پايان ماه عسل داعش و رسانه

eagle آذر ۷, ۱۳۹۳ 0
پايان ماه عسل داعش و رسانه
با گسترش رسانه ها از ميانه قرن بيستم و توليد انبوه فيلم هاي سينمايي و پوشش گسترده سريال هاي تلويزيوني، قهرمانان مجازي (بازيگران) کم کم جاي قهرمانان حقيقي را گرفتند و با فتح قلوب مردم، به کرسي هاي قدرت رسيدند و حتي پست رياست جمهوري را هم فتح کردند (مثل رونالد ريگان در ايالات متحده).

اما، اکنون که رسانه ها از لحاظ کمي متنوع تر و ازنظر کيفي رساتر و تاثيرگذارتر شده اند، عملاً انقلابي در عرصه هاي نبرد به وجود آمده است. از قديم الايام، جنگ ها و نبردها سرنوشت جوامع و مسيرهاي تاريخ را تغيير داده اند و همين اشاره کوتاه کفايت مي کند که بدانيم وقتي در عرصه نبرد نيز «مجاز» بر «حقيقت» غلبه مي کند و فضاي مجازي جاي دنياي واقعي مي نشيند، در حقيقت انقلابي رخ داده است که ابعاد و پيامدهاي آن هنوز محسوس نيست.

در قرون گذشته هرچند جنگ رواني هميشه مکمل جنگ واقعي بوده و در شکل پيش درآمد جنگ، همزمان با جنگ و حتي در غياب جنگ به کار رفته است، ولي چيزي را که درحال حاضر و به ويژه با ظهور داعش شاهدش هستيم، تحولي رخ داده است که به نظر مي رسد از مرزهاي مفهوم کلاسيک «جنگ رواني» فراتر رفته است و با يک جنگ واقعي پهلو مي زند. به همين خاطر است که از غلبه مجاز بر حقيقت در عرصه نبرد، به عنوان يک انقلاب نام مي بريم و اين انقلاب با استراتژي و تاکتيک هاي گروه تروريستي داعش به اوج خود رسيده است.

رسانه هاي تروريستي

تقريباً همه محافل تحليلي داعش را رسانه اي ترين گروه تروريستي جهان مي دانند. از زمان اوج گيري درگيري هاي داخلي سوريه (۲۰۱۱) رسانه هاي اصلي بين المللي مثل «سي.ان.ان»، «بي .بي.سي»، «فرانس۲۴» و خبرگزاري هاي «فرانسه)، «آسوشيتدپرس» و «رويتر» به همراه رسانه هاي منطقه اي مثل «الجزيره» و «العربيه» آشکارا به ستاد جنگ رواني گروه هاي تروريستي داعش، «جبهه النصره» و «ارتش آزاد سوريه» تبديل شده بودند.

پس از سقوط شهر «موصل» در شمال عراق به دست داعش (خرداد گذشته) اين سياست ادامه يافت و تا زمان شکل گيري «ائتلاف ضد داعش» تحت رهبري آمريکا، بر همين اساس عمل مي شد.
در ارتباط با ابعاد بهره گيري «ائتلاف ضد داعش» تحت رهبري آمريکا، بر همين اساس عمل مي شد.

درخصوص ابعاد بهره گيري داعش از رسانه ها در جاي خود صحبت مي شود و در اينجا فقط مي خواهيم بدانيم چرا رسانه ها و داعش تا اين حد به هم پيوند خورده اند؟ پيوندي که درمورد هيچ يک از گروه هاي تروريستي و در هيچ زماني سابقه نداشته است.

در مورد علل تبديل شدن داعش به رسانه اي ترين گروه تروريستي جهان مي توان به سه علت مهم اشاره کرد: ۱) انگيزه شکل گيري؛ ۲) ساختار دروني و ۳) تاکتيک جنگي.

در ارتباط با انگيزه هاي شکل گيري اين گروه تروريستي، گزارش هاي مستندي وجود دارد مبني بر اينکه دستگاه هاي جاسوسي انگليس، آمريکا، رژيم صهيونيستي و برخي کشورهاي ديگر طرحي را موسوم به «لانه زنبور» به اجرا درآوردند که در چارچوب آن، همه افراطي هاي جهان در يک جا (خاک سوريه) جمع مي شدند. هدف از اجراي اين طرح، ضربه زدن به محور مقاومت و بدنام کردن اسلام بود. در اين ماجرا رسانه ها به دو علت مورد نياز بودند؛ ۱) تبليغات با هدف جذب جوانان مستعد و پيوند دادن آنها با داعش و ۲) استفاده از زبان خاص رسانه اي براي بدنام کردن اسلام و مفاهيمي چون جهاد.

رسانه هاي غربي و عربي نه تنها از کلمات تحقيرکننده اي مثل «تروريست» به عنوان صفت براي داعش استفاده نمي کردند، بلکه به جاي استفاده از مفاهيم بي طرفي چون «جنگجو» و «پيکارجو»، مفاهيم ارزشي مرکبي مثل «رزمندگان مسلمان»، «دولت اسلامي»، «خليفه مسلمين» بهره مي بردند و جنايات داعش را نيز «جهاد» مي ناميدند.

از لحاظ ساختار دروني نيز داعش ساختار شبکه بين المللي را از شبکه القاعده به ارث برده است. داعش مثل طالبان، در يک سرزمين محصور نيست و اعضاي داعش نيز افراد بومي نيستند. داعش براي جذب نيرو به تبليغات رسانه اي نياز دارد و اين رسانه ها بايد کشورهاي زيادي را پوشش بدهند.

در ارتباط با رسانه به عنوان بخشي از تاکتيک جنگي داعش بايد گفت که اين جريان تروريستي بخش اعظم پيروزي هاي خود را مديون همين تاکتيک است و جنگ رواني نيز در همين جا معني پيدا مي کند.

کارشناسان مي گويند، داعش براي تسلط بر سرزمين هاي پهناور و شهرهاي پرجمعيت به جنگ رواني نياز دارد، چون تعداد کافي نيرو ندارد. داعش مجبور است رفتار وحشيانه خود با اسيران و غيرنظاميان را در «تويتر» و «يوتيوب» به نمايش بگذارد تا روحيه مقاومت را درهم بشکند و شهرها را قبل از تصرف، خالي از جمعيت بکند. رهبران داعش براي جذب نيرو و پول بايد به تبليغات رسانه اي و اينترنتي متوسل شوند. مسئولان تويتر چند حساب فرعي داعش را مسدود کرده اند، اما «فيس بوک» و يوتيوب صفحات داعش را همچنان باز نگه داشته اند و به اعتراضات توجهي نمي کنند.

در اوضاع و احوال کنوني که شرايط جهاني تا حدودي عليه تروريست هاي داعش است، رسانه هاي مطرح گاهي درمورد پيوند «رسانه و داعش» خبرهايي را منتشر مي کنند و آمارهايي را ارايه مي دهند؛ شبکه سي.ان.ان اعلام کرده، داعش آن قدرها هم قدرت ندارد، قدرت آن در جنگ نرمي است که با بزرگ نمايي خود و هولناک نشان دادن اقداماتش به راه انداخته است. به گفته تحليلگران نکته سنج، اردوگاه هاي اينترنتي داعش بسيار قدرتمندتر از تمام اردوگاه هاي نظامي اين گروه است!

ماجراي سقوط قريب الوقوع شهر بغداد به دست داعش که دست پخت رسانه ها در اواسط مهرماه گذشته بود، يک نقطه عطف در همدستي رسانه ها و داعش به شمار مي رود. اين فضاسازي را رسانه هاي آمريکايي کليد زده بودند و سپس اين جريان را شبکه هاي العربيه، الجزيره، الحدث و برخي رسانه هاي ضد حکومتي عراقي ادامه دادند. هرچند اين جريان در نهايت پوشالي از آب درآمد و حباب ابهت داعش را ترکاند، ولي نشان داد که ارتش رسانه اي چقدر مي تواند قدرتمند باشد.

از روزي که سحر سقوط بغداد باطل شد، داعش هنوز درحال عقب نشيني است و شهرها و مناطق مهمي مثل «جرف الصخر» و «بيجي» را از دست داده است. به عبارت ديگر، وقتي ماشين رسانه اي داعش آسيب پذير شد، قدرت اين گروه تروريستي هم درهم شکست.

در ماجراي بغداد خوشخبتانه رسانه هاي همسو با داعش زياده روي کردند و همين باعث شد که تبليغات نتيجه عکس بدهد.

يک شهروند عراقي ساکن حومه بغداد در ارتباط با فضاسازي ميانه مهر گفت: وقتي حجم خبرها را در اينترنت ديدم، احساس کردم که همين حالا(تروريست هاي داعش) پشت در خانه ما هستند. به همين خاطر به خيابان رفتم تا ببينم چه خبر است! پس از آن (خرداد) در شمال عراق و براي شهر موصل هم همين اتفاق افتاد. اما در آنجا عناصر داعش موفق شدند به راحتي و بدون آنکه با مقاومتي برخورد کنند شهر را به اشغال خود درآورند.

