment