ائتلاف داعش‌-‌النصره در جنوب دمشق/ محور جدید درگیری‌های حلب/ ترور سرکردگان داعش در دیرالزور+نقشه

eagle دی ۲۷, ۱۳۹۳ 0

مهمترین تحولات میدانی سوریه در روز گذشته (جمعه) در سه محور دمشق، حلب و دیر الزور قابل ملاحظه است. در دمشق منابع خبری نزدیک به گروه‌های مسلح تروریستی از ائتلاف ۲ گروه تروریستی تکفیری «داعش»‌ و «جبهه ‌النصره» در جنوب دمشق خبر می‌دهند.

در حلب مسجد جامع «الرسول»، واقع در کوی الزهراء به محور جدید درگیری‌ها بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلح تبدیل شده و در استان دیر الزور واقع در شرق سوریه گروه تروریستی تکفیری داعش طی هفته گذشته موج جدیدی از ترورها را داشت و جدیدترین آن ترور ۱۰ سرکرده این گروهک در مناطق مختلف این استان بود.

دمشق و ریف آن: ائتلاف داعش – جبهه النصره

از جنوب دمشق گزارش شده که ۲ گروه تروریستی تکفیری «داعش» و «جبهه النصره» درصدد ائتلاف با یکدیگر جهت تحقق ۲ هدف اساسی و مهم هستند که اولین آن مقابله با گسترش دامنه نفوذ گروه تروریستی موسوم به «جیش الاسلام»، به سرکردگی مزدور عربستان سعودی «زهران علوش» در منطقه غوطه شرقی دمشق است و دوم ایجاد محوری که بتواند، نقاط تحت تصرف خویش در جنوب دمشق را حفظ کند، به ویژه آنکه این مناطق گستره عملیات‌های ارتش سوریه به شمار می‌روند.

این ائتلاف در حالی در حال شکل گرفتن است که چند روز پیش منابع سوری از عقب نشینی جبهه النصره از شهرک «بیت سحم» و همراهی آن با داعش در جنوب دمشق با هدف تشکیل ائتلافی در این منطقه سخن گفته و تاکید کرده بودند، عقب نشینی النصره از بیت سحم با این هدف صورت گرفت.

پس از عقب نشینی النصره از بیت سحم، اگرچه گروه تروریستی موسوم به «جبهه اسلامی» جای آن را گرفت، اما گفته شده، «بسام ابو حمزه»، سرکرده جبهه اسلامی در بیت سحم قرار است، مسئولیت مذاکره با ارتش سوریه جهت دستیابی به توافق و آشتی ملی در این شهرک را برعهده بگیرد.

نکته مهم اینجاست که النصره پس از عقب نشینی از بیت سحم در اردوگاه آوارگان فلسطینی «یرموک» از سوی داعش مورد استقبال قرار گرفت که در شرق این اردوگاه متمرکز است و همین موجب وحشت گروه تروریستی «ارتش آزاد» مستقر در یرموک شد که اعتقاد دارد، داعش و النصره تلاش دارند، مواضع این گروه در یرموک را تصرف کنند تا هلال مناطق «الحجر الاسود ــ یرموک ــ خیابان فلسطین» در قبضه این دو گروه باشد و به همین منظور ارتش آزاد تمام عناصر خود در یرموک را به حالت آماده باش درآورده است.

در بعد نظامی در صورت سیطره داعش و النصره بر این هلال، این امکان برای آنها فراهم می‌شود، بر مثلثی از منطقه جنوب دمشق تسلط یابند که تهدید کننده مناطق دیگر از جمله غرب کوی التضامن و خیابان سی‌ام یرموک و منطقه البوابه است.

آنچه در جنوب دمشق در حال رخ دادن است، بار دیگر تاکید می‌کند که جبهه النصره و داعش دو روی یک سکه‌اند و اختلافات میان آنها نه تنها صوری است که دارای منافع مشترک بسیاری با یکدیگر هستند.

اما پس از عقب نشینی النصره از بیت سحم، صلیب سرخ سوریه طی روزهای گذشته بیش از ۳ هزار سبد غذایی میان ۱۵ هزار نفر از ساکنان این شهرک توزیع کرد، این درحالی است که شماری از اهالی بیت سحم با تحصن مقابل گذرگاه اصلی شهرک با سردادن شعارهایی خواستار آشتی ملی در منطقه خود شدند.

