نبردها به تونل های زیرزمینی کشیده شد / ” علوش” در خواست آتش بس کرد

eagle بهمن ۲۰, ۱۳۹۳ 0
نبردها به تونل های زیرزمینی کشیده شد / ” علوش” در خواست آتش بس کرد

عملیات ارتش سوریه در جبهه عملیاتی ریف دمشق در جنوب سوریه و در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه همچنان در محورهای «تل کردی» و «تل الصوان» و «تل الریحان» و «مزارع عالیه» و «ضاحیه الاسد» ادامه دارد.

 

براساس جدیدترین گزارش‌های میدانی رسیده نیروهای ارتش سوریه در کنار کمیته‌های دفاع مردمی موفق شدند، پیشروی‌هایی را در محورهای فوق الذکر محقق کنند و در برخی موارد این پیشروی‌ها با آزادسازی نقاط تحت تصرف گروه‌های تروریستی بیش از ۲۰۰ متر بوده است تا راه برای آزاد شدن شهر «دوما»، پایگاه فعالیت و حضور گروه تروریستی «جیش الاسلام» به سرکردگی «زهران علوش» مزدور عربستان سعودی بیش از پیش هموار شود.

روز گذشته (یک‌شنبه) صرف نظر از نبردهایی که روی زمین میان ارتش سوریه با عناصر تروریستی در جریان بود، در تونل‌های زیر زمینی اطراف شهر دوما نیز درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش سوریه با عناصر مسلح در جریان بود.

یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد که یک تیم ۱۶ نفره متشکل از نیروهای ویژه ارتش سوریه و یگان موسوم به «جیش الوفاء» متشکل از عناصر مسلح نادم و بازگشته به آغوش وطن وارد یکی از تونل‌های حفر شده توسط عناصر مسلح از محور عملیاتی مسجد «مصعب بن عمیر» شده و طی درگیری با عناصر مسلح موفق شدند،‌ ۹ نفر از آنها را به قتل برسانند و ۶ نفر دیگر را به اسارت بگیرند که در میان آنها دو سرکرده گروه تروریستی جیش الاسلام از خاندان‌های الخنشور و القطیفانی مشاهده می‌شدند. این منبع آگاه سوری افزود: این عملیات که ۶ ساعت و نیم طول کشید، کاملا در زیر زمین جریان داشت و نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، هدف مورد نظر از این عملیات را محقق کنند و سالم به مواضع خود باز گردند.

 

عملیات ارتش سوریه با هدف پیشروی به سمت شهر دوما، در حالی امروز (دوشنبه) وارد پنجمین روز خود می‌شود که نیروهای ارتش سوریه از روز گذشته دامنه عملیات خود اطراف دوما را توسعه دادند. تاکتیک ارتش سوریه در این منطقه آزادسازی نقطه به نقطه و کاهش سیطره گروه‌های مسلح بر مزارع مناطق اطراف ریف دمشق و در هم شکستن خطوط دفاعی و واداشتن آنها به عقب‌نشینی پشت خطوط مقدم و استفاده از مناطق آزاد شده جهت اعمال فشار بیشتر بر شهر دوما متمرکز بوده تا هدف اصلی یعنی تامین امنیت دمشق فراهم شود.

مهمترین تحول میدانی در عملیات‌های ارتش سوریه در جبهه عملیاتی دوما مشارکت گروه داوطلب مردمی موسوم به «جیش الوفاء» یا «گردان یرموک» است که اعضای آن را عناصر مسلح نادمی تشکیل می‌دهند که از گروه‌های تروریستی مسلح جدا شده و تصمیم به مبارزه با این گروه‌ها در کنار ارتش سوریه گرفته‌‌اند. حضور این گروه به این جهت مهم است که عمدتا دارای اطلاعات بسیار و دقیق از گروه‌های مسلح تروریستی منطقه و نقاط تمرکز و فعالیت‌های آنها هستند و اغلب اعضای آن را افراد کارآمد با اطلاعات نظامی و میدانی بالا تشکیل می‌دهند، از جمله اینکه آنها از تاکتیک‌های گروه‌های مسلح در منطقه غوطه شرقی دمشق به خوبی آگاه هستند و این امر کمک بسیاری به ارتش سوریه در این منطقه می‌کند.

ضربات وارده به گروه تروریستی جیش الاسلام بحدی بوده که خبرهایی مبنی بر درخواست آتش‌بس از سوی زهران علوش منتشر شده که تاکنون با پاسخی از سوی ارتش سوریه مواجه نشده است.

آزادسازی شهر دوما علاوه بر اینکه امنیت پایتخت سوریه را بطور کامل تامین می‌کند، از این حیث حائز اهمیت بیشتر است که معنای شکست عربستان سعودی در سوریه و طرح ریاض برای نفوذ گروه‌های تروریستی به دمشق و براندازی نظام در سوریه را می‌دهد.

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::