نقش پررنگ سربازان رسانه اي در جنگ داخلي عراق به گونه اي است که بيشتر عتاب و خطاب ها و هشدارهاي مقامات اين کشور به رسانه ها بوده و هست. «نوري مالکي» در زماني که پست نخست وزيري را در دست داشت، بارها به رسانه هاي عراقي درمورد فضاسازي هاي رسانه اي هشدار مي داد. هم اکنون نيز مقامات اين خطر را گوشزد مي کنند، هرچند پس از ماجراي بغداد اوضاع در عراق به کلي عوض شده است و ديگر هيچ کس داعش را جدي نمي گيرد.

در ارتباط با تحولات عراق اين نکته مهم نيز قابل ذکر است که اقدامات احمقانه داعش عليه جامعه اهل سنت، خود به تنهايي رويکرد خبري شبکه هايي مثل العربيه و الجزيره را خلع سلاح کرده است.

العربيه دائماً مدعي بود چيزي که در عراق جريان دارد، جنگ ميان شيعه و سني است. اين نوع پوشش خبري پيامدهاي خطرناکي مي توانست براي جامعه عراق داشته باشد.

اما جنايات داعش عليه اهل سنت به قدري گسترده و چشمگير بود که اين توطئه رسانه اي را نيز عقيم کرد.

به عنوان نمونه، تروريست هاي داعش طي پنج هفته اخير بيش از ۵۵۰ نفر از اعضاي عشيره سني «البونمر» در استان الانبار را در چند نوبت به صورت دستجمعي اعدام کردند. آخرين مورد اين جنايت جمعه گذشته رخ داد و تروريست ها ۲۵نفر از اعضاي اين عشيره را به قتل رساندند. در الانبار شماري از سران قبايل سني نيز به دست عناصر داعش کشته شدند.

در موصل ساکنان سني اين شهر هم به اندازه مسيحيان و ديگر اقليت ها از طرف داعش مورد ظلم قرار گرفته اند و شرايط به گونه اي است که اهل سنت موصل براي رهايي از سلطه داعش لحظه شماري مي کنند و از طريق تماس هاي مکرري که با مقامات عراقي در بغداد برقرار مي کنند، از آنها مي خواهند هرچه سريعتر عمليات آزادسازي اين شهر را آغاز کنند.

آموزش هاي ويژه

جنايتکاران داعش در بهره گيري از اينترنت کاملاً حرفه اي عمل مي کنند، به گونه اي که براي هرکسي که اخبار عراق و سوريه را دنبال مي کند کاملاً محرز است که تروريست ها در بهره گيري از رسانه ها، به ويژه اينترنت، کاملاً آموزش ديده اند.

«احمد عماد کاظم الحسن» تحليلگر شبکه تلويزيوني «الوطن» که تحولات عراق را از نزديک دنبال مي کند، در جايي اظهار داشت: اعضاي داعش شخصاً اخبار و عکس ها و گزارش هاي خود را در اينترنت درج مي کنند. به همين خاطر، اخباري که توسط داعش به مردم مي رسد، معمولاً سريع تر از اخبار رسمي است. آنها مي دانند چگونه با افکار عمومي بازي کنند و در بين مردم ترس و وحشت ايجاد نمايند.

الحسن درباره ميزان مهارت رسانه اي داعش افزود: داعش مي داند چگونه از فضاي مجازي استفاده کند. اعضاي اين گروه به راحتي از طريق تويتر و فيسبوک با خبرنگاران رسانه هاي خارجي به خصوص غربي، گفت وگو مي کنند و سعي دارند فضا را به نفع خود تغيير دهند.

جذب نيرو

همان طور که گفته شد، داعش يک شبکه بين المللي است و بهتر است گفته شود که اين گروه متشکل از عناصر اجاره اي و يا فريب خورده اي است که از کشورهاي مختلف گرد آمده اند. از نوجوانان استراليايي و جوانان تونسي تا ميانسالان چچني و زنان عربستاني در ميان آنها يافت مي شوند.

هفته گذشته در خبرها آمده بود، چهار نوجوان ساکن حومه شهر بندري «سيدني» استراليا که به والدين خود گفته بودند قصد دارند جهت تفريح به مالزي بروند، با يک پرواز مستقيم سر از ترکيه درآوردند و از آنجا هم مخفيانه وارد خاک سوريه شدند تا به داعش بپيوندند!

درمورد تبليغات رسانه اي داعش براي جذب نيرو در کشورهاي عربي و عربستان هم تاکنون گزارش هاي زيادي پخش شده است. شبکه هاي اجتماعي مهم ترين ابزار جذب نيرو از کشورهاي عربي هستند. داعش از زنان و دختراني که آنها را فريب داده و جذب کرده است، براي جذب جوانان عرب از طريق سايت هاي اجتماعي استفاده مي کند. «ريما الجريش» و «اخت جلبيب» دو تن از زنان جذب شده داعش هستند که در عربستان چنين ماموريتي را دنبال مي کنند و آزادانه به اين کار مشغول هستند.

وحشت سعودي ها

از طنزهاي تحولات جاري خاورميانه اين است که منشا تروريسم در منطقه و جهان، يعني کشور عربستان، اکنون در تيررس تروريسم قرار گرفته است.

درپي تهديدات داعش عليه رياض، دولت عربستان ابتدا در مرز با عراق منطقه حائل ايجاد کرد. ولي الآن متوجه شده است که ديوار نمي تواند جلوي امواج رسانه اي داعش و القاعده را بگيرد. طبق برخي گزارش ها، جريان هايي مثل القاعده و داعش در جامعه سعودي حدود يک ميليون نفر طرفدار دارد. البته در جامعه اي که آموزه هاي وهابي تنها آموزه هاي ديني غالب است، و مردم از بديل هاي درست ديني و عقلي براي فرار از حاکميت خاندان سعودي آگاهي کافي ندارند، اين پديده (يک ميليون طرفدار) چيز عجيبي نيست.

عربستان بيش از سه دهه جريان هاي تندرو و افراطي را در پاکستان، افغانستان و برخي مناطق ديگر چه از لحاظ عقيدتي و چه ازنظر تسليحاتي حمايت کرده و در حمايت از داعش در عراق و سوريه نيز طي سه سال اخير سنگ تمام گذاشته است، تا بلکه بتواند محور مقاومت و جمهوري اسلامي ايران را شکست دهد و يا به انزوا بکشاند. اما اکنون خودش از اين ماري که در آستين پرورده (القاعده- داعش)، به شدت هراس دارد.

اکنون داعش در جامعه سعودي مخاطب دارد و وقتي فردي مثل «ابوبکر البغدادي» خليفه خود خوانده داعش، عربستان را به «سر افعي» تشبيه مي کند و از سعودي ها مي خواهد با حاکمان حجاز وارد نبرد شوند، اين پيام آل سعود را واقعاً به وحشت مي اندازد. به هرحال، رياض در برابر ماشين رسانه اي داعش واقعاً عاجز است و مجبور است که تنها نظاره گر باشد و ببيند در آينده چه رخ خواهد داد.

فصل جدايي

اکنون تبليغات رسانه اي داعش فقط در سرزمين حجاز و جوامعي مشابه عربستان مي تواند تاثير داشته باشد و ممکن است بتواند جواناني را به خود جذب کند. اما خوشبختانه در عراق و سوريه که جنگ داخلي جريان دارد، اين تبليغات بي تاثير شده است.

داعش در عراق از رسانه در دو حوزه استفاده مي کرد؛ ايجاد رعب و وحشت جهت پيشروي آسان عناصر خود و تفرقه ميان شيعه و سني. همان طور که اشاره شد، ماجراي بغداد پوشالي بودن تبليغات داعش را ثابت کرد و همه فهميدند که قدرت داعش مثل قدرت شخصيت هاي کارتوني است و ارتباطي با دنياي واقعي ندارد!

به علاوه، تبليغات درباره اينکه داعش نماينده جامعه اهل سنت است، ديگر تاثيري در مخاطب ندارد و اکنون جامعه عراق از نگاه مردم اين کشور فقط داراي يک شکاف است که در يک طرف آن ملت عراق قرار دارد و در طرف ديگر نيز تروريست هاي داعش حضور دارند.

مردم عراق اکنون به برکت جنگ با داعش، به چنان وحدتي رسيده اند که در تاريخ سياسي اين کشور کم سابقه است.

در يک جمع بندي، مي توان گفت ماشين رسانه اي داعش در عراق و سوريه تقريباً از حرکت ايستاده است و از آنجا که رسانه و داعش پيوند ذاتي باهم دارند، اين گروه تروريستي ديگر نمي تواند سر راست کند و از اين بحران عبور نمايد.

سبحان محقق

 

پاسخی بگذارید »

::: توجه : این سایت هیچ گونه وابستگی به اشخاص واحزاب ندارد و فقط از طرف هواداران سرلشکر سلیمانی دایر گردیده است.::