از جهت دیگر، اعلام تشکیل گروهی از نیروهای ارتش سوریه به نام «جیش الوفاء» (ارتش وفا) یا «گردان یرموک» به شدت گروه‌های مسلح در غوطه شرقی دمشق را به وحشت انداخته است.

هسته اولیه «جیش الوفاء» یک ماه پیش توسط شماری از جوانان ساکن غوطه شرقی دمشق و پس از پیوستن به ارتش سوریه جهت یاری رساندن به آن برای تامین امنیت گذرگاه «الوافدین» تشکیل شد و با دستگیری تروریست‌هایی که تلاش داشتند، با عبور از این گذرگاه به مناطق امن غوطه نفوذ کنند، نقش آنها اهمیت یافت. پس از آن با پیوستن جوانانی از شهر «دوما» به آنها، «جیش الوفاء» یا همان «گردان یرموک» شکل گرفت تا به تامین امنیت منطقه بیش از پیش کمک کند.

گفته شده، تعداد جوانان پیوسته به این گردان هزار نفر است و اغلب آنها پیشتر در صفوف گروه‌های عناصر مسلح بودند، اما اکنون سلاح خود را بر زمین گذاشته و به مبارزه با این گروه‌ها برخاسته‌اند.

این در حالی است که روند خروج غیر نظامیان از مناطق مختلف غوطه شرقی دمشق همچنان ادامه دارد و در این راستا روز گذشته ۳۰ خانواده از ۲ منطقه «حوش الفاره» و «حوش نصری» از طریق گذرگاه اردوگاه «الوافدین» به مناطق امن منتقل شدند.

اما در جبهه عملیاتی «جوبر» که مهمترین جبهه دمشق و ریف آن به شمار می‌آید، شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش سوریه با گروه‌های مسلحی بود که همچنان در این منطقه مستقر هستند و تلاش دارند، با استفاده از سرمای هوا، حملاتی غافلگیرانه علیه ارتش سوریه انجام داده و وضعیت خود را در این منطقه بهبود بخشند.

یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد که با وجود سرمای هوا و آرامش نسبی حاکم بر محورهای عملیاتی ارتش سوریه در نقاط مختلف دمشق و ریف آن، اما محورهای شرقی و جنوبی جوبر شاهد درگیری‌های شدید ارتش سوریه با عناصر مسلح بوده که پیشروی ارتش در این دو محور و تسلط این نیروها بر چندین ساختمان را در پی داشته که تروریست‌ها در آن سنگر گرفته و مانع پیشروی نیروهای ارتش سوریه می‌شدند.

دیر الزور: موج گسترده ترور سرکردگان داعش

اما از استان دیرالزور، در جنوب سوریه گزارش شده که گروه تروریستی تکفیری داعش، هفته گذشته شاهد ترورهای گسترد‌ه‌ای در صفوف خود بود.

براساس این گزارش تنها ظرف هفته گذشته داعش ۱۰ سرکرده خود را در عملیات‌های ترور در مناطق مختلف استان دیرالزور به ویژه ریف شرقی آن از دست داده که ۶ نفر آنها دارای تابعیت عراقی، دو نفر الجزایری، یک نفر سوری  و یک نفر هم مصری بوده‌اند.

به موازات ترورهای صورت گرفته علیه سرکردگان داعش، این گروه تروریستی تکفیری نیز ۱۵ جوان سوری را در مناطق مختلف دیرالزور به اتهام واهی مبارزه علیه داعش اعدام کرد.

یک منبع محلی در این خصوص تاکید کرد که پس از این اعدام‌ها، داعش اعضای خانواده و بستگان یکی از این افراد را تنها به این دلیل که جسد جوان خود را به خاک سپرده بودند، بازداشت کرد. داعش پس از اعدام این جوانان که از اهالی شهرک‌های الکشکیه، گرانیج، الشحیل و ابو حمام بودند که محل سکوت عشیره «الشعیطات» به شمار می‌آید، آنها را به مدت ۳ روز برهنه در انظار عمومی به صلیب کشید.

