Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

ترامپ در سوریه تحت مشاوره‌های CIA و پنتاگون اقدام کرد«سید رضا صدرالحسینی»، کارشناس و تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص اقدام­های واشنگتن در سوریه پس از جمله به این کشور، با اشاره به اینکه ترامپ در سوریه تحت مشاوره‌های CIA و پنتاگون اقدام کرده است، بیان داشت: حمله ضد حقوق بین‌الملل و ضد حقوق بشری آمریکا به سوریه تجاوز آشکاری به یک کشور مستقل محسوب می­‌شود. در حقیقت این اتفاق غیرمترقبه از جانب آمریکا نشان‌دهنده همکاری دوستانه آمریکا و جریان‌های تروریستی در نقاط مختلف دنیا از جمله سوریه و عراق است.

وی با توجه به پیام واشنگتن به تروریست­‌های سوری گفت: در حقیقت آمریکایی‌ها برای جلوگیری از سرنگونی قطعی داعش در عراق و سوریه، حرکت نظامی خود را به‌ گونه‌ای به نمایش گذاشته‌اند که همه تروریست‌های منتسب به تکفیری‌ها، آمریکا را به‌ عنوان پشتوانه‌ای به‌ حساب آورند که می‌توانند به آن تکیه کنند. آمریکایی‌ها به دنبال جبران دست‌ خالی خود در عرصه میدانی، سیاسی و روند صلح سوریه به‌ وسیله عملیات نظامی از راه دور هستند.

تحلیلگر مسائل غرب آسیا با تأکید بر این نکته حائز اهمیت که آمریکایی‌ها علیرغم همه کمک‌های تسلیحاتی، اطلاعاتی و تبلیغاتی به نفع گروه‌های تروریستی سوریه نتوانستند از آزادسازی حلب جلوگیری کنند، افزود: موضوع آزادسازی حلب به مفهوم پیروزی جبهه مقاومت و روسیه در برابر نظام سلطه بود. آمریکایی‌ها پس از آزادسازی حلب احساس کردند که می‌توانند در روند صلح و پروند آینده سوریه نقش ایفا کنند؛ اما با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و روسیه و برگزاری نشست‌هایی در آستانه قزاقستان و سوئیس، آن‌ها نظارت دورادور بر صحنه گفت‌وگوها داشتند. آمریکایی‌ها مجبور بودند اخبار روند گفت‌وگوها را از طریق رسانه‌ها دنبال کنند.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در طول یک و نیم سال گذشته مشاهده کردند که رقیب دیرینه آن‌ها یعنی روسیه توانسته به‌ عنوان یکی از بازیگران اصلی در سوریه ایفای نقش کند، مطرح کرد: این در حالی بود که آمریکایی‌ها نقشی ایفا نکرده بودند. همچنین آن‌ها نگران آینده منطقه و حضور رقیب حال و آینده خود یعنی چین بودند. تصور آمریکایی‌ها این بود که ممکن است چین به‌ عنوان یک بازیگر منطقه‌ای در روند سوریه نقش ایفا کند؛ بنابراین ترامپ تمامی قول‌هایی را که در تبلیغات انتخابات و بعد از مستأجری کاخ سفید داده بود، فراموش کرد.

صدرالحسینی با اشاره به اینکه ترامپ اعلام کرده بود که واشنگتن به مسائل منطقه‌ای و خارج از ایالات‌متحده کاری نخواهد داشت، اضافه کرد: با این‌ حال وی با مشاوره‌هایی که از سوی CIA و پنتاگون دریافت کرده بود، دستور حمله به سوریه را صادر کرد. در حقیقت آمریکایی‌ها در این نقطه این موضوع را به شخص ترامپ اثبات کردند که ذات استکبار آتش‌افروزی و دخالت است؛ بنابراین آن‌ها اقدامی غیرقابل‌ جبران در این منطقه انجام دادند. ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز از این اقدام دفاع و اعلام کرد ممکن است چنین اقدامی مجدداً تکرار شود.

وی با توجه به اینکه برخی ممکن است تصور کنند مبارزه با تروریسم به نفع آمریکا تغییر می­‌کند، تأکید داشت: کسانی که به صحنه‌های واقعی جریان سوریه واقف هستند، می‌دانند که اقدام آمریکا نه یک عملیات نظامی بود که بتوان آن را پیروزی نامید و نه می‌تواند بر سرنوشت سوریه تأثیر داشته باشد. واقعیت این است که بعد از حمله آمریکایی‌ها، بر اساس برنامه ارتش سوریه مناطقی که قرار بود آزاد شود، آزاد شد و مقابله با تروریست‌ها در مناطق مختلف ادامه پیدا کرد. همچنین در برخی مناطق عده‌ای از تروریست‌ها را با گفت‌وگو جابجا کردند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به کشتار کودکان فوعه و کفریا، گفت: تروریست‌ها که آمریکا را حامی خود می‌دانستند، مجبور شدند بر اساس گفت‌وگوهای انجام‌شده به تعهدات خود عمل و تعدادی از زنان و کودکان فوعه و کفریا را از منطقه خارج کنند. در مقابل تعهدات نظام سیاسی سوریه نیز در مناطق مرزی بین سوریه و لبنان در حال انجام است. تصور می‌شد که تروریست‌ها از حمله آمریکا موفقیتی به دست آورند؛ اما آن‌ها نتوانستند کوچک‌ترین استفاده‌ای از این حمله ببرند. حمله آمریکا نمی‌تواند سرنوشت مقابله با تروریست‌های مورد حمایت این کشور در صحنه سوریه یا عراق را تغییر دهد.

وی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها یکی از واقعیت‌های میدانی و سیاسی مبنی بر حمایت از تروریست‌ها در طول ۶ سال گذشته را به نمایش گذاشتند، مطرح کرد: زیربنای ائتلاف ضد داعش با این حمله از بین رفت. شعارهای حقوق بشری واشنگتن و ادعاهای ترامپ مبنی بر حق تعیین سرنوشت مردم سوریه تنها شعارهایی است که می‌تواند انسان‌های بسیار ساده‌لوح را قانع کند. در حقیقت چهره خصمانه نظام استکبار یکبار دیگر ثابت شد. قطعاً مقابله با این حرکت در اتفاقات مشابه آینده می‌تواند صورت بگیرد.

انتهای پیام/

No comments yet.

Leave a Comment