Digg StumbleUpon LinkedIn YouTube Flickr Facebook Twitter RSS Reset

پاسخ وزیر خارجه عراق به ادعای عادل الجبیر درباره قاسم سلیمانی

وزیر خارجه عربستان مدعی شد که سردار قاسم سلیمانی فرماندهی الحشد الشعبی را بر عهده دارد اما در پاسخ به این ادعا وزیر خارجه عراق تاکید کرد که قاسم سلیمانی فقط یک مستشار است و نقشش از دادن مشورت به نیروهای مسلح فراتر نمی‌رود.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان طی یک کنفرانس  مطبوعاتی با همتای اردنی‌اش ناصر جده در شهر الریاض مدعی شد: هماهنگی‌هایی بین کشور عربستان و اردن در رابطه با اوضاع موجود در سوریه و مساله فلسطین و همچنین مبارزه با تروریست‌ها وجود دارد.

وی در ادامه مدعی شد: ما از کشور اردن در مبارزه با تروریست ها و نابودی منابع پشتیبانی مالی آن‌ها حمایت  خواهیم کرد. از طرفی دیگر، ناصرجوده، وزیر خارجه اردن گفت: بین دیدگاه ‌های عربستان و اردن در رابطه با مسائل منطقه و همکاری های امنیتی تطابق وجود دارد و  با کل قوا با تروریست‌ها مقابله خواهیم کرد.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، در رابطه با اوضاع موجود در عراق گفت: اگر بخواهیم کشور عراق به یک کشور متحد تبدیل شود باید نیروهای الحشد الشعبی را از بین ببریم.

وی در ادامه مدعی شد: نیروهای الحشد الشعبی شبه نظامی هستند و افسران ایرانی که در راس آن‌ها سردار قاسم سلیمانی قرار دارد، آن‌ها را رهبری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی مطرح می شود که مقامات ایران هموراه تاکید کرده‌اند که حضور نیروهای مستشاری ایران در عراق به خواست و دعوت حکومت و دولت منتخب مردمی عراق بوده که این دولت با انتخابات آزاد به روی کار آمده است.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق نیز در گفت‌وگو با الاهرام مصر پیرامون اینکه سوال‌هایی مبنی بر نقش سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در نبرد آزادسازی موصل و دیدار وزیر خارجه عراق با وی مطرح است، تاکید کرد: دوست دارم در این زمینه تاکید کنم که بسیج مردمی بخشی از نیروهای مسلح عراق است و رهبری آن بر عهده حیدر العبادی، نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق است اما در مورد سردار قاسم سلیمانی باید بگویم که وی فقط یک مستشار است و نقشش از دادن مشورت به نیروهای مسلح فراتر نمی‌رود و بیشتر از این نیست و من اینجا این سوال را می‌پرسم که چرا این همه حساسیت نسبت به یک مستشار ایرانی وجود دارد در حالی که در عراق ده‌ها مستشار از ایالت متحده، انگلیس، کانادا و کشورهای دیگر هستند. به همین دلیل کمک گرفتن از مستشاران در عراق مساله محرمانه نیست و ما از مستشاران در زمینه خاصی کمک می‌گیریم و کاملا مقوله مداخله آنها در امور داخلی‌مان را که یک مساله دیگری می‌شود، رد می‌کنیم.

وزیر خارجه عراق همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به اینکه آیا عراق نیازمند دیدار سه جانبه‌ای میان روسیه، ترکیه و ایران است همانند آنچه که اخیراً در مورد سوریه صورت گرفت، گفت: زمانی که نیازی برای هماهنگی در سطح اطلاعاتی و امنیتی وجود داشته باشد ما در درخواست برای چنین دیداری تردیدی به خود راه نمی‌دهیم چراکه دشمنی وجود دارد که ما با آن رودررو هستیم که اصرار داریم نبرد با این دشمن را فیصله دهیم.
منبع: ایسنا

No comments yet.

Leave a Comment