حلب: ادامه تلاش‌های ناکام تروریست‌ها برای تصرف دایره اطلاعات هوایی

در جبهه عملیاتی حلب، در شمال سوریه، مسجد جامع «الرسول الاعظم» کانون جدید درگیری‌های گروه‌های مسلح با نیروهای ارتش سوریه با هدف تسلط بر دایره اطلاعات هوایی ارتش سوریه واقع در کوی «الزهراء» است که تاکنون شاهد حملات ناکام چندین باره گروه‌های مسلح و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از آنها بوده است.

درحال حاضر هر یک از طرف‌های درگیر در محور عملیاتی کوی «الزهراء» تلاش می‌کنند، با برافراشتن پرچم خود بر بالای این مسجد تسلط خود بر آن را اعلام کنند، چون از این نقطه حمله و نفوذ گروه‌های مسلح به دایره اطلاعات هوایی ارتش در کوی الزهراء‌راحت‌تر صورت می‌گیرد.

آوریل سال گذشته بود که عناصر مسلح تروریستی که اغلب آنها را چچنی تشکیل می‌دادند، سعی کردند به میدان «النعناعی» نفوذ کنند که اولین نقطه حین ورود به کوی الزهراء شمرده می‌شود، پس از آن بود که گروه‌های تروریستی تا مسجد جامع الرسول در این کوی نفوذ کرده و خیلی زود این مسجد به خط تماس و درگیری بین ۲ گروه تبدیل شد.

مهمترین گروهی که در کنار نیروهای ارتش سوریه در این منطقه به مقابله با گروه‌‌های تروریستی برخاسته و اعضای آن را جوانان کوی الزهراء تشکیل می‌دهند، گروه موسوم به «گردان فلسطینی القدس» است که تاکنون ضربات مهلکی به گروه‌های مسلحی که خواهان نفوذ به کوی الزهراء و تصرف دایره اطلاعات هوایی ارتش سوریه در این منطقه شده‌اند، وارد کرده‌اند.

دایره اطلاعات هوایی ارتش سوریه در کوی الزهراء یکی از بزرگترین دوایر اطلاعاتی ارتش سوریه است که در غرب شهر حلب قرار دارد. مساحت این منطقه حدود ۲ و نیم هکتار است و با اینکه خط مقدم درگیری‌ها هم اکنون محور غربی حلب بیان شده است، ولی دایره «اطلاعات هوایی» خط اول دفاع از منطقه غرب حلب به شمار می‌آید و آن برای ارتش سوریه و تصرف آن برای گروه‌های تروریستی از اهمیت بسیاری برخوردار است، گروه‌های مسلح به خوبی می‌دانند، با تصرف این نقطه ارتش سوریه مجبور خواهد شد، تعدادی از محله‌های اطراف را تخلیه کند که به معنای تصرف آن توسط تروریست‌هاست.

اما هدف مهم‌تر از تصرف این منطقه برای گروه‌های مسلح از کار انداختن آتش توپخانه ارتش سوریه علیه این گروه‌هاست از این نقطه همه روزه مواضع آنها در ریف حلب را گلوله باران می‌کند. تروریست‌ها تلاش دارند، از این نقطه به عنوان مرکز ثقل و نقطه‌ای استراتژیک برای برهم زدن موازنه قوا در غرب حلب استفاده کنند.

درعا: شهر باستانی «بصری الشام» هدف حملات تروریست‌ها

اما از استان درعا، در جنوب سوریه خبر می‌رسد که صرف نظر از درگیری‌های میدانی جاری در محورهای مختلف این استان و ریف آن، شهر باستانی و تاریخی «بصری الشام» که از جمله قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای جهان شمرده می‌شود که آثار آن توسط یونسکو به ثبت رسیده، در معرض دستبرد گسترده گروه‌های مسلحی قرار دارد که از مرزهای اردن وارد این استان و از آنجا شهر بصری الشام می‌شوند.

یک منبع میدانی سوری در این خصوص توضیح داد که عناصر مسلح از طریق شهرک مرزی «الجیزه» که در نزدیکی مرزهای اردن قرار دارد، آثار باستانی مسروقه را به اردن منتقل می‌کنند.

این منبع افزود: اغلب این عناصر تروریستی وابسته به گروه «جبهه النصره» هستند و شهرک الجیزه نیز در کنترل این گروه است و همین موضوع موجب شده، تردد برای این سارقان آثار باستانی که در هماهنگی کامل با ارتش رژیم صهیونیستی هستند، به راحتی و آسانی صورت گیرد.

 

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::