Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

شکست نهایی «داعش» چقدر طول می‌کشد؟

روزنامه رأی الیوم چاپ لندن طی گزارشی نوشت: دو روایت متفاوت در مورد مدت زمانی که نیروهای نظامی برای از بین بردن گروه تروریستی داعش نیاز دارند، وجود دارد؛ یکی از این روایت‌ها اظهارات حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق است که روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: نیروهای عراقی سه ماه نیاز دارند تا گروه تروریستی داعش را ازبین ببرند.

 

دومین روایت نیز اظهارات «استیون تاوسند» فرمانده جدید اتئلاف نمایشی ضد داعش به رهبری آمریکا است که در گفت‌وگویی با پایگاه خبری «دیلی پست» مدعی شد: عملیات آزادسازی موصل عراق و رقه سوریه دو سال طول خواهد کشید.

 

رأی الیوم در ادامه نوشت: نمی‌دانیم پیش‌بینی کدام یک از آنها (العبادی-تاوسند) دقیق‌تر است؟ اما با توجه به مشکلاتی که ارتش عراق در تحقق مأموریتش در موصل با آن مواجه می‌شود، پیش‌بینی ژنرال تاوسند را می‌توان بر پیش‌بینی العبادی ترجیح داد.

 

در ادامه گزارش رای الیوم آمده است: اگر از موصل شروع کنیم، می‌توانیم بگوییم یورشی که نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق با حمایت نیروهای حشد الشعبی و پیشمرگه و همچنین پوشش هوایی ائتلاف نمایشی آمریکا از ۱۷ اکتوبر سال‌جاری شروع کرده‌اند و در حال حاضر به پیروزی‌هایی در مناطق مسکونی اطراف شهر موصل دست یافته‌اند، به دلیل مقاومت تروریست‌ها کمی کند شده‌است.

رأی الیوم نوشت: درست است این هفته حمله به تروریست‌های داعش در موصل بعد از توقف چند روزه شروع شده است؛ اما پیشروی‌ها به کندی صورت می‌گیرد که دلیل آن هم تونل‌های زیرزمینی تروریست‌ها و انبوه جمعیت ساکن در موصل که تعداد آنها به یک میلیون نفر می‌رسد و قطعا تروریست‌ها از آنها به‌عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.

اما اگر به رقه پایتخت خود خوانده گروه تروریستی داعش در سوریه اشاره شود، هنوز جنگ به دلیل وجود اختلاف نظر بین آمریکایی‌ها و متحدان و سوریه شروع نشده است. ترکیه مخالف مشارکت نیروهای دموکراتیک سوریه که از سوی آمریکایی‌ها حمایت می‌شوند، در آزادسازی رقه است؛ چراکه حضور آنها در این مأموریت به منزله رسمیت بخشیدن به آنها است که در صورت پیروزی در رقه آرزوی آنها در ایجاد اقلیم کردستان در نوار مرزی سوریه و ترکیه تا حدودی به واقعیت نزدیک شود.

در ادامه رأی الیوم می‌نویسد: ائتلاف روسی و سوری نیز در حال حاضر دست از آزادسازی رقه برداشته‌است؛ چراکه معتقدند آمریکا که مدعی مبارزه با تروریسم است، باید این شهر را از لوث تکفیری‌ها پاکسازی کند. همانطور که مسئولیت پاکسازی الباب را در حومه حلب به ترکیه واگذار کرد، هرچند این واگذاری موقت بود. ائتلاف روسیه و سوریه در حال حاضر آماده می‌شود به تدمر حمله کرده و آنجا را از لوث تروریست‌های داعش پاکسازی کنند و بعد ادلب را آزادسازی کند که هر دو مأموریت نیاز به زمان زیادی دارد و سخت است که برای آن سقف زمانی تعریف کرد.

رأی الیوم نوشت: آنچه که نبرد موصل را نسبت به نبرد حلب پیچیده‌تر می‌کند، این است که در موصل یک گروه تروریستی به اسم داعش وجود دارد که به نظر می‌رسد باهمدیگر متحد هستند و اختلاف داخلی آنچنانی بین آنها دیده نمی‌شود اما در مقابل شاهد گروهک‌های عدیده و اختلاف‌های زیادی بین آنها در حلب بودیم و در ادلب هم هستیم.

رأی الیوم در پایان نوشت: سخت است که روایت العبادی یا روایت ژنرال تاوسند را در مورد آزادسازی رقه و موصل را قبول کنیم. چراکه دشمن درنده و پشتش گرم و اختلاف مخالفانش شدت گرفته است و هزینه جنگ با این گروه تروریستی خیلی بالاست و این به این معنی نیست شکست آن غیر ممکن است بلکه حجم نیروهایی که قصد دارند این گروه تروریستی را از نقشه غرب آسیا حذف کنند، زیاد است چراکه خطر این گروه تروریستی کل جهان را تهدید می‌کند.

دفاع پرس

3 Responses to “شکست نهایی «داعش» چقدر طول می‌کشد؟”

 1. موسی
  دی ۱۳, ۱۳۹۵ at ۱۸:۳۷ #

  با سلام من یک سنی هستم و میگم دم قاسم سلیمانی گرم ما ایشان رادوست داریم و بهش افتخار میکنیم و برا سلامتیش دعا میکنیم امثال ایشان هستن که این امنیت کامل رو به ملتمان تقدیم نمودن

 2. mahan
  دی ۱۶, ۱۳۹۵ at ۰۳:۳۷ #

  احسنت برادر عزیز درود به شما،

 3. مهدی
  دی ۱۹, ۱۳۹۵ at ۲۱:۲۳ #

  برادران سنی ما برای ما عزیز اند چون هر دو مسلمانیم ولی شیعه انگلیسی و تکفیری کافر هر دو لبه تبری هستند که می خواهند ریشه اسلام را بزنند، درود بر سنی و شیعه با غیرت و محب رسول و ال رسول(ص)

Leave a